Selo Narlik u Turskoj potopljeno je 2012. nakon što je izgrađena brana u kanjonu rijeke Ćorum. Vodostaj jezera je ovih dana pao zbog čega je izvirio minaret
Potopili selo zbog brane: Niži vodostaj otkrio stari minaret
Spuštanje vodostaja brane Deriner na hidroelektrani u gradu Artvinu na sjeveroistoku Turske stvorilo je nesvakidašnji prizor minareta koji viri iz jezera. Radi se o džamiji koja je zajedno sa selom Narlik potopljena 2012. godine kada je brana napunjena vodom, piše Agencija Anadolija.
Gradnja brane u kanjonu rijeke Ćorum počela je 1988. godine. Punjenje vodom obilježeno je velikom svečanosti 12. prosinca 2012. godine. Puštanju prvih kapi u kanjon prisustvovali su brojni turski dužnosnici s premijerom Recepom Erdoganom na čelu. Riječ je o najvećoj brani u Turskoj i šestoj po veličini na svijetu, čiji je nasip visok 249 metara. Branom je potopljeno nekoliko manjih sela, među kojima i selo Narlik.
Maksimalna radna dubina brane je 392, a minimalna dubina je 348 metara. Vodostaj posljednjih dana iznosi 361 metar, što je iznad površine vode ostavilo nekoliko metara minareta potopljene džamije i pobudilo nostalgiju mještana nekadašnjeg sela Narlik.
Bivši mještanin sela Narli Muhlis Comert (68), koji sada živi u obližnjem gradiću Yusufeli, je istaknuo da su mještani Narlika emotivno vezani za svoj kraj i da ih je minaret na vodi dodatno podsjetio na sve lijepo što su imali u selu koje je potopljeno.
- Naše kuće i džamije ostale su pod vodom. Ovo je emotivan trenutak za nas. Snimcima želimo ovjekovječiti slike našeg minareta nasred jezera brane - rekao je Comert.