James Earl Ray do kraja se borio da dokaže nevinost, no osuđen je na 99 godina. Sve što je imao ili mogao naknadno zaraditi od priče, ostavio je bratu Jerryju
Pronašli bilješke, slike i pisma ubojice Martina Luthera Kinga
Zaposlenici zatvora u okrugu Shelby u Tennesseeju prije pet godina pronašli su slike, pisma, oporuku i bilješke koje je u zatvoru vodio James Earl Ray. Ray je 4. travnja 1968. godine ubio Martina Luthera Kinga u Memphisu. Smrt vođe pokreta za civilna prava pokrenula je niz rasnih pobuna u nekoliko gradova i oplakivanje velikana diljem svijeta. Nakon što je priznao ubojstvo, Ray je osuđen na 99 godina zatvora. Umro je 1998. godine.
- 2005. godine počeli smo pospremati arhivu. No godinu, dvije kasnije, pronašli smo svežanj - ispričao je za CNN zaposlenik arhive Tom Leatherwood. Na svežnju je crnim markerom pisalo: 'Branjenik James E. Ray: Ne uništavaj'.
Unutra su bile fotografije ubojice, pisma obitelji i odvjetniku koja je napisao u osam mjeseci koje je proveo u zatvoru okruga Shelby. Leatherwood kaže da već godinama s okružnim odvjetnikom pokušava dobiti dozvolu da dokumente objave javnosti.
- Nema nikakve informacije koja će promijeniti događaje, no za ljubitelje povijesti ima uistinu sjajnih informacija - rekao je Leatherwood. Na crno-bijelim fotografijama je Ray kako ga odvode policajci, trpaju u ćeliju ili smiruju. Na jednoj fotografiji izlazi iz auta s tadašnjim šerifom, u noći kad su ga u Memphis doveli iz Engleske gdje je uhićen.
'Opusti se', često je pisao na kraju čestitki i pisama bratu i sestri. Navodno se iz pisama može iščitati da su bili bliski. Pitao je sestru da dođe, dva mjeseca nakon što su ga uhitili:
- Ponesi dovoljno stvari za par dana. Sve ću ti objasniti kada se vidimo.
U drugom pismu bratu Jerryju, koje je pisao mjesec dana prije priznanja ubojstva stoji: 'Ako imaš nešto reći u vezi slučaja ili bilo što drugo, ne piši. Čekaj dok se vidimo'.
Ray se pobrinuo da sav novac koji je uspio izvući iz priče ili koji će se ubuduće moći dobiti, naslijedi njegov brat Jerry.
Svoju imovinu, sva prava na knjige, filmove i prava na neku drugu kompenzaciju, napisao je u oporuci. Među slikama je Ray imao sliku Sirhan Sirhana koji je ubio američkog senatora Roberty Kennedyja.
Nakon što su ga osudili, Ray je povukao priznanje i tražio da mu se sudi pod pretpostavkom nevinosti, no sud je to odbio. Nakon godina borbe da dokaže nevinost, Ray je zadnje dane proveo u komi u bolnici u Nashvilleu gdje je umro od zatajenja jetre, javlja CNN.