Iako je u dokumentima spomenut period od 2008. do 2014., zbog trenutačne situacije u Ukrajini i angažiranja sjevernokorejskih vojnika, plan je više nego aktualan i danas.
Procurili ruski ratni planovi za Japan i J. Koreju. 'Planirali su napad na nuklearne elektrane'
Moskva je planirala udar na više od 160 vojnih i civilnih ciljeva u J. Koreji i Japanu u slučaju izbijanja velikog rata. U tajnim dokumentima koje je objavio Financial Times, piše da je Rusija od 2008. do 2014. pripremala svoje zapovjednike i vojsku na mogući veliki sukob na Dalekom istoku.
U ruskim ratnim planovima, veliki naglasak stavljen je na krstareću raketu Kh-101, s kojom bi Rusi izveli preventivni napad i zaustavili pregrupiranje protivničkih oružanih snaga u u azijsko-pacifičkom sektoru u slučaju izbijanja rata s NATO-om.
Iako je u dokumentima spomenut period od 2008. do 2014., zbog trenutačne situacije u Ukrajini i angažiranja sjevernokorejskih vojnika, plan je više nego aktualan i danas.
Mete spomenute u tajnim planovima
U ruskim tajnim planovima spomenute su 82 vojne mete u Japanu i J. Koreji. Neke od njih su regionalni zapovjedni centri japanskih i južnokorejskih oružanih snaga, radari, zračne i pomorske baze.
Posebno zabrinjava činjenica da su među metama izlistane i nuklearne elektrane.
- Civilne mete uključuju cestovne i željezničke tunele u Japanu, poput tunela Kanmon koji povezuje otoke Honshu i Kyushu. Energetska infrastruktura također je prioritet: popis uključuje 13 elektrana, poput nuklearnih kompleksa u Tokaiju, kao i rafinerije nafte - stoji u dokumentima koje je dobio Financial Times od zapadnih obavještajnih izvora.
- U Južnoj Koreji, glavni civilni ciljevi su mostovi, no popis također uključuje industrijska postrojenja poput čeličane Pohang i kemijske tvornice u Busanu - navodi se u tajnim dokumentima.
Jedna od stranica u dokumentu sadrži ruske procjene snaga potrebnih za probijanje dvaju južnokorejskih bunkera. Zanimljivo, planovi su otkrili koliko je Rusija precijenila svoje oružje prije deset godina.
- Dokumenti su pokazali da je Moskva smatrala da je preciznost udara projektila Kh-101 85%. To je preuveličavanje ako se uzme u obzir djelovanje tih raketa u trenutačnom ratu u Ukrajini - rekao je za Financial Times, Fabian Hoffman, doktor političkih znanosti sa sveučilišta u Oslu.
- Kh-101 ima vanjski motor što povećava veličinu projektila na radarima i lakše ga je uočiti. To je praksa kod brojnih projektila ruske i sovjetske proizvodnje - objasnio je Hoffman.
Povezanost Europe i Azije
Dokumenti su pokazali da u Rusiji postoji bojazan o ranjivosti na Dalekom istoku, što je kroničan problem za Moskvu koji datira još od doba Ruskog carstva i povremenih sukoba sa Japanom i Kinom.
- Ovi dokumenti, ali i dolazak 12.000 sjevernokorejskih vojnika pokazali su nam da su europska i azijska bojišta izravno i neodvojivo povezana. Azija ne može ignorirati sukob u Europi, niti Europa može mirno stajati ako rat izbije u Aziji - rekao je William Alberque, bivši dužnosnik za kontrolu naoružanja pri NATO-u.
O ovim novim otkrićima oglasio se i Tokio.
- U sukobu sa Sjevernom Korejom ili Kinom, Japan bi bio rano upozoren. Imali bi vremena za pripremu. No, kada je riječ o eskalaciji iz Europe, vrijeme upozorenja za Tokio bi bilo kraće - rekao je za FT, Michito Tsuruoka, izvanredni profesor na Sveučilištu Keio i bivši istraživač u Japanskom ministarstvu obrane.