Što se tiče ukidanja mjere roditelj-odgojitelj,Tomašević je naglasio kako je bila neodrživa te se iznos približio iznosu plaća preko 6000 zaposlenih u vrtićima. Ne vidi kako bi tužbe mogle biti moguće
Tomašević: Mjera za roditelje odgojitelje je bila neodrživa. Bit će besplatnih udžbenika za sve
Ovotjednu redovnu konferenciju za medije zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević održao je ispred Doma zdravlja Zagreb - Centar, koji postaje jedan od osam novih punktova za cijepljenje.
PRATITE UŽIVO:
- Od danas, uz cijepljenje na Velesajmu, kreće cijepljenje po kvartovima u Domovima zdravlja na osam lokacija. To će biti popodne od 14 do 20 sati, svaki dan pa i vikendom, tako da ljudi mogu lakše doći do cjepiva nakon posla, kad je ipak najveća gužva - rekao je gradonačelnik.
Osim toga, i dalje su u funkciji punktovi HZJZ-a. Sve lokacije mogu se naći na web stranici NZJZ Andrija Štampar.
- Pokušali smo složiti da ti punktovi budu po cijelom Gradu. Zahvaljujem svim liječnicima na ovom naporu da se pojačaju kapaciteti za masovno cijepljenje. Pozivam još jednom sve da se cijepe - poručio je.
Naveo je kako se u Zagrebu cijepilo 67,7 posto odraslog, odnosno 56,4 ukupnog stanovništva. To je najviše od svih županija.
- Najveći udio cijepljenih je među najstarijima, ali vidimo trend da sve više mlađih dolazi na cijepljenje. Najveći dio cijepljenih posljednjih tjedan dana je onih koji su dobili prvu dozu, to ohrabruje da ćemo pandemiju moći staviti pod kontrolu. Zdravstveni je sustav dosta opterećen i svaki dan imamo velik broj zaraženih - poručio je.
Zamijenit će 40 posto javne rasvjete
Osvrnuo se na klimatsku konferenciju u Glasgowu istaknuvši kako, nakon projekta solarnih krovova, nastavljaju i s projektom koji je započet odlukom još u prošlom sazivu Gradske skupštine za vrijeme pokojnog gradonačelnika Milana Bandića, a odnosi se na mijenjanje javne rasvjete kako bi ona bila energetski učinkovitija i ekološkija.
- 40 posto javne rasprave će biti zamijenjeno. Raspisana je javna nabava vrijedna oko 300 milijuna kuna, po modelu da se traži firma koja će investirati u zamjenu 40 posto javne rasvjete i financirati tu investiciju iz ušteda električne energije, koja će time nastati. To je dobro za proračun, nije potrebno novo zaduženje, a dobivamo ekološki učinkovitiju javnu rasvjetu, koja će biti bolja i što se tiče svjetlosnog onečišćenja, ali i drugih ekoloških kriterija - rekao je dodavši kako i on danas putuje u Glasgow na konferenciju gdje će biti govora o zelenoj tranziciji u gradovima.
Vezano za Covid potvrde koje se uvode od 15. studenog u sve državne i javne službe, Tomašević je istaknuo kako još čekaju detaljnije upute od države.
- S obzirom na to kako će se postupati prema državnoj upravi, mi ćemo postupati na isti način. Što se tiče pravnih dilema, slijedit ćemo primjer države. Oni koji nemaju potvrde morat će se testirati nekoliko puta tjedno. To je ogroman trošak i pitanje je tko će ga snositi, to je ostalo otvoreno i u komunikaciji smo s državom da se to razjasni - rekao je.
Uštede na demografskim mjerama
A nakon što je najavio kako definitivno ide u ukidanje mjere roditelj-odgojitelj i smanjenje onima koji tu mjeru koriste sada, ali i u javnu raspravu uputio prijedlog smanjenje naknada za svako novorođeno dijete, novinari su ga obasuli pitanjima zašto je uštede najprije išao tražiti ukidanjem demografskih mjera. Naime, plan mu je izjednačiti naknade, odnosno da roditelj dobije 2500 kuna novčane pomoći za svako dijete. Do sada su za prvo novorođenče dobivali 1800 kuna, za drugo 3600, a za treće i svako ostalo 54.000 kuna.
