Oporba je dočekala susret oči u oči s premijerom nakon otkrivanja mega afere u kojoj je INA oštećena za milijardu kuna. Odmah na početku su opomene dobili Bulj i Vidović Krišto, koju je Jandroković i izbacio
Orešković: 'Sudjelujete li osobno u rapodijeli plijena?', Plenković: 'Smiješno i jadno'
Saborski zastupnici prvu ovotjednu sjednicu započinju aktualnim prijepodnevom, koje je trebalo biti prije dva tjedna s početkom jesenskog zasjedanja, ali je odgođeno jer je premijer Andrej Plenković imao koronu. Oporba se već 'nabrusila' na verbalno rešetanje, a konačno su dočekali susret oči u oči s njim nakon otkrivanja mega afere u kojoj je INA oštećena za milijardu kuna, a akteri, među kojima kao glavni operativac slovi HDZ-ov direktor u INA-i Damir Škugor, završili u istražnom zatvoru.
Trenutno posljedice snose i šef Upravnog vijeća HERA-e Danijel Žamboki te Uprava INA-e. Kako su se hrvatski članovi Uprave oglušili na Plenkovićev poziv da daju ostavke, Vlada je Nadzornom odboru INA-e uputila zahtjev za njihovim razrješenjem i to bez otpremnine te predložila nove članove, što bi trebalo biti riješeno danas na sjednici NO-a. Oporbenim zastupnicima to nije dosta, traže ostavku cijele Vlade, a kao glavnog odgovornog, koji vuče sve konce, smatraju upravo premijera.
Pitanja na aktualcu ima pravo postaviti 40 zastupnika, a ždrijeb je odlučio da će ga otvoriti SDSS-ova Dragana Jeckov, a zatvoriti HDZ-ov Željko Reiner. A obzirom da je prethodna dva tjedna u sabornici bilo žestoko zbog čega su HDZ-ovi predsjedavajući izbacili već četvero zastupnika, predsjednik Sabora Gordan Jandroković jučer je uoči aktualca istaknuo kako očekuje dinamičnu i oštru raspravu, ali bez scena koje nisu primjerene parlamentu.
Na samom startu opomene i izbacivanje
No, već na samom početku pale su prve opomene i izbacivanje iz sabornice.
- Želim odmah reći da je ovaj aktualac besmislen, džaba krečimo, trebalo se nakon ove neviđene pljačke raspravljati o odlasku Vlade i raspuštanju Sabora - poručio je Mostov Miro Bulj, kojem je Jandroković udijelio dvije opomene jer se javio za povredu Poslovnika za koju je on procijenio da to nije.
Čak tri opomene odmah u startu je dobila nezavisna Karolina Vidović Krišto i ostala bez prava na govor.
- Završit ćete kao vaš idol Ivo Sanader jer kršite zakon - poručila je Jandroković nakon opomena pa dobila i četvrtu s izbacivanjem sa sjednice.
Bulj se ponovno javio pa i on dobio treću.
- Rekao bih vam nešto, ali ne mogu javno, ne bi bilo zgodno za vas - rekao mu je Jandroković.
Bulj je pitao Jandrokovića što mu to želi reći na što ga je predsjednik Sabora pozvao k sebi, no Bulj je odbrusio da neće on k njemu dolaziti. A očito mu je Jandroković htio ukazati na otkopčan šlic na hlačama.
Nestašica neće biti, poručio je ministar gospodarstva Davor Filipović na pitanje zastupnice Jeckov.
SDP-ov Siniša Hajdaš Dončić istaknuo je kako se u Hrvatskoj događaju nevjerojatne stvari te naglasio kako iza svake korupcije afere stoje upravo HDZ-ovci.
- Svjedoci smo krađa, malverzacija od INA-e, HAMAG-a, raznih ministarstava i uvijek kad te osobe dođu pred pravosudna tijela uspostavi se da je član HDZ. Kako je to moguće - upitao je premijera.
