Suprug Ane Brletić je tužio veterinarsku stanicu zbog neisplate plaća i doprinosa. Kad je on umro, supruga Ana i djeca, kao zakonski nasljednici, nastavili su spor
Pravdu je čekala 16 godina: Država joj isplatila 17.570 eura
Ana Brletić (60) iz Velikog Grđevca dobila je spor pred Europskim sudom u Strasbourgu nakon sveukupno 16 godina suđenja.
Slijedom presude, Brletić je Republika Hrvatska sveukupno isplatila 17.570 eura, a u pravomoćnoj presudi između ostaloga je bilo rečeno da su hrvatski sudovi povrijedili načelo pravne sigurnosti.
Zbog povrede konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, Republika Hrvatska je bila Brletić dužna 13.670 eura.
U presudi je također napisano da je došlo do povrede Konvencije za zaštitu ljudskih prava, te da joj RH na ime materijalne štete mora isplatiti 9670 eura i na ime troškova i izdataka još 3900 eura.
Isto tako joj je isplaćeno i na ime nematerijalne štete 4000 eura uz sve poreze koji bi eventualno mogli biti zaračunati.
Suprug tužio Veterinarsku stanicu Grubišino Polje
Naime, njezin suprug Elimir, ugledni veterinar je davne 1998. godine tužio Veterinarsku stanicu Grubišno Polje, za neisplatu plaća i doprinosa u iznosu od 24.500 kuna.
Budući da je on u međuvremenu preminuo, supruga Ana i dvoje djece, kao zakonski nasljednici, nastavljaju spor koji je 2002. godine okončan pravomoćnom presudom u njihovu korist.
Temeljem presude bivši je poslodavac nasljednicima pokojnog Elimira, koji je radio u Veterinarskoj stanici 24 godine, na ime neisplaćenih plaća i doprinosa isplatio 24.500 kuna.
Nakon toga Veterinarska stanica ustaje s kontra tužbom u kojoj traži povrat isplaćenog novca s kamatama zbog nezakonitog stjecanja imovinske dobiti.
Općinski sud, a potom i Županijski sud, daju za pravo Veterinarskoj stanici, navodeći da A. Brletić mora vratiti 24.500 kuna uvećano za kamate. Što je iznosilo vrtoglavih 76.800 kuna.
Uz to Veterinarska stanica stavlja hipoteku na njezine nekretnine. Kako su njezin zahtjev za reviziju odbili Vrhovni i Ustavni sud RH, ona u lipnju 2010. godine pokreće postupak u Strasbourgu, koji joj nakon gotovo četiri godine daje za pravo.