- Što se tiče pomoći za novorođenčad, tu nema nikakvih ušteda, isti iznos je predviđen u proračunu za iduću godinu kao i ove godine., otprilike oko 80 milijuna kuna. I zapravo se naknada za prvorođeno dijete i povećava u odnosu na sadašnji iznos - rekao je.
Što se tiče ukidanja mjere roditelj-odgojitelj, naglasio je kako je bila neodrživa te se iznos približio iznosu plaća preko 6000 zaposlenih u vrtićima.
- Najglasniji u kritikama je HDZ, a ja bih podsjetio HDZ na 2019. godinu. Ja sam tada kao oporbeni zastupnik kritizirao tu mjeru iz perspektive da ne ostvaruje demografski učinak i da bi taj novac mogao biti potrošen na druge demografske mjere, primjerice, za proširenje dječjih vrtića, povećanje broja odgojitelja, a kako bi se poštivao pedagoški standard koji se dugi niz godina u Zagrebu ne poštuje - istaknuo je naglasivši da ostaje pri tome što je govorio i prije dvije godine.
Nakon provedene analize, dodao je, pokazalo se da je došlo do smanjenja broja rođene djece, unatoč 1,8 milijardi kuna koje su potrošene za tu mjeru do sada.
- Iznos koji se mjesečno izdvajao za roditelje-odgojitelje, približio se iznosu za plaće više od 6000 svih radnika u dječjim vrtićima. To je politika koja ide potpuno suprotno od svih drugih europskih zemalja, a koje pokušavaju što više povećavati udio djece u vrtićima. HDZ tada 2019. nije podržao Strategiju demografskog razvoja Grada Zagreba upravo radi kritike mjere roditelj-odgojitelj, da bi danas odjednom napravili kopernikanski obrat i rekli da je to super mjera - poručio je gradonačelnik.
Na pitanje što je s majkama koje su dale otkaze kako bi bile s djecom i koje će sada ostati bez primanja ranije nego su trebale jer će naknadu za ovu mjeru dobivati do 7. godine najmlađeg djeteta, a ne do 15. kako je bilo do sada, Tomašević postavlja protupitanje.
- Kakva je to mjera da netko odlazi s tržišta rada i daje otkaz da bi ju koristio? Mi ćemo izaći s cijelim nizom kompenzacijskih mjera, no treba reći da, ukoliko će biti riječ o socijalno ugroženim obiteljima, naravno da onda nastupaju socijalne mjere i Grada Zagreba i države, koje se sada nisu primjenjivale zbog ove mjere - poručio je dodavši kako ta djeca nisu mogla ići u dječje vrtiće, a sada će moći, a majke nisu smjele biti zaposlene kako bi koristile taj status.
- Zato smo stavili period prilagodbe gdje će i dalje ići u punom iznosu ta naknada, nakon toga će se smanjivati. To nisu uštede jer će se taj novac koristiti za proširenje kapaciteta vrtića. 27 njih se moglo izgraditi za trošak ove mjere. Godišnje se za izgradnju vrtića izdvajalo 12 milijuna kuna, tako da smo došli do situacije da nema dovoljno vrtića i do toga su vrtićke grupe prevelike uz manjak odgojitelja. Bez zaokreta, to se neće promijeniti. Ali promijenit će se - poručio je na opasku novinara da Zagreb kreće u prve uštede rezanjima na bebama, djeci i školarcima.
Na opasku da te majke ne mogu samo tako naći posao, Tomašević poručuje kako bi im tek bilo nakon 15. godine najmlađeg djeteta.
- Ta mjera je stvarno štetna. Isto tako treba reći da demografska mjera u državi ne može funkcionirati na lokalnoj razini jer onda dolazi do depopulacije drugih krajeva Hrvatske - istaknuo je.
Novinari su ga podsjetili da je u predizbornoj kampanji rekao da ostvarena prava neće dirati, Tomašević je poručio kako nikad to nije rekao nego da će ovu mjeru privremeno zaustaviti i revidirati.