Plenković mu je poručio da je vidio u medijima da je bio vrlo aktivan ovih dana.
- Danas ste bili vrlo fini, djelujete vrlo pristojno u odnosu na ono što ste govorili u medijima ovih dana. Stranka ste koja vodi više računa o partneru nego o sebi. Vi niste nikakvi tirani, despoti, vi ste demokrati, završili škole vjerojatno u Kragujevcu - osvrnuo se najprije na stanje u SDP-u pa naglasio kako se ova Vlada bori protiv korupcije.
- Nema razlike je li netko član neke stranke ili ne. Ne vodimo računa da zovemo na brifing ravnatelja policije, ministra, državnu odvjetnicu da vidimo što se događa u tajnim izvidima pa da javimo, kao što ste to vi činili - rekao je.
Hajdaš Dončić je zadovoljan kako premijer prati SDP.
- Samo se malo reciklira, ali bit će bolje Andrej, bit će bolje. Dragi predsjedniče Vlade, kriminal se ne događa sam po sebi nego kad netko dopusti da osobe s kriminalnim sklonostima dođu u institucije. A sve institucije su okupirane vašom strankom. Ako niste ovo znali, onda je to još gore za vas - poručio je.
Mostov Zvonimir Troskot je istaknuo kako je zbog HDZ-a nastao "uhljebarij" u institucijama, posebno se osvrnuvši na HERA-u.
Upitao je premijera što će učiniti da zaštiti građane od tog regulatornog uhljebarija i sebe samog.
- Vi ste neki dan rekli da sam ja najopasniji u Hrvatskoj. Pa onda ću ovako reći, otkako sam ja tu, povećali smo broj zaposlenih,. pa smo bili opasni kad smo povećali prosječnu plaću, digli minimalac, mirovine... Zatekli smo 226.000 nezaposlenih, sad ih je malo više od 109.000, pa smo imali blokiranih preko 300.000, kojih je sad za oko 100.000 manje, smanjili smo javni dug, imamo najbolji kreditni rejting, kao opasni smo osigurali Hrvatskoj 25 milijardi za desetljeće... Očito se vi nas bojite kad sve to čujete - nabrajao je Plenković.
SDP-ova Sabina Glasovac obratila se Jandrokoviću poručivši kako premijer bezobrazno ne odgovara na pitanja već širi svoju propagandu. Na isto se požalila i zastupnica Radničke fronte Katarina Peović istaknuvši kako Plenković omalovažava, ne samo njih u Saboru, nego cijeli narod.
- Nešto se pobrkalo u šalabahteru pa odgovarao na neko vjerojatno kasnije pitanje o uspjesima Vlade. To nije pitao Troskot. Sredite si papire i odgovarajte na pitanje koje je postavljeno - rekao je Mostov Nino Raspudić.
Jandroković je opomenuo i Hrvoja Zekanovića, koji im je prešao u vladajuću većinu, ali i svog stranačkog kolega Branka Bačića jer su replicirali javivši se za povredu Poslovnika.
- Država, to sam ja - poručio je Troskot premijeru.
'Ključno je pitanje zašto se zatvorila sisačka rafinerija'
Zastupnik Socijaldemokrata Davorko Vidović podsjetio je na pad granate na rafineriju Sisak 1991.
- Nikome nije palo napamet zatvoriti rafineriju. Danas već četvrtu godinu ne radi, stotine radnika je otpušteno i rečeno je da rafinerija ne treba. Zašto ste, na temelju kojih procjena, donijeli odluku o zatvaranju sisačke rafinerije - upitao je premijera.
Tko se sjetio da se ide u privatizaciju INA-e, upitao je njega Plenković.
