Još uvijek nije krenula konkretna sanacija obiteljskih i pomoćnih objekata u vrgoračkom kraju, ali se ovih dana intenzivno privode kraju sve radnje koje su bile potrebne kako bi se mogla prijaviti nastalu štetu od poplava
Pranić: 'Dosad smo primili 49 zahtjeva za naknadu štete'
Kako nam je rekao gradonačelnik grada Vrgorca Ante Pranić Stručno povjerenstvo ispred grada Vrgorca kojemu je zadaća obići i utvrditi obim svih prijavljenih šteta te detaljno zabilježiti i procijeniti svaku pojedinačnu prijavu kako bi se točno znalo koliku je štetu prouzročila prosinačka poplava koja se u ovom kraju ne pamti od šezdesetih godina prošlog stoljeća.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Za ovu prirodnu nepogodu koju je već proglasila županija splitsko-dalmatinska Vlada RH je već osigurala 3,7 milijuna kuna pomoći ugroženom stanovništvu.
- Do 5. siječnja stanovništvo je u periodu od petnaest dana moglo podnijeti zahtjev za naknadu štete na obiteljskim i pomoćnim objektima. Ukupno je zaprimljeno četrdeset devet prijava na šesnaest stambenih objekata i dvadeset i četiri pomoćna objekta kao što su garaže, ljetne kuhinje, ostave, pušnice s pratećom opremom - rekao nam je gradonačelnik Pranić.
Sada je pred Stručnim povjerenstvom velik posao s obzirom da je riječ o poljoprivrednom kraju trebat će procijeniti i štetu na poljoprivrednim kulturama koje su uništene. Upravo iz ovog kraja na hrvatske tržnice svake godine stižu prve nadaleko poznate vrgorske jagode.
Samo u Kokorićima ih je prošle godine bilo zasađeno oko sto tisuća sadnica. Poljoprivrednici su već prijavili štetu na 5,2 hektara zasijano češnjakom i 2,9 hektara pod jagodama.