Upitan koliko bi se vrtića izgradilo od ušteda ostvarenih ukidanjem mjere roditelj-odgojitelj, istaknuo je kako će predstaviti idući tjedan prilikom predstavljanja proračuna za iduću godinu trogodišnji plan izgradnje.
- Tu se ne radi ni o kakvim stečenim pravima temeljem Zakona nego o jednoj pomoći koja se temelji na odluci gradonačelnika. Ne postoji ni ugovor s roditeljima-odgojiteljima tako da ne vidim kako bi tu pravno mogle biti moguće tužbe - rekao je na najave roditelja da će pokrenuti tužbe i ponovio kako bi, da se ta mjera nastavila, uskoro došla do iznosa od 700 milijuna kuna koje treba platiti iz proračuna.
- A već smo ove godine morali odvojiti pola milijarde kuna za to - istaknuo je.
Upitan je li plan i poskupljenje vrtića, Tomašević je poručio kako nije.
O udžbenicima: Ostaju besplatni za sve
Što se tiče informacije koja se pojavila u medijima kao neslužbena, a odnosi se i na plan ukidanja besplatnih udžbenika, odnosno da oni više ne bi bili besplatni za sve školarce, gradonačelnik je naglasio kako je Zagreb jedini veliki grad u Hrvatskoj koji ima besplatne udžbenike u srednjim školama za sve.
- U proračunu za ovu godinu, ali i prijašnjim, bivša je vlast odvojila neadekvatan iznos za kupovinu udžbenika za srednje škole i radnih materijala za osnovne škole. U proračunu za ovu godinu je bilo samo 16 milijuna kuna za tu svrhu, što je otprilike dovoljno za trećinu djece i to bi bilo dovoljno za sve one obitelji koje ostvaruju prava na dječji doplatak - rekao je i dodao kako su oni, unatoč tome što se u proračunu to nije planiralo, uspjeli naći novca kroz uštede da svi imaju besplatne udžbenike.
- Trostruko smo podigli taj iznos da bi i dalje svi srednjoškolci imali besplatne udžbenike i svi osnovnoškolci besplatne radne materijale jer, kao što znate, država osigurava besplatne udžbenike za sve osnovne škole - poručio je.
Za sada sve ostaje isto što se tiče besplatnih udžbenika i za iduću školsku godinu, rekao je.
- Sljedeće školske godine ostaje kao i ove. Znači, bit će besplatni udžbenici za srednje i besplatni radni materijali za osnovne škole. I za to smo morali naći dodatni novac jer je do sada za to u proračunu bio trostruko manji iznos predviđen. I nema revidiranja toga - naglasio je pa ponovio kako ni jedan veliki grad nema besplatne udžbenike za sve srednjoškolce.
- S druge strane, Zagreb ima najveći prirez u zemlji, a to je javno obrazovanje i u tom smislu tu odluku nismo išli revidirati. U ovom trenutku, bez obzira na ovu tešku financijsku situaciju, a vidjet ćete u proračunu koliko moramo izdvojiti novca samo za servisiranje duga sljedećih godina, odlučili smo se naći uštede i povećati taj iznos koji do sada, ponavljam, nije bio realan u proračunu - poručio je Tomašević.
To onda znači da bi kroz dvije-tri godine ipak moglo doći do revidiranja te odluke i ukidanja besplatnih udžbenika nekima, upitali su novinari na što je gradonačelnik poručio kako nije to rekao.
- Rekao sam da za sada ovo ostaje i da smo našli dodatni novac - rekao je.
- Cijeli proračun ćemo predstaviti sljedeći utorak i govoriti o uštedama koje smo predložili, ali i novim projektima koje smo pokrenuli. Unatoč teškoj financijskoj situaciji, trudimo se napraviti i iskorake u raznim područjima. Bit će i nekih razvojnih projekata, a sve kako bi 2023. i 2024. imali doista puno više mjesta za razvoj i investicije, a što ćemo realizirati do kraja mandata - rekao je na pitanje postoji li još nešto što će se rezati, smanjivati, ukidati, a kako bi se postigle uštede.