Vatrogasci su dobili dojavu oko 7 sati, a na terenu su vatrogasne postrojbe iz Belog Manastira i Javna vatrogasna postrojba iz Osijeka sa šest ekipa. Gašenje još traje
Požar je progutao Eko-centar Zlatna Greda u Kopačkom ritu
U velikom požaru koji je jutros oko 7 sati izbio na Eko-centru Zlatna Greda , u sklopu Parka prirode Kopački rit, drvena zgrada Eko-centra posve je izgorjela .
S obzirom na to da se radi o gustom šumovitom predjelu, u kojemu ima kulturno zaštićenih objekata na teren je, odmah nakon dojave o požaru, izašlo 10 vozila i 40 vatrogasaca iz Osijeka, Belog Manastira, Luga i Bilja. U požaru je nestalo sve što je u zgradi bilo vrijedno.
Pokretanje videa...
- Na zgradi su proteklih dana rađeni građevinski radovi , a radnici su u noći s utorka na srijedu, sve do 1 sat iza ponoći, u potkrovlju zgrade postavljali elektroinstalacije. Upravo u potkrovlju je ujutro i primijećen požar. Primijetili su ga ljudi koji su se slučajno našli u blizini objekta. S obzirom na to da se radi o zgradi od 400 kvadrata , uglavnom izgrađenoj od drveta, na požarište je upućen velik broj vatrogasaca kako bi se spriječilo daljnje širenje požara. Dok je osječka ekipa došla na teren, pola krovišta zgrade već je bilo izgorjelo .
Požar je bio dosta velik. Gasili smo ga sat vremena, a određeni broj vatrogasaca ostat će na terenu do navečer
Požar je bio dosta velik. Gasili smo ga sat vremena, a određeni broj vatrogasaca ostat će na terenu do navečer kako bi gasili žar i spriječili ponovnu eskalaciju vatre. Nažalost, izgorjelo je dvije trećine krova i dobar dio ostalih prostorija , a među njima i sobe u kojima su bile najvrjednije stvari, a to su računala, arhiva Udruge, razni edukativni materijali. Materijalna šteta procijenit će se kasnije, ali je zasigurno ogromna - kazao je Boris Banjan , zapovjednik osječke Javne vatrogasne postrojbe.
Inače, zgrada Eko-centra izgrađena je u drugoj polovici 19. stoljeća i imala je funkciju upravne zgrade pustare Zlatna Greda. Od 2003. godine Hrvatske šume su ustupile staru zgradu Udruzi za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek koji je razvio projekt razvoja eko-turizma i čitav niz radionica i edukacija vezanih za baranjski turizam.
Velika zgrada je i obnovljena u periodu od 2007. do 2011 . godine sredstvima iz EU koja su iznosila oko 400 tisuća eura. U Eko-centru održavane su radionice jednom mjesečno, a u ponudi za turiste imali su kanuing fotosafari, školu u prirodi te vožnju čamcima.
Vatrogasni i policijski inspektori provest će istragu o uzrocima požara u Eko-centru iako je izgledno kako je uzrok zapravo ljudski faktor.
Podsjetimo, vatrena stihija je
prije dvije godine progutala Prijemni centar ulaza
u Kopački rit. Požar je gorio i na rubnim dijelovima Kopačkog rita, gdje se nalaze suhi ribnjaci.