Vatra je zahvatila drvene zgrade skladišta Čakovečkih mlinova i požar s brzo širio, ali smo svi zajedno uspjeli vodenom zavjesom sačuvali susjedne objekte, rekao je Rajko Bogdan iz JVP Čakovec
Požar u Čakovcu: Vatreni jezici dizali su se preko 20 metara u zrak i gutali sve pred sobom
Požar koji je izbio u utorak u večernjim satima u Čakovcu u kojemu su izgorjele drvene zgrade još nadziru dvojica vatrogasaca iz JVP Čakovec, potvrdio nam je zapovjednik postrojbe Mladen Kanižaj.
Pogledajte video:
Pokretanje videa...
Nakon dojave u 19,22 minute JVP Čakovec je odmah na mjesto požara stigao s dva vozila. No, vatreni jezici su se dizali i preko 20 metara u zrak i gotovo sve gutali pred sobom, tako da su odmah u pomoć pozvana sva Dobrovoljna društva iz okolice koja raspolažu vozilima. U jednom trenutku je bilo uključeno 25 vozila i 130 vatrogasaca. Tek negdje pola sata prije ponoći gasitelji su uspjeli obuzdati vatru i vodenom zavjesom spasili da se vatra ne proširi na susjedne objekte.
Pokretanje videa...
Rajko Bogdan, voditelj odjeljenja JVP Čakovec je među prvima bio na požarištu kakvo ni najstariji stanovnici Čakovca ne pamte.
- Vatra je zahvatila drvene zgrade skladišta Čakovečkih mlinova i požar s brzo širio prema Konzumu, Promingu…ali smo svi zajedno uspjeli vodenom zavjesom sačuvali susjedne objekte. Drveno skladište Čakovečkih mlinova nismo uspjeli spasiti, a od silne temperature je stradalo i susjedno skladište tvrtke Proming u kojemu se prema neslužbenim podacima nalazilo oko 1000 kubnih metara drvene građe. Izgorjela je površina 80 sa 50 metara. Odnosno 4000 „kvadrata“ – precizan je bio Rajko Bogdan kojeg smo zatekli na mjestu požara, gdje je još uvijek izlazio dim. Inače se dim u utorak vidio u krugu 30-tak kilometara.
Korisnici skladišta, tvrtke Proming i Čakovečki mlinovi su odbili išta reći jer čekaju da započne očevid kako bi se utvrdili uzroci i visina štete. Očevid će najvjerojatnije započeti u četvrtak uz nazočnost Centra za vještačenje Ivan Vučetić iz Zagreba.
Osim goleme materijalne štete vatra je uništila i jedan dio povijesti glavnog grada Međimurja. Prema riječima prof. povijesti Ivane Puzak, skladište ne napravljeno 1891. godine za potrebe dioničkog društva Čakovečka skladišta, a financirano je novcem Čakovečke štedionice d.d.
Namjena je bila skladištenje poljoprivrednih proizvoda iz Međimurja, od kud su se otpremali željeznicom, koja je u susjedstvu, gdje se također uz samu prugu nalaze slična drvena skladišta.