Generale Antu Gotovinu i Mladena Markača Haaški sud osudio je na ukupno 42 godine zatvora. Sudac Orie rekao je da je cilj Oluje bio protjerivanje Srba iz Krajine
Pregled godine: Cijelu zemlju šokirala je sramotna presuda
Veliki petak 2011., turobno poslijepodne, gotovo pola Hrvatske sa strepnjom gleda televiziju. Mnogi građani su na trgovima, moli se krunica i čeka presuda hrvatskim generalima. I onda, sve je stalo. Šok i nevjerica zavladala je među okupljenima na gradskim trgovima. Suze nitko nije skrivao, a jecali su i ratni veterani.
Generala Antu Gotovinu (56) Vijeće Haškog suda je 15. travnja nepravomoćno osudilo na 24 godine zatvora, a Mladena Markača (56) na 18 godina. Proglasili su ih krivima za sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu i to po točkama 1 - progon kao zločin protiv čovječnosti, 2 - deportacija kao zločin protiv čovječnosti, 4 - pljačka javne i privatne imovine kao kršenje zakona i običaja ratovanja, 5 - razaranje kao kršenje zakona i običaja ratovanja, 6 - ubojstvo kao zločin protiv čovječnosti, 7 - ubojstvo kao kršenje zakona i običaja ratovanja, 8 - nečovječna djela kao zločin protiv čovječnosti, 9 - okrutno postupanje kao kršenje zakona i običaja. Nisu krivi po trećoj točki optužnice odnosno za nečovječna djela prisilnog premještanja kao zločin protiv čovječnost.
Suci su odlučili i da Ivan Čermak (62) nije kriv ni po jednoj točki optužnice te su ga oslobodili, a istoga dana doputovao je u Hrvatsku.
Sudac Orie: Oluja je bila zločinački pothvat
Presudu je generalima pročitao nizozemski sudac Alphons Orie koji je rekao kako je Oluja zapravo bila zločinački pothvat. Rekao je kako je Vijeće u kojem su osim njega sjedili i Uldis Kinis iz Latvije i Elisabeth Gwaunza iz Zimbabvea zaključilo da je pokojni hrvatski predsjednik Franjo Tuđman bio ključni sudionik u udruženom zločinačkom pothvatu čiji je cilj bio protjerivanje Srba iz Krajine i naseljavanje Krajine Hrvatima. Uz Tuđmana, smatra Vijeće, odgovorni su i Gojko Šušak te Janko Bobetko te još neki ondašnji visoki državni i zapovjedni čelnici. Odmah nakon presude obrana je počela raditi na žalbi.
Osuđujuća presuda šokirala je i predsjednika Ivu Josipovića, koji je istaknuo kako nije moguće dovesti u pitanje legalnost Domovinskog rata i Oluje.
- Gorak osjećaj. Inkriminacija udruženog zločinačkog pothvata je nešto što ne priznajemo i nećemo priznati - izjavio je tada Zoran Milanović, budući premijer.
Palili gume, razbijali i prosvjedovali zbog presude
I građani su pokazali što misle o haaškoj presudi. U Biogradu, Pakoštanima i Turnju palili su kontejner i gume. Uz Jadransku magistrali trgali su se borovi i ostala stabla. Gnjevni su bacali i kamenje, a bilo je i nekoliko sukoba sa policijom. Šibenčani su u znak prosvjeda zbog presude generalima na više mjesta isticali transparente, a zapalili su i kontejner.
Haaški sud je 2. kolovoza objavio kako je zaprimio žalbe na presude generala Ante Gotovine i Mladena Markača. Žalbe su 1. kolovoza obrane dvojice generala poslale e-mailom. U žalbi je između ostalog pisalo kako "general Gotovina traži da Žalbeno vijeće intervenira i ukine njegovu osuđujuću presudu po svim točkama. Zaključci raspravnog vijeća toliko su ozbiljno nerazumni da se presuda mora poništiti, a njegova osuda za odgovornost u vezi s udruženim zločinačkim pothvatom ukinuti".