- Mislim da ste vi bili ministar u Račanovoj vladi. To je dosta bitno za razumjeti procese. Jesam se ja sjetio da se ide u privatizaciju? Da sam ja bio u poziciji predsjednika Vlade 2003. ili 2008. nikad ne bih ovakvu gigantsku energetsku kompaniju privatizirao. Taj je proces, nažalost, otišao tako daleko, što odlukama Račanove vlade, što kasnijim odlukama Sanaderove vlade, da smo mi 2016. došli u situaciju kad su već sve te studije da li se isplati ili ne... To pitajte Dobronića, koji je bio ministar iz Mosta, i koji je prvi meni došao tada i rekao da su sve te studije o isplativosti već napravljene, da je sve dogovoreno i da je proces u tijeku. Dakle, nikakve strateške odluke mene, moje vlade nema. To što vi sada laži, koje plasiraju pojedini mediji, nastojite baciti u eter kao da su nekakva istina, to možete, ali ti koji svaki tjedan lažu pa onda sve zaboravljaju nakon demantija. To je sve orkestrirano, namjerno ubačeno - istaknuo je dodavši kako danas zato imamo u INA-i način upravljanja koji rezultira ovakvim strašnim aferama.
- To su odluke kompanije, koje su se donosile dugo, nismo mi o tome odlučivali - naglasio je.
Zastupnik Socijaldemokrata Matko Kuzmanić pitao je premijera o aferi u INA-i.
- Vi ste između redaka optužili mene i Ćorića da imamo neki tajni deal s Mađarima da neki direktori nezakonitim aktivnostima profitiraju na prodaji plina. To nije dobro jer nije točno, a nije dobro ni za vaš kredibilitet. Apsolutno svi koji su sudjelovali ili su propustili reagirati će odgovarati. Ali ja ne vidim tu veliku zavjeru, možda ima netko tko je to sve smislio, ja ne vidim tko je, ako se nađe i taj će odgovarati. Ovo je, ne sukob interesa, nego najstrašnije od najstrašnijeg. Zastrašujuće i zato je dobro da smo to otkrili i borimo se protiv korupcije - rekao je dodavši kako je on u ovoj priči ljut više nego bilo tko drugi.
- Nemojte baš optuživati a priori ili insinuirati - poručio je.
Plenković bez konkretnih odgovora oko sisačke rafinerije
Zastupnica Zeleno-lijevog bloka Sandra Benčić javila se video vezom jer je pozitivna na korona virus. I ona je imala pitanja vezana za INA-u i zatvaranje sisačke rafinerije.
- Rekli ste da nije vaša Vlada odlučivala o zatvaranju sisačke rafinerije, ali je ta odluka donesena za vrijeme vaše Vlade. Jeste li bili ikada konzultirani o zatvaranju od strane Nadzornog odbora i jeste li o tome razgovarali s političarima iz Mađarske. Koja je vaša pozicija o tome - upitala je.
Plenković je izrazio nadu da je dobro te joj poželio brz oporavak.
- Više nego jasno sam odgovorio. Prvo, privatizacija INA-e je krenula u SDP-ovoj vladi, drugi dio u vrijeme Sanadera, postoji međudioničarski ugovor, netko drugi nekad davno odlučio je o tome kako se upravlja INA-om. Nikakvih razgovora , što se mene tiče, s članovima mađarske Vlade, nije bilo o tome kako će kompanija funkcionirati i kako će se njome upravljati, ovaj proces traje godinama prije moje Vlade. Nama je bila zadaća u interesu Hrvatske da Hrvatska postane energetsko regionalno čvorište, imate zastupnicu SDP-a koja je bila silno protiv LNG terminala na Krku... Odluke se donose unutar kompanije. Bilo bi bolje da INA nikad nije privatizirana - poručio je uopće ne odgovorivši na pitanja koja je postavila Benčić, a na što je ukazao Mostov Raspudić pa dobio još jednu opomenu.
