Obavijesti

News

Komentari 0

Pomažu li sojini izoflavoni u menopauzi? Još nema dokaza!

Pomažu li sojini izoflavoni u menopauzi? Još nema dokaza!
1

Brojni proizvođači dodataka prehrani s izoflavonima ističu njihove navodne zdravstvene koristi, ali EFSA preporučuje da se sojini izoflavoni ne uzimaju dulje od 10 mjeseci uzastopno

Proizvođači dodataka prehrani koji sadrže izoflavone vole tvrditi da njihovi proizvodi pomažu u ublažavanju simptoma tipičnih za menopauzu, no udruga za zaštitu potrošača u Njemačkoj upozorava da nema znanstvenih dokaza za to. 

U menopauzi se razina estrogena naglo smanjuje, a soja je namirnica bogata izoflavonima - fitonutrijentima koji povoljno utječu na zdravlje.

Izoflavoni su vrsta fitoestrogena, takozvanih 'biljnih estrogena' koji su, zbog svoje kemijske strukture nalik estrogenu u našem organizmu.

Nalazimo ih uglavnom u mahunarkama, osobito u soji i crvenoj djetelini.

Premda neutemeljeno, brojni proizvođači dodataka prehrani s izoflavonima ističu njihove navodne zdravstvene koristi, ponekad neizravno stavljajući naziv 'meno' u naziv proizvoda, pri čemu su im ciljna skupina žene u menopauzalnoj dobi.

Ostali izravno ističu korist za zdravlje, premda je to zabranjeno u skladu s postavkama udruge potrošača o 22 dodatka prehrani s crvenom djetelinom ili sojinim izoflavonima.

Provjera njemačke udruge pokazala je i da mnogi proizvođači ne navode upozorenja o maksimalnom vremenu tijekom kojega je dopušteno uzimati dodatke u skladu s preporukama Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA).

Udruge potrošača smatraju da se preporuka EFSA-e treba pridržavati, osobito s obzirom na to da je 14 od 22 dodatka koja su testirali sadržavalo toliko visoku dozu izoflavona da je ona premašivala EFSA-ine smjernice o njihovu dnevnom unosu.

Izoflavoni se nalaze i u pićima na bazi soje te u alternativnoj hrani od sojina mesa, napominje njemačka udruga potrošača dodajući da ne raspolaže dokazima o nepoželjnim nuspojavama.

Ostaje nejasno hoće li njihova konzumacija dodatno povećati rizik od razvoja raka dojke kod žena u menopauzi. EFSA stoga preporučuje da se sojini izoflavoni ne uzimaju dulje od 10 mjeseci uzastopno, a izoflavoni crvene djeteline ne dulje od tri mjeseca.

Njemački državni Institut za procjenu rizika (BfR), čija nadležnost uključuje sigurnost hrane, podudara se s preporukama EFSA-e.

Smjernice se odnose na zdrave žene u menopauzi i u postmenopauzi.

Udruge potrošača savjetuju ženama da se uvijek konzultiraju sa svojim liječnikom prije početka uzimanja dodataka prehrani koji sadrže izoflavone.

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Policija pronašla sumnjivca koji je usmrtio pješaka i pobjegao: To je bivši policijski načelnik...
RUŽIĆ IMA DEBLJI DOSJE

Policija pronašla sumnjivca koji je usmrtio pješaka i pobjegao: To je bivši policijski načelnik...

Nekadašnji prvi čovjek riječke policije, a potom javni bilježnik te u konačnici odvjetnik, već je poznat po višestrukim prometnim nesrećama kojima je punio stranice crne kronike, ali i nasilju u obitelji
EKSKLUZIVNO Prve fotografije s mjesta sudara na A3: 'Zabijali su se jedni u druge. Strahota!'
JURE, A MAGLA!

EKSKLUZIVNO Prve fotografije s mjesta sudara na A3: 'Zabijali su se jedni u druge. Strahota!'

Na tom dijelu autoceste magla smanjuje vidljivost na oko 100 metara. U vrijeme nesreće, nešto malo iza 5 sati jutros vidljivost je bila i manja. Srećom, nitko nije poginuo
Nikola je nestao kod Vrlike, iz policije upozorili građane: Ako ga vidite, ne približavajte se!
POLICIJA TRAŽI POMOĆ

Nikola je nestao kod Vrlike, iz policije upozorili građane: Ako ga vidite, ne približavajte se!

Molimo građane da, ukoliko su vidjeli muškarca, odmah nazovu policiju 192 te da mu se ne približavaju, objavila je policija