Dok je Diab započinjao govor, prosvjednici su ponovno izašli na ulice libanonske prijestolnice, a neki od njih su bacali kamenje na pripadnike snaga sigurnosti koji čuvaju pristup zgradi parlamenta
Premijer Libanona dao ostavku: 'Danas slijedimo želju naroda'
Libanonski premijer Hassan Diab objavio je u ponedjeljak navečer ostavku vlade nakon "potresa" u zemlji koji je uzrokovala katastrofalna eksplozija u bejrutskoj luci s više od 200 mrtvih za što je kriva, kako je rekao, "endemska korupcija" u zemlji.
- Danas objavljujem ostavku vlade - rekao je Diab u televizijskom obraćanju Libanoncima.
On je osudio korupciju koja je, po njemu, dovela zemlju do "ovog potresa sa svim humanitarnim, socijalnim i ekonomskim posljedicama".
POGLEDAJTE VIDEO: Eksplozije u Bejrutu
Pokretanje videa...
Predsjednik Michel Aoun prihvatio je ostavku premijera, te od njega zatražio da ostane na čelu tehničke vlade dok se ne formira nova, objavila je televizija.
U eksploziji koja je 4. kolovoza pogodila libanonsku prijestolnicu poginulo je više od 220 ljudi, objavio je u ponedjeljak guverner grada Marwan Abboud, a prenosi BBC, dodavši da se 110 ljudi i dalje vode kao nestali.
Ozlijeđeno je više od 6000 stanovnika, a veliki dijelovi grada su uništeni. Domove je izgubilo više od 300 tisuća ljudi, a dužnosnici procjenjuju da ukupna šteta iznosi oko 15 milijardi dolara.
Libanon je i prije te katastrofe bio pogođen dubokom ekonomskom krizom, pogoršanom pandemijom koronavirusa.
U televizijskom obraćanju, premijer Diab rekao je da podupire pozive Libanonaca da odgovornima za "zločin" bude suđeno.
- Danas slijedimo želju naroda koji traži da odgovaraju oni koji su odgovorni za katastrofu - istaknuo je.
Diab je objavio ostavku vlade nakon sastanka kabineta na kojemu je više ministara reklo da želi odstupiti, rekli su izvori.
- Katastrofa koja je pogodila Libanonce u srce.. dogodila se zbog endemske korupcije u politici, administraciji i u državi - rekao je premijer.
- Otkrio sam da je institucionalizirana korupcija snažnija od države - dodao je Diab, sveučilišni profesor koji je vladu oformio u siječnju.
Prosvjednicima vjerojatno neće biti dovoljna ostavka vlade
Ostavka vlade vjerojatno neće zadovoljiti prosvjednike koji traže odlazak čitave političke klase.
Dio Libanonaca sumnja da je moguća promjena u toj državi kojoj od završetka građanskog rata dominiraju sektaške podjele.
- To neće funkcionirati, to su isti ljudi. Oni su mafija - naglašava Antoinette Baaklini čija je tvrtka također uništena u prošlotjednoj katastrofi.
- Čak i uz ostavku Hassana Diaba još 128 lopova sjedi u parlamentu - rekla je Layal, prosvjednica.
- Oni isto moraju dati ostavke, u suprotnom ostajemo u istom krugu.
Dok je Diab započinjao govor, prosvjednici su ponovno izašli na ulice libanonske prijestolnice, a neki od njih su bacali kamenje na pripadnike snaga sigurnosti koji čuvaju pristup zgradi parlamenta.
Policija je odgovorila suzavcem, a ti prosvjedi najveći su u Libanonu od listopada.
Diab je rekao u subotu da želi održati prijevremene parlamentarne izbore.
Vlada na odlasku formirana je u siječnju uz podršku moćne libanonske skupine Hezbollah, podržane od Irana.
Eksplozija, kap koja je prelila čašu
Eksplozija je za mnoge Libanonce bila kap koja je prelila čašu, uslijed kolapsa ekonomije, koronavirusa, raširene korupcije i lošeg upravljanja.
U nedjelju su ostavke dali ministrica informiranja i ministar okoliša, kao i nekoliko zastupnika, dok im se u ponedjeljak pridružio i ministar pravosuđa.
Ministar financija Ghazi Wazni, glavni pregovarač s MMF-om oko plana pomoći za izlazak iz financijske krize, također je najavio svoju ostavku, otkrio je njemu blizak izvor.
Libanonski predsjednik ranije je izjavio da je eksplozivni materijal godinama bio nesigurno smješten u bejrutskoj luci. Kasnije je dodao da će istraga pokazati je li uzrok eksplozije izvanjski ili je rezultat nemara ili nesreće.
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres je na virtualnom sastanku Ujedinjenih naroda u ponedjeljak poručio kako je važno da „vjerodostojna i transparentna istraga otkrije uzrok eksplozije“ i da netko odgovara za tu katastrofu pred libanonskim narodom.
Libanonci se u to vrijeme suočavaju s razornim posljedicama eksplozije koja je uništila cijele četvrti.
- Gospodarstvo je već bilo uništeno, a sada nemam načina zarađivati - kazao je Eli Abi Hanna kojemu su u eksploziji uništena kuća i automehaničarska radnja.
- Lakše je bilo zarađivati tijekom građanskog rata. Političari i ekonomska katastrofa sve su uništili - dodao je, referirajući se na sukob koji je trajao od 1975. do 1990. i koji je uništio velike dijelove Bejruta.