Akcija "Za osmijeh djeteta u bolnici" među brojnim je inicijativama, udrugama i institucijama koje zahtijevaju da se ukine ograničenje od 15 minuta dnevno koliko roditelji smiju biti uz dijete na liječenju
'Poništili ste 20 godina rada na boljem liječenju odlukom da roditelji ne mogu biti uz djecu'
Hrvatskoj je trebalo 20 godina da se humanizira liječenje djece u bolnici i umanje negativni učinci koje donosi odvajanje djeteta iz njegove obiteljske sredine. Odluke o zaštiti od koronavirusa, ta su postignuća nacionalne akcije "Za osmijeh djeteta u bolnici“, gotovo preko noći ukinule, i to nažalost, nije na dobrobit djece, poručio je Središnji koordinacijski odbor akcije "Za osmijeh djeteta u bolnici“.
Kako poručuju, unatoč podršci koje je Ministarstvo zdravstva pružalo akciji zaključno s 2019. godinom, dva desetljeća truda i rada stručnjaka i volontera koji su doveli do značajnih pomaka i primjene suvremenih europskih standarda u humanizaciji liječenja djece, svojom je najnovijom odlukom, nažalost, zaustavilo.
Stoga pozivaju Ministarstvo zdravstva da promijeni svoju odluku o 15 minuta posjeta djeci u bolnici i za vrijeme trajanja epidemiološki nepovoljne situacije te da uloži veći napor u traženje rješenja koje će omogućiti liječnicima na dječjim odjelima bolnica provedbu humanijeg liječenja djece.
- Također, podsjećamo da redovne posjete roditelja dokazano smanjuju patnju i stresu djece koja su na liječenju u bolnicama te pospješuju sam tijek liječenja. Svi članovi Središnjeg koordinacijskog odbora akcije „Za osmijeh djeteta u bolnici“ izražavaju potporu roditeljima koji traže promjenu odluke o posjetima roditelja djeci u epidemiološki nepovoljnim situacijama - ističe se u priopćenju.
Akcija "Za osmijeh djeteta u bolnici" pokrenuta je 1999. s namjerom da se i u Republici Hrvatskoj ostvaruje suvremena svjetska ideja „otvorene bolnice“ za djecu. Ideja bolnice prilagođene djeci zasnovana je na pravima djeteta navedenim u Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima djeteta i potvrđena u Europskoj povelji o djeci u bolnici. Akcija je uvrštena u “Nacionalnu strategiju za prava djeteta u RH za razdoblje od 2014.-2020. godine”, a imala je i podršku Ministarstva zdravstva od svog početka. Akcija se provodi u 39 bolnica širom Hrvatske.