Sljepaši žive samotnjački, ne mogu se pohvaliti ljepotom, ali se mogu smatrati 'superživotinjom'. Iako uništava vrtove, životinju koja je na rubu izumiranja treba zaštititi
Potvrđeno da je kod Vučedola viđen glodavac sljepaš: 'Ipak nisu izumrli, ali ih nema puno'
U Vučedolu kod Vukovara u ožujku 2023.godine se pojavila životinja za koju se mislilo da je izumrla, glodavac sljepaš. Hrvatski znanstvenici su od tad nekoliko puta posjetili Vučedol. Nakon detaljnih istraživanja potvrđeno je da je doista riječ o sljepašu.
- Radili smo procjenu brojnosti populacije gdje je ustanovljeno da na našoj populaciji u samom Vučedolu zbilja vrlo mali, ograničen lokalitet, svega nekoliko stotina metara širine i duljine obuhvaća gdje dolazi sami sljepaš i da ih je vjerojatno samo 30 do 50 jedinki, rekao je Dušan Jelić, znanstvenik i doktor biologije za HRT.
Poznatiji pod drugim imenom, slijepo kuče, u 19. stoljeću i početkom 20. stoljeća živjelo je na području Srijema od Vinkovaca prema Srijemskoj Mitrovici. Od 1984. godine smatra se izumrlom vrstom. Mala dlakava životinja bez očiju i ušiju, slična krtici, živi pod zemljom i kopa tunele u kojima skladišti hranu.
Sljepaši žive samotnjački, ne mogu se pohvaliti ljepotom, ali se mogu smatrati 'superživotinjom'. Iako uništava vrtove, životinju koja je na rubu izumiranja treba zaštititi. Jer Vučedol je dom posljednje populacije sljepaša u Hrvatskoj.
- U literaturi piše da ga nije bilo nekih 70 godina jučer smo našli podatak 120. Naravno da je postojao i prije, međutim sad je otkriven ,dakle i prije mora da je bio još u vrijeme starih Vučedolaca - rekao je Pavao Dragičević, Javna ustanova za zaštitu prirodnih vrijednosti Vukovarsko-srijemske županije.