Europski centar za kontrolu bolesti naglasio je jučer da treba biti vrlo oprezan s relaksiranjem mjera. Upozoravaju da se u zemljama koje naglo relaksiraju mjere širi zaraza, rekla je Markotić.
Markotić: 'U ponedjeljak odluka o cijepljenju trećom dozom'
U posljednja 24 sata zabilježeno je 1517 novih slučajeva zaraze korona virusom od 10.126 testirana te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 8990. Preminulo je 10 ljudi. Među njima je jedan cijepljeni u starosti od 77 godina i s brojnim komorbiditetima, izvijestio je na današnjoj konferenciji za medije Stožer civilne zaštite.
POGLEDAJTE VIDEO: Presica Stožera
738 oboljelih je na bolničkom liječenju, od čega 99 na respiratoru.
Šef HZJZ-a, Krunoslav Capak, rekao je kako u odnosu na prošli tjedan imamo porast novozaraženih od 11 posto.
- Od 25. rujna do danas imali smo 554 hospitalizirana, od kojih 399, odnosno 72 posto nije cijepljeno niti jednom dozom. U istih tih sedam dana na respirator je stavljeno 74 pacijenata, od kojih 50 nije cijepljeno. Od 84 umrlih u zadnjem tjednu, 77,4 posto nije cijepljeno. Od 8545 novozaraženih u ovih tjedan dana, 6737 ili 78,8 nije primilo nijednu dozu cjepiva - naglasio je.
Incidencija više nije najviša u Splitsko-dalmatinskoj nego u Požeško-slavonskoj županiji. U Istarskoj je i dalje najniža.
Ravnateljica Klinike Fran Mihaljević, Alemka Markotić, govorila je o novostima sa znanstvene platforme i Europske agencije za lijekove. Što se tiče epidemiološke situacije, istaknula je kako se bilježi povećani broj inficiranih na istoku Europe, kao i broj pacijenata na intenzivnoj skrbi. Uglavnom su necijepljeni, kao i kod nas.
Cijelom Europom je zavladao delta soj i praktično drugih varijanti i nema, naglasila je.
- Europski centar za kontrolu bolesti naglasio je jučer da treba biti vrlo oprezan s naglim relaksiranjem mjera. Upozoravaju da se u zemljama koje naglo relaksiraju mjere širi zaraza i u rukavicama su rekli da takvo naglo popuštanje mjera nije epidemiološki opravdano - rekla je Markotić dodavši kako se stručnjaci slažu da bi minimalno 75 posto ukupne populacije u Europi trebalo biti cijepljeno da bi se daljnje širenje zaraze moglo uspješno držati pod kontrolom.
EMA u ponedjeljak donosi odluku o trećoj dozi
Što se tiče treće doze, Europska agencija za lijekove će odluku o tome donijeti u ponedjeljak, o čemu će izvijestiti u utorak, a bit će vjerojatno slična kao i ona u Americi - da se cijepe stariji od 65, imunokompromitirani, zdravstveni djelatnici i ostale izložene skupine, dodala je Markotić.
- Ostavit će se vjerojatno mogućnosti za specifičnosti unutar samih zemalja za dodatna cijepljena - rekla je dodavši kako je za to docjepljivanje trećom dozom jedino Pfizerovo cjepivo registrirano za sada.
Nije bilo većih nuspojava kod simultanog davanja cjepiva protiv Covida i gripe
Markotić je uoči sezone naglasila važnost cijepljenja protiv gripe.
- UK je napravila opsežnu studiju o kombinaciji mRNA cjepiva i onih protiv gripe. Prema nekim preliminarnim podacima nije bilo većih nuspojava kod simultanog davanja ili s malim razmakom cjepiva protiv Covida i protiv gripe - rekla je.
Na znanstvenoj platformi, dodala je, bilo je riječi i o slučaju u Sloveniji, gdje je mlada djevojka preminula od moždanog udara dva tjedna nakon cijepljenja J&J cjepivom.
- Oni taj slučaj ispituju zajedno s EMA-om. Za sada mogu reći da je ta osoba prethodno imala određenu zdravstvenu situaciju, koja je također mogla dovesti do ishoda kakav je bio i da će slovenska komisija zajedno s EMA-om na osnovu kompletne dokumentacije za određeno vrijeme dati izvješće, koje će onda reći je li se ta smrt dogodila zbog cijepljenja ili nekih drugih okolnosti - istaknula je.
Covid potvrde u zdravstvu i socijali
Na današnjoj konferenciji bio je i ministar socijalne skrbi Josip Aladrović, koji je tom prilikom naglasio kako je sustav socijalne skrbi spreman za obavezne Covid potvrde od ponedjeljka 4. listopada. Uvode se, podsjetimo, i u zdravstvenom sustavu u bolnicama i za zdravstveno, nezdravstveno osoblje, ali i pacijente, posjete i pratnje prilikom poroda, osim u hitnim slučajeva i tamo gdje nema bliskog kontakta i širenja aerosola. Za primarnu zdravstvenu zaštitu također nisu obavezne.
