Genijalci Dino i Karlo izumili su električni skateboard i minijaturni ekološki mlin za preradu cjelovitih žitarica. Osvojili su srebrnu i brončanu medalju za svoje izume
Požeški srednjoškolci bolji su od vršnjaka iz Kine i Rusije
Svakog dana u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.
Svojim izumima na Međunarodnoj izložbi inovacija ARCA u Zagrebu Dino Orešković (18) i Karlo Mandić (18) osvojili su srebrnu i brončanu medalju. Time su dobili pozive na sajmove inovacija u Njemačkoj i Rumunjskoj. Nažalost, putovanje su otkazali jer škola nema novca. Dino, koji pohađa smjer računalnog tehničara za strojarstvo, žiri u Zagrebu oduševio je izumom električnog skateboarda, a Karlo je predstavio minijaturni ekomlin za preradu cjelovitih žitarica s dozatorom i pokretnom vrpcom.
– Na mojem skateboardu možete se voziti do osam sati, nakon čega treba napuniti akumulator snage 26 ampersati, koji sam smjestio ispod drvene daske na koju sam stavio podlogu protiv proklizavanja. Ispod nje je elektromotor s lančanim prijenosom, a maksimalna brzina mu je 15 km/h. Upravljate naginjući tijelo. Prije nekoliko mjeseci sastavio sam hidrauličnu prešu - kazao nam Dino, učenik Tehničke škole u Požegi.
Njegov kolega Karlo, koji uči za tehničara za mehatroniku, minijaturni ekološki mlin zamislio je kao uređaj za kućnu uporabu i mala gospodarstva. Poslije je mlinu dodao dva valjka te sklopku kao sredstvo zaštite na radu. Dozator je ubacio da bi spriječio opterećenje tijekom mljevenja te da bi mogao dozirati omjer žitarica. Bio je na mnogo izložbi, ali ovo mu je najveći uspjeh. Prvi put predstavio ga je u svibnju u Iloku, gdje je osvojio drugo mjesto.
– Prošle godine sam izumio programirani rezač stiropora, koji se koristi u obiteljskoj tvrtki. Poslije sam ga patentirao. Sve se na njemu odrađuje računalom – pohvalio se Karlo.
Karlo i Dino nakon završetka srednje škole žele upisati Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu. Najsretniji zbog njihova uspjeha je mentor i profesor Martin Kaprel, koji od 1978. godine radi s nadarenim srednjoškolcima.
Ne mare za konkurenciju
U svom radnom vijeku s učenicima je dosad osvojio više od 100 priznanja i medalja na državnim i međunarodnim sajmovima. Kaprel kaže kako su Dino i Karlo nagrade osvojili na najvećemu međunarodnom sajmu u istočnoj i srednjoj Europi.
– Natjecali su se u konkurenciji 268 radova iz 17 zemalja, od kojih su neki stigli čak iz Rusije, Irana, Švedske i Kine. Ovaj rezultat im je najveći motiv i dokaz da dobro radimo s našim učenicima jer svake godine sa sajmova inovacija donosimo nagrade u Požegu. Od ideje do njene realizacije dečkima je potrebno oko šest mjeseci rada – zaključio je mentor Kaprel. Dodao je kako radovima promoviraju školu i trud koji svakog dana ulažu u nove ideje.
Dokaz da učeničke ideje nikad ne presušuju je i popis maturalni radova koje učenici trebaju napraviti do kraja ove školske godine. Tako će, između ostalog, raditi na robotima za sortiranje proizvoda u kutiju, prekidač za struju koji pokreće pljesak dlana te sušaru za voće i povrće koja se napaja iz solarnih panela. Ali to nije sve. Požeški učenici rade električni automobil te čamac na daljinsko upravljanje za hranjenje ribe u ribnjacima.
Škola neprestano ulaže u svoj učionički prostor i opremu kako bi nastavu učinila što kvalitetnijom i boljom. U prošle dvije godine uređeno je nekoliko novih učionica, velik dio školskog prostora je obnovljen, a nabavljeno je i mnogo novih instrumenata i nastavnih pomagala. Škola ima i dvije radionice, jedna za strojarstvo, površine 950 metara četvornih, i druga za elektrotehniku, površine 200 metara četvornih. Svoja znanja učenici unapređuju i na praksi u inozemstvu. Zahvaljujući programu Erasmus+, Tehnička škola Požega će i nagodinu svoje učenike slati na usavršavanje u druge članice EU.
Novi projekt koji financira EU
Agencija za mobilnost i programe Europske unije odobrila je ovoj školi novi projekt koji će osigurati stručnu praksu za 18 učenika. U projekt su uključeni učenici trećih i četvrtih razreda zanimanja tehničar za računalstvo, tehničar za mehatroniku i računalni tehničar za strojarstvo. Oni će s tri nastavnika u svibnju 2015. godine ići na dvotjednu stručnu praksu u portugalski grad Bragu.
Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.
Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje.