Rