Sestre Višnja (22) i Gordana Filipović (18) poginule su u nesreći 15. prosinca 2006. Ni 14 godina poslije, nije potvrđena optužnica protiv osumnjičenog. Otac Dragutin je umro u srijedu ne dočekavši pravdu...
Policija je kod obitelji sestara Filipović dolazila i 10 godina iza smrti, otac nije dočekao pravdu
Kad smo 2016. pričali s Dragutinom Filipovićem iz Rijeke rekao nam je, drhtavim glasom, da ga policija samo godinama opterećuje jer nakon svakog razgovora o smrti kćeri noćima ne spava. Bio je razočaran u sustav. Kao i njegova supruga. Manjkava istraga dovela je do toga da ni danas, 14 godina nakon nesreće, nije osuđen krivac za smrt dviju sestara. A onda je u srijedu nažalost preminuo i otac Dragutin. Ne dočekavši pravdu.
Utučeni roditelji su 14 godina očajnički iščekivali odgovor na samo jedno pitanje - tko je kriv za smrt njihovih mezimica?
Nakon nesreće javljali su se i svjedoci koji su ispričali detalje o prometnoj nesreći u kojoj su 15. prosinca 2006. stradale Višnja i Gordana. Svjedoci su naveli i ime vozača za kojeg vjeruju da je skrivio nesreću i pobjegao.
– Da su išta poduzeli ili otkrili nešto novo, već bi nekog osumnjičili, bilo počinitelja, svjedoke ako ne govore istinu ili svoje kolege ako su zataškavali istragu, što tvrdim već godinama – ogorčeno nam je prije nekoliko godina pričao otac Dragutin.
– Meni je dosta cenzure i toga da je nešto samo za moje uši, neka se sve zna javno i gotovo. Ovo nije tajna akcija ili špijunaža protiv države. Mene nema pravo nitko prozivati. Neka sebe opravdavaju – govorio je tad Dragutin Filipović. Roditelji poginulih djevojaka, kao i naši brojni sugovornici, uvjereni su bili da je policijski spis netko odavno očistio od tragova koji vode do krivca. Obitelj sumnja da se slučaj godinama zataškava.
Putnici iz auta pukom srećom preživjeli
Kobnog 15. prosinca 2006. godine sestre su s tri mladića iz Rijeke autocestom krenule na koncert u Zagreb.
Za upravljačem Toyote Yaris bila je starija sestra Višnja. Kod Inine benzinske postaje u Čavlima, izbjegavajući frontalni sudar s nailazećim jurećim vozilom koje joj je dolazilo ususret u njezinu traku, Yaris se prevrnuo.
Pri prevrtanju Višnja je poginula, a mlađa sestra Gordana dan kasnije podlegla je teškim ozljedama.
Mladići su imali sreće, preživjeli su. Tadašnja policijska izvješća govorila su da je nesreću prouzročio vozač tamnoplavog Renault Clija, koji je pobjegao s mjesta nesreće.
Deset godina kasnije, na samu godišnjicu pogibije, uhićen je Žaja.
U lipnju 2017. riječko državno odvjetništvo protiv njega je podiglo optužnicu temeljeći je na rezultatima iscrpnog dokaznog postupka, no njegovi odvjetnici uložili su prijedlog za izdvajanje nezakonitih dokaza te izuzeće pojedinih ljudi iz MUP-a, kao i istražitelja koji su ga osumnjičili.
Traže doradu optužnice
Optužno vijeće Županijskog suda u Rijeci 19. lipnja ove godine objavilo je odluku kojom se optužnica, radi boljeg razjašnjavanja i dopune istrage, vraća na doradu državnom odvjetniku, smatrajući kako navedeni dokazi nisu dovoljni za njezino potvrđivanje.
DORH je tad dobio rok od šest mjeseci da pronađe nove dokaze protiv Žaje u slučaju starom gotovo 14 godina, u protivnom bi optužnica mogla pasti u vodu.
- Postavljen je rok u kojem državni odvjetnik mora reagirati, no još nismo zaprimili odgovor, tj. novi dokazni materijal, o kojemu će ovisiti hoće li optužnica biti potvrđena ili će se postupak obustaviti. No, po zakonu, državni odvjetnik može tražiti produljenje tog roka - doznajemo iz riječkog Županijskog suda.
Toyotu nikad nisu vještačili?!
Osumnjičeni, koji je policiji navodno priznao krivicu, kasnije se pred sucem istrage branio šutnjom.
U istražnom zatvoru proveo je dva i pol mjeseca, nakon čega je pušten da se brani sa slobode.
Već u startu, neposredno nakon nesreće, postojao je problem - Toyota u kojoj su djevojke stradale nikad nije vještačena na kontakt, odnosno ostalo je nejasno je li njihov auto skrenuo s puta i izvrnuo se nakon udarca s drugim vozilom ili samo zbog mimoilaženja s istim.
Također, u spisu nema snimki nadzornih kamera s tog dijela autoceste.