- Činjenica je da nismo opet dobili odgovor, nezamislivo je da vi s premijerom Orbanom niste o tome razgovarali. A ako niste, onda je još već problem da niste rekli svoj stav o tome. Kako ste onda dozvolili da ministar Ćorić supotpiše Memorandum? Ako i niste donosili tu odluku, zašto niste ograničili izvoz nafte? Opet nismo dobili vaš politički stav o zatvaranju rafinerije - rekla je i Benčić.
'Po kojoj cijeni se hrvatska nafta i plin prodaju MOL-u?'
SDP-ova Mirela Ahmetović upitala je ministra Filipovića po kojoj cijeni INA prodaje hrvatsku naftu i plin MOL-u, a po kojoj drugim poduzećima.
- Nisam mislio da ćete postaviti ovako benigno pitanje. Cijena nafte za prva tri mjeseca ove godine je sukladna svim tržišnim cijenama, znam podatak, ali konkretno vam ne mogu reći jer je poslovna tajna. Od travnja se sva nafta prerađuje u rafineriji Rijeka - odgovorio je.
Poslovna tajna je uobičajena mantra premijera Plenkovića, istaknula je Ahmetović.
Premijer se obrušio na Daliju Orešković
Zastupnica Centra Dalija Orešković upitala je Plenkovića sudjeluje li on osobno u raspodjeli plijena iz javnih tvrtki i EU fondova.
- Ono što vi izgovarate inače nije prekopametno. To što vi izgovarate je strašno. Vi ste bili na čelu Povjerenstva za sukob interesa, za koje vam je čak prijatelj od Petrova (Milanović, op.a) rekao da ste tamo došli intervencijom pokojnoj oca vašeg bivšeg supruga i sad vi takva optužujete mene da sam na vrhu korupcijske piramide, pa kako vas nije sram? Bili ste na čelu Povjerenstva očito da bi igrali političku igru, s nekim predumišljajem da biste to kasnije koristili u novoj političkoj karijeri protiv vlade HDZ-a. Možemo i mi vas optuživati, koristiti vaš jezik, ali ne da mi se to raditi s vama jer ste ispod razine. Izlišno je na ovo i odgovarati niječno, smiješno je, jadno, dio ste cijelog kolopleta stvaranja samo mržnje, to nije nikakav govor mržnje, pametan govor, samo floskule, mozaik mržnje - rekao je Plenković dodavši kako su se građani zabunili što su je jednom izabrali u Sabor, ali da više neće.
Jedinu suvislu definiciju podjele plijena je dao Dragan Kovačević kad je izašao iz istražnog zatvora, istaknuo je HDZ-ov Goran Ivanović.
- Kad je rekao da ste ga na koljenima molili da bi skupa s njim dijelili plijen - rekao je i dobio opomenu.
SDP-ova potpredsjednica Sabora Glasovac naglasila je kako je Orešković premijera pitala vrlo jednostavno pitanje, a on umjesto da odgovori sasuo salvu uvreda na njen račun.
- Ili HDZ ili Hrvatska, to je jedina dilema koja je pred građanima. Ovim pitanjem nije prejudicirana ničija krivnja, ali građani imaju pravo dobiti odgovor na vrlo logično i jednostavno pitanje - stoji li predsjednik Vlade iza svih ovih korupcijskih afera - poručila je Orešković.
Peović premijeru: 'Čudi me da niste spomenuli školu u Kumrovcu. Da ste išli tamo, znali biste da nije dobro krasti'
Katarina Peović, zastupnica Radničke fronte, opetovala je, kao i prethodnih dana zbog čega je bila izbačena iz sabornice, da je Plenkovićeva vlada "kvislinška."
- Sve ovo što ste danas rekli govori u prilog tome. U arbitražama ćemo izgubiti desetke milijarde kuna, zašto ne razvrgnete te sporazume - upitala je.
Plenković je rekao kako je Peović ona koja poziva na prosvjede.
- Pozivate sad na prosvjed u petak, valjda ćemo sad imati valjda prosvjede svakih mjesec dana - rekao je pa ponovio tezu o paramilitarnim skupinama.
