Forumu će se uvodno obratiti i predsjednik Vlade Andrej Plenković te ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović
Plenković o energetici: Vrijeme jeftinih energenata je gotovo, s time se moramo svi pomiriti
Udruga Hrvata Bosne i Hercegovine Prsten organizira Prstenov poslovni forum Zagreb 2022. Središnja tema ovogodišnjeg foruma je "Energetika u Republici Hrvatskoj do 2027.
POGLEDAJTE VIDEO:
- O energetici se u Europi promišlja više nego ikad, ali i djeluje više nego ikad. Vrijeme u kojem živimo traži inteligentna, hrabra i brza rješenja. Nitko od nas nije želio rat ni klimatske promjene, ali o nama ovisi kako ćemo na ovu krizu naučiti, što ćemo društvu ostaviti - istaknuo je ministar gospodarstva Davor Filipović dodavši kako RH prepoznaje značaj i snagu zelenih politika.
- Nitko od nas ne želi živjeti u zagađenoj, fosilno opterećenoj Hrvatskoj, ali treba djelovati. Strategijom do 2030. promiče se razvoj obnovljivih izvora energije, osiguravamo Hrvatsku slobodnu od štetnih emisija. Energija sunca jedan je element hrvatskog puta prema samoopskrbi. U 2023. pojačavaju ulaganje u obnovljive izvore energije, PDV za solare smo spustili na nulu, a kroz ministarstvo graditeljstva ćemo osigurati da se ubrza dobivanje svih potrebnih dokumenata za ubrzano instaliranje solarnih panela. Cilj je jasan, svaki kutak naše domovine mora biti osiguran za napajanje na tu energiju - rekao je.
Najavio je pilot projekt za geološko skladištenje ugljičnog dioksida do 2026., kao i punioce vodika.
- Oni koji su napadali LNG nekako su sad ušutjeli. Da smo bili pasivni i podlegli populizmu danas bi nas to učinilo slabijima i ovisnima o tuđoj energiji, tuđoj dobroj volji i milostinji. Na vrijeme smo uočili problem punjenja podzemno skladišta Okoli i ono je danas puno - dodao je ministar.
Podsjetio je i kako je Vlada donijela odluku o prodaji plina HEP-u, koje ga onda distribuira dalje našim javnim ustanovama.
- Iz promjena ćemo izaći snažniji i kao država i kao nacija - naglasio je.
'Krizu najvećim dijelom uzrokovala ruska agresija'
Nakon njega se obratio i premijer Andrej Plenković. Rekao je da je energetska kriza najvećim dijelom posljedica ruske agresije na Ukrajinu.
- Djelovali smo pravodobno i sveobuhvatno. Donijeli smo dva značajna paketa pomoći, prvi u travnju je iznosio 5 milijardi kuna, išao je na ublažavanje rasta cijena plina i struje - poručio je. Dodao je kako ruska agresija traje već devet mjeseci te da ta činjenica utječe na sve procese te izaziva inflatorne pritiske.
- Ovaj novi paket u jesen smo učinili još snažnijim - poručio je. Istaknuo je kako će do proljeća biti mirno što se tiče energetike, a da će se onda tražiti nova rješenja.
- Vrijeme jeftinih cijena energenata je iza nas i to je činjenica s kojom se moramo pomiriti. Ovaj problem neće nestati preko noći. Osim što radimo na europskoj razini alternativne pravce kako ne bismo ovisili o ruskim energentima, radimo i na zelenoj tranziciji. Za rješavanje ove energetske krize od presudnog značaja je održati europsko jedinstvo - istaknuo je.
Prošlotjedni sastanak EU vijeća, koji je zaključen dogovorom o zajedničkom i dobrovoljnom nabavom plina, kreiranjem posebnog modela privremenog dinamičnog koridora za ograničavanje cijene plina i osiguranjem cijene plina rezultiralo je smanjenjem cijene plina, poručio je premijer.
- Ova kriza, koliko bila teška, pruža i šansu. Na nama je da na razini EU donosimo ispravne odluke, kojima ćemo osigurati energetsku neovisnost. Važno je da prijelaz na obnovljive izvore energije, bez obzira na ovu krizu, bude jednako dinamičan. Smatram to jednim od naših najvažnijih ciljeva - kazao je Plenković.
Energetska samodostatnost je i ekonomsko pitanje, dodao je premijer.