Obavijesti

News

Komentari 5

Produktivnost u Hrvatskoj raste, a realne plaće padaju

24sata placeholder

JEFTINA RADNA SNAGA: Uspoređujući hrvatske i njemačke prosječne bruto plaće, hrvatske su u 2008. iznosile 39,2 posto njemačkog prosjeka, a 2015. tek 33,8 posto

Iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) upozorili su u ponedjeljak kako prema upravo objavljenom istraživanju Europskog sindikalnog instituta (ETUI) “Zašto srednja i istočna Europa trebaju veće plaće”, u Hrvatskoj produktivnost raste, ali realne plaće radnika padaju.

"Ako hrvatski poslodavci i Vlada i dalje budu ustrajno i tragikomično pokušavali konkurentnost na globalnom tržištu postići jeftinom radnom snagom, Hrvatska nema šanse za značajniji oporavak. Samo osjetnim rastom unutrašnje potražnje može se postići održivi ekonomski rast i otvaranje novih radnih mjesta. To u nizu dokumenata ističe i sama Europska komisija“, naglasio je predsjednik SSSH-a Mladen Novosel i najavio borbu za povećanje plaća kroz izmjene ili sklapanje novih kolektivnih ugovora.

Istraživanje ETUI-a pokazuje kako je u razdoblju 2008. do 2015. produktivnost rasla više od realnih plaća (prilagođeno za inflaciju) u Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Latviji, Sloveniji i Estoniji, a realne su plaće pale više od produktivnosti u Mađarskoj. U istom razdoblju, konvergencija plaća u Poljskoj, Mađarskoj i Češkoj u odnosu na Njemačku od 2008. nije se dogodila, dapače – radnici tih zemalja u odnosu na njemačke danas su u gorem položaju nego 2008.

Stručnjak ETUI-a Bela Galgoczi povlači usporedbu s njemačkim plaćama jer je Njemačka najveći investicijski i trgovinski partner regije, srednje i istočne Europe. Galgoczi je istaknuo kako su niske plaće postale obilježje srednje i istočne Europe, a regiji prijeti rizik da ostane zaglavljena s niskim plaćama sve dok vlade i EU ne poduzmu odlučne akcije za konačno oslobađanje iz te zamke, navodi SSSH.

Za negativnim trendovima ne zaostaje ni Hrvatska u kojoj su se u istom razdoblju realne plaće smanjile za 1,2 posto, dok je produktivnost rasla 2,9 posto. Uspoređujući hrvatske i njemačke prosječne bruto plaće, hrvatske su u 2008. iznosile 39,2 posto njemačkog prosjeka, a 2015. tek 33,8 posto, što pokazuje da su i radnici u Hrvatskoj danas u lošijem položaju nego što su to bili u razdoblju prije recesije.

Europska konfederacija sindikata (ETUC) upozorava da se radnici u istočnoj Europi iskorištavaju kao jeftina radna snaga, a nejednakost između europskog istoka i zapada raste umjesto da se smanjuje. Jedan je od razloga za to što je kolektivno pregovaranje između sindikata i poslodavaca u srednjoj i istočnoj Europi oslabljeno, dok je u Njemačkoj još uvijek snažno.

"Europska i nacionalna ekonomska politika trebaju poticati kolektivno pregovaranje i tretirati plaće ne samo kao trošak već i kao sredstvo poticanja ekonomske potražnje. Ako radnici imaju više novca, trošit će ga na robe i usluge, što je dobro za biznis, potiče rast i otvara radna mjesta“, upozorava ETUC.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 5
Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja
NEVJEROJATNI DETALJI

Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja

Godišnje odlazi više od 50 milijuna eura za kupnju bolničkih uređaja mimo planiranirane nabave. Ministar sam odlučuje što će odobriti bez kontrole. Sporna tri mikroskopa nisu jedini koji su kupljeni na spornim natječajima
Dva potresa pogodila su BiH, a osjetili se i u Hrvatskoj: 'Dosta jako', Zaljuljalo me u krevetu!'
JESTE LI GA OSJETILI?

Dva potresa pogodila su BiH, a osjetili se i u Hrvatskoj: 'Dosta jako', Zaljuljalo me u krevetu!'

Magnitude su iznosile 3.5 i 3.2 po Richteru
Mladić (23) omamio muškarca i bacio ga u rijeku da se utopi kako bi se dokopao BMW-a
UBOJSTVO U KARLOVCU

Mladić (23) omamio muškarca i bacio ga u rijeku da se utopi kako bi se dokopao BMW-a

Nakon prijavljenog nestanka, policija je odmah započela opsežno kriminalističko istraživanje s obzirom da su okolnosti nestanka ukazivale na moguće počinjenje kaznenog djela.