- Ovo je na tragu vaše proruske politike, vi ste među rijetkima koji niste glasali za Rezoluciju o Ukrajini. Način na koji vi gledate na poziciju Hrvatske je da nas vratite u zatvorene autarkije - rekao je.
Što se tiče pitanja, istaknuo je kako su to sve ugovori koji su zaključivani godinama ranije i koji nisu svojevrsni samo u Hrvatskoj.
- Čudi me da niste spomenuli školu u Kumrovcu. Da ste išli tamo, znali biste da nije dobro krasti - odgovorila mu je Peović.
HDZ-ovac Nikola Mažar poručio joj je kako u srcu nosi crvenu petokraku.
Zastupnik Kluba za pravednu Hrvatsku Milan Vrkljan također je imao pitanje za premijera. Upitao ga je kako tumači da SAD dvije godine u Hrvatskoj nisu imenovale svog veleposlanika te je li to nekakva poruka u kontekstu pitanja Hrvata u BiH.
- Što se tiče odluke neke zemlje da imenuje veleposlanika, to je njihova stvar. Suprotno ovome što vi sugerirate, iz svih kontakata s američkim dužnosnicima mogu reći da su oni upravo jedna od ključnih zemalja koje su apsolutno za ravnopravnost Hrvata u BiH - rekao je Plenković, koji danas putuje u Livno na skup uoči izbora u BiH.
Donedavna koalicijska partnerica, zastupnica Reformista Natalija Martinčević istaknula je kako je Vlada u mjerama pomoći izostavila dvije koje se odnose na usklađivanje mirovina sukladno rastu inflacije te podizanje neoporezivog dijela dohotka na 5000 kuna. Pitala ga je hoće li pozvati Varaždinskog župana Anđelka Stričaka na ostavku nakon incidenta u jednom kafiću.
- Vi ste prešli u opoziciju, nije vam to korisno kao stranci, posebno vama, šteta da ste se odlučili za taj potez jer smo dobro surađivali - rekao je Plenković.
Osvrnuvši se na paket mjera pomoći, naglasio je kako je išla izdašna indeksacija mirovina te da im neće rasti cijene ni struje ni plina.
- Pri tom je predložen rast od 1. siječnja dodatno minimalnih mirovina za tri posto. Izmijenili smo i obiteljske mirovine, moći će koristiti dvije - rekao je , a što se tiče neoporezivog dijela dohotka istaknuo je kako imamo 1,8 milijun ljudi koji su van poreznih škara.
- Što se tiče Stričaka, koliko sam ja shvatio on je bio žrtva, on je bio napadnut - rekao je Plenković, a Martinčević poručila kako to ne piše u policijskom izvješću već da je bio sudionik nasilja te da iza sebe ima već niz incidentnih situacija.
Zastupnik Domovinskog pokreta Ante Prkačin poručio je kako ga "boli 100.000 kuna koje Vlada daje kontinuirano za zlodjelo, zločin nad hrvatskim narodom u Srbu."
- Ja pokušavam detektirati pitanje. Moram vidjeti iz kojeg to proračunskog izvora ide financiranje obljetnice. Jako ste nam okrenuti nazad u prošlost. Moja Vlada ima dvije temeljne okosnice - okrenuta je istini o hrvatskoj povijesti, Domovinskom ratu i kad je riječ o obljetnicama mislim da nema iole važnog događaja iz Domovinskog rata kojeg Vlada nije dostojanstveno obilježila, a drugi je element činjenja koraka u pomirbi i suživotu sa srpskom manjinom. Moramo tu svi napraviti mali napor, tu cijenu trebam platiti kao premijer u 21. stoljeću i plaćam je, namjerno, za dobrobit kohezije u društvu - rekao je i pozvao ostale zastupnike desnice da rade na tom boljitku.
