Na Wall Streetu cijene dionica pale su četvrti dan zaredom, nakon nestabilnog trgovanja, dok su cijene nafte dodatno porasle jer je SAD zabranio uvoz ruske nafte i ostalih energenata zbog ruske invazije
Porasle cijene nafte, a dionice na Wall Street ponovno pale
Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica pale četvrti dan zaredom, nakon nestabilnog trgovanja, dok su cijene nafte dodatno porasle jer je SAD zabranio uvoz ruske nafte i ostalih energenata zbog invazije Rusije na Ukrajinu.
Dow Jones oslabio je 184 boda ili 0,56 posto, na 32.634 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,72 posto, na 4.170 bodova, a Nasdaq indeks 0,28 posto, na 12.795 bodova.
S&P 500 oslabio je četvrti dan zaredom i skliznuo na novu najnižu razinu od lipnja prošle godine, dok je Nasdaq indeks zaronio još dublje u područje 'medvjeda', više od 20 posto ispod svoje prethodne rekordne razine.
Ulagači su vrlo nesigurni dok prate vijesti o ratu u Ukrajini i najave novih sankcija Zapada protiv Rusije.
Predsjednik SAD-a Joe Biden objavio je jučer zabranu uvoza ruske nafte i ostalih energenata, dok je Britanija poručila da će postupno do kraja ove godine ukinuti uvoz ruskih energenata.
Cijena barela nafte na londonskom tržištu primaknula se jučer razini od 130 dolara, dok je cijena benzina u SAD-u dosegnula rekordne razine.
Zahvaljujući tome, na Wall Streetu su cijene dionica u energetskom sektoru, najvećem dobitniku u ovoj godini, dodatno porasle za 1,4 posto.
No, rast cijena energenata i ostalih sirovina potiče strahovanja od rasta inflacije, što bi moglo natjerati središnje banke na zaoštravanje monetarne politike, a to bi, pak, negativno utjecalo na rast svjetskog gospodarstva.
Uz to, zbog visokih cijena nafte ljudi će više trošiti na gorivo, a manje na ostale proizvode, što će oslabiti potrošnju, najvećeg pokretača rasta gospodarstva.
„Puno je neizvjesnosti po pitanju utjecaja rasta cijena energije na gospodarstvo. Mislim da se može očekivati malo povlačenje potrošača. Jasno, više cijene goriva navest će mnoge na štednju po pitanju drugih proizvoda”, kaže James Ragan, direktor u tvrtki D.A. Davidson.
U četvrtak će biti objavljeni podaci o inflaciji u SAD-u u veljači, a analitičari procjenjuju da će dosegnuti 7,9 posto na godišnjoj razini, novu najvišu razinu u 40 godina.
Kasnije ovoga mjeseca održat će se redovna sjednica čelnika američke središnje banke na kojoj će se odlučivati o povećanju kamatnih stopa.
Ulagači se nadaju blažem povećanju cijene novca, za 0,25 postotnih bodova, no s obzirom na rast inflacije, Fed će prije ili kasnije morati agresivnije povećati kamatne stope.
I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer pale, no blago. Doduše, londonski FTSE indeks ojačao je 0,07 posto, na 6.964 boda, no frankfurtski DAX oslabio je 0,02 posto, na 12.831 bod, a pariški CAC 0,32 posto, na 5.962 boda.