MUP je predložio Zakon za građanski nadzor u kojem nadzornici nemaju gotovo nikakve ovlasti, unatoč prijedlozima stručnjaka. CMS poziva građane na oprez!
"Policija i dalje prisluškuje i prati bez nadzora građana"
Iako je MUP predložio Zakon u kojem uvodi građanski nadzor nad mjerama tajnog prikupljanja podataka, po mišljenju Centra za mirovne studije on nije neovisan niti učinkovit.
Naime, uz dva postojeća tijela nadzora, a to su Vijeće za građanski nadzor nad sigurnosno-obavještajnim službama i Povjerenstvo za postupanje po žalbama pri MUP-u, CMS smatra da je nepotrebno osnivati i treće vijeće.
- Budućim 'nadzornicima' onemogućen je fizički ulazak u prostorije u kojima se vrši prisluškivanje i ispisi telefonskih brojeva, nemaju nikakve ovlasti nad nadzorom PNUSKOK-a, ne mogu sami pokretati istrage, ne postoje jasni kriteriji za članove Vijeća, Vijeće nema sredstva za svoj rad, te konačno – iako im je zadatak da brinu o zaštiti ljudskih prava građana – oni će biti odgovorni saborskom Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, a ne Odboru za ljudska prava - poručili su iz CMS-a.
Iako su stručnjaci dali konkretne prijedloge kako organizirati učinkovit građanski nadzor, MUP ih je odbio. Upozoravaju građane da ih predloženi model neće zaštititi i pozivaju saborske zastupnike da unaprijede konačan tekst Zakona.