'Dajte nam brojeve da građani mogu zvati kad im zatreba zdravstvena zaštita'
Katica Glamuzina iz Kluba Socijaldemokrata imala je pitanja iz područja zdravstva koja nije htjela postaviti resornom ministru Viliju Berošu. Osvrnula se na slučaj Čavajda i Matijanić.
- Koji je broj ministra Beroša? Imali smo i slučaj iz Splita kad je doktor rekao da je Matijanić preminuo jer se nije javio kome je trebao. Obzirom da je to očito ključna nacionalna strategija, molim da nam date sve te brojeve pa da građani zovu kad trebaju - poručila je.
Plenković je rekao da je o reformi zdravstva trebala pitati ministra te naveo što Vlada čini i za dostupnost zdravstvene zaštite građane, ali i za djelatnike u zdravstvu.
- Ministar priprema reformu s konceptom da mu je pacijent u središtu reforme, da je prevencija jedan od načina kako da potičemo i zdrave životne navike i da nam populacija bude osvještenija o tome što može učiniti za sebe i da prevenira skrb zdravstvenog sustava i na taj način smanji troškove. Da učini napore koji će tamo gdje se to može, smanjiti troškove u zdravstvu i omogućiti povezivanje različitih središta. Svjesni da problema u svakom resoru ima pa tako i u zdravstvu, mi ćemo činiti sve da zdravstvena zaštita građanima bude kvalitetnija, a da on koji rade budu adekvatno plaćeni. To je zahtjevan resor, problematičan, ali radimo sve kako bi reforma bila dobro prihvaćena, a zdravstvo financijski održivo. Imam broj ministra Beroša, ali nije primjereno da ga dam ovako javno, a za drugog gospodina kojeg spominjete, ne znam - rekao je premijer.
Glamuzina mu je odgovorila da priča bajke o zdravstvu.
- Činjenica je da članska iskaznica HDZ-a vrijedi više nego zdravstvena - zaključila je.
Što se tiče negativnog prirodnog priraštaja, to je hrvatska realnost koja traje zadnjih 70-ak godina, istaknuo je Plenković na pitanje Suverenista Pavličeka o demografskim aktivnostima.
- Prepoznali smo taj problem i napravili jako puno. Ključ je promjena ozračja i mentaliteta, materijalne prilike - da, olakšice - da, sve moguće beneficije i dobre prakse drugih zemalja treba činiti, ali ako se ne dogodi mentalni pomak, to je teško. Na moju inicijativu prvi put u povijesti EK imamo povjerenicu za pitanje demografije, to je naša Dubravka Šuica. Otvoreni smo za sugestije - rekao je premijer.
Pavliček ga je pozvao da navečer prošeću zajedno Slavonijom.
- U devet navečer nema nikoga, kuće prazne, mene to boli - rekao je.
O obnovi: 'Radi se sve da se dinamika ubrza'
Zastupnik Socijaldemokrata Domagoj Hajduković upitao je oko procesa obnove.
- Ako su do mene došle informacije o ministru Paladinu da mu se, citiram, ne da, onda su trebale doći i do vas. Tu je i problem s novcem kojeg moramo potrošiti. Svoju zapovjednu odgovornost niste vidjeli u brojnim aferama, a možete li danas garantirati da ćemo do lipnja 2023. potrošiti i zadnji cent iz EU fondova, ako ne, hoćete li konačno dati ostavku - upitao je.
Premijer se odmah obratio ministru graditeljstva Ivanu Paladini.
- Je li istina da ti se ne da - upitao ga je, a Paladina iz klupe odgovorio:
- Apsolutno nije - poručio je, a Plenković ga potom upitao i "hoćemo li potrošiti pare."
- Veliku većinu, a potrudit ćemo se da potrošimo sve - rekao je Paladina.
A onda je premijer nastavio s hvalospjevima i naglasio kako Zagreb, da nije bilo njegove Vlade, ne bi ni dobila 680 milijuna, a Banovina 320 milijuna eura.