- Upute su dobili svi u sustavu na koji način će provoditi kontrolu. Ravnatelji se zadužuju da imenuju odgovorne osobe, ali sustav socijalne skrbi nije toliko velik po broju zaposlenika, kao zdravstvo pa će ta kontrola biti jednostavnija. Izradili smo smjernice i ne očekujemo da će ovo dovesti do bilo kakvih negativnih efekata na sustav jer ovime pokazujemo koliko smo odgovorni. Što se tiče ustanova koje imaju mogućnost testiranja, odnosno medicinsko osoblje u svom sastavu, testirat će se tamo na tim lokacijama, a kod centara za socijalnu skrb, gdje nema uvjeta na ulazima, na te lokacije se mora doći s Covid potvrdom, a svi ravnatelji su upoznati s mogućnošću testiranja u njihovoj okolini. Bitno je da smo svi odgovorni u ovom procesu - naglasio je.
Prema zadnjim podacima, dodao je, u cijelom sustavu je više od 61 posto cijepljenih zaposlenika te više od 80 posto korisnika. U Domovima za starije cijepljeno je 65 posto zaposlenika te više od 85 posto korisnika.
- Tim brojevima možemo biti zadovoljni, no moramo učiniti i korak više kako bi čim prije prebrodili ovu zdravstvenu krizu - poručio je.
Ni on, kao ni ministar zdravstva Vili Beroš u nekoliko navrata prije, nije želio otkriti do kad će točno testiranje zaposlenika koji nisu cijepljeni ni preboljeli Covid biti besplatno, odnosno na teret poreznih obveznika, a niti koliko će to u konačnici koštati.
- To će ovisiti o epidemiološkoj situaciji i čitavom nizu faktora. Mi očekujemo da ćemo na ovaj način popularizirati cijepljenje i smanjiti presiju na testiranje. Postoje određene projekcije troškova, ali ne bih ulazio u to. Kroz rebalans proračuna ćemo osigurati dovoljna sredstva. Tu moramo svi biti odgovorni i svjesni da, ukoliko s jedne strane sufinanciramo testiranje za jednu skupinu zaposlenika, da svi ostali građani to plaćaju i tu ćemo naći optimalan balans, ali u ovom trenutku je prerano govoriti kada će se to dogoditi - rekao je.
Zašto se ne testiraju i cijepljeni?
Obzirom da se zna da i cijepljeni mogu širiti zarazu, upitani zašto se u cilju zaštite u zdravstvenom i socijalnom sustavu nije išlo u smjeru da se testira i njih, Capak je istaknuo kako cijepljeni mogu kratkotrajno nositi virus na sluznici nosa i prenijeti ga, ali u puno manjoj mjeri nego necijepljeni.
- Nitko u svijetu ne testira cijepljene, osim ako ne rade s imunokompromitiranim pacijentima ili su bili u bliskom kontaktu sa zaraženim - rekao je Capak naglasivši da i cijepljeni i dalje trebaju nositi maske i držati distancu.
Novom odlukom testirat će se jedino zdravstvene djelatnike ukoliko su bili u kontaktu sa zaraženom osobom bez obzira na to što su cijepljeni ili preboljeli Covid i to PCR testom odmah nakon bliskog kontakta, 7. dana nakon kontakta i 14. dan nakon kontakta. Na pitanje hoće li se to širiti i na druge skupine cijepljenih, kakva je preporuka američkog centra, Capak je istaknuo da za sada ne.
Uz produženje valjanosti Covid potvrde za cijepljene na godinu dana, na isto toliko se produžuje i za one koji su preboljeli s dosadašnjih devet mjeseci, naglasio je Capak. No, to je samo na razini Hrvatske. Na razini u EU, ako putujete u neku europsku zemlju, valjanost Covid potvrde za preboljele ostaje na 180 dana, odnosno šest mjeseci.
Capak je pojasnio i kako neće biti obavezno testirati djecu u slučaju pojave bilo kakvih simptoma, pa čak i ako se ne sumnja na Covid, prije vraćanja u škole i vrtiće. U dokumentu HZJZ-a, koji su objavili jučer navečer, naglasio je, to je bilo krivo napisano. Ostaje sve kao i do sada.
Na pitanje može li Ustavni sud zabraniti uvođenje obaveznih covid potvrda odgovorio je čelnik Stožera Davor Božinović.
- Covid-potvrde je pogrešno povezivati s cijepljenjem. To je informatički alat koji nam omogućava da u trenutku možemo dokazati svoj epidemiološki status - ili smo cijepljeni, ili imamo test ili smo preboljeli. Covid-potvrda vam potvrđuje jednu od te tri stvari i uvođenje tih potvrda nema veze s uvođenjem obveze cijepljenja. To ne znači da mi nećemo govoriti o prednostima cijepljenja i smatramo da je to najbolji način za izlazak iz situacije epidemijom. Postoji i način da se čovjek zarazi, ali cijepljenjem možemo taj dio anulirati jer zaraza nosi rizik - rekao je Božinović.