- A da nije bilo mene osobno ne bi produžili taj rok još godinu dana, to vam mogu garantirati 300 posto. Da je bilo do vas, vaših kolega, ovih doškolovanih u Kragujevcu, dobili bi barem još pet godina produžetka roka - sarkastično je poručio naglasivši kako ni on nije zadovoljan dinamikom obnove, ali da se sve čini da se ubrza.
- Imat ćemo aktivnosti praktički na tjednoj bazi, ministrima je više nego jasno da je ovo pitanje koje se mora riješiti, ne samo da bi se potrošilo tih milijardu eura, nego da bi se konkretno pomoglo onim ljudima koji i dan danas nisu u svojim kućama. A ima ih puno manje nego što se to misli - rekao je istaknuvši kako su jučer dobili i izvješće o napretku izgradnje višestambenih zgrada, osobito u Petrinji.
- Gdje će dio ljudi koji su u kontejnerima tijekom iduće godine konačno doći u zamjenske objekte koji će se izgraditi. Već je 6000 zgrada obnovljeno, prionulo se poslu i konstrukcijske obnove, ali i izgradnji zamjenskih kuća i procesu samoobnove - rekao je.
Naglasio kako Vlada ljudima na Banovini već dvije godine daje niz potpora upravo zbog toga što proces nije još dovršen.
- Koliko se još obroka daje - pitao je potpredsjednika Tomu Medveda, koji je odgovorio oko 1500.
- Eto, oko 1500 obroka se još dijeli na Banovini i to više nije ono spontano, kao što je bilo na početku, nego sustavno, sistematski i organizirano. Čitav niz aktivnosti je na dnevnoj bazi u tijeku - rekao je.
Zastupnica Zeleno-lijevog bloka Ivana Kekin podsjetila je premijera na izjavu od prije tri godine da Roche gradi onkološki centar.
- Nema traga investiciji od 90 milijuna kuna, istovremeno Rebro šalje sve uzorke u Njemačku u Rocheov laboratorij, što plaća HZZO - rekla je.
A Plenković okrenuo priču na Zagreb, gdje vlast ima Možemo.
- Dobro je da je Vlada riješila sve probleme u Zagrebu što se tiče energenata, vidite kako je mirna atmosfera sad u Zagrebu. Neka se Beroš očituje o ovome pismeno - rekao je.
Burno zbog Hrvata u BiH
Šef Mosta Božo Petrov osvrnuo se na izbore u BiH istaknuvši kako HDZ nije ništa postigao kod promjene izbornog zakona.
- Jeste li se dogovarali s visokim predstavnikom Schmidtom oko izmjene izbornog zakona - upitao je.
Premijer mu je poručio da je iznio niz neistina.
- Vi kao jatak Milanovića, koji je učinio takvu štetu u BiH vrijeđajući Schmidta, dokazujete, ne samo da lažete nego da nemate pojma. Prvo, Hrvati u BiH prioritet su moje Vlade od prvog dana, a bili su i prije, trudili smo se i kao EU zastupnici pomoći Hrvatima u BiH dok vi niste postojali ni politički ni javno, pomogli smo BiH da Čović podnese zahtjev, povećali za više nego duplo sredstva za Hrvate izvan Hrvatske, posebno u BiH, pokrenuli proces konzultacija, uključili smo predsjednika EU vijeća da i on napravi iskorak, za razliku od vašeg jataka ne govorimo visokom predstavniku da nema legitimitet. To je vaš jatak i vaša politika, naročito vas i vaših poskokovaca - rekao je Plenković.
Petrov je opetovao kako na kraju nisu postigli ništa te da je očito ljubomoran na Milanovića, koji je bolji na ljestvici popularnosti od Plenkovića.
- Ja sam napravio više za Hrvate u BiH nego vi - rekao je.
HDZ-ovci su se digli odmah na noge, a tema je probudila i oni koji do sad u Saboru nisu progovorili, pa su i oni od predsjednika Sabora dobili opomene. Neki čak tri i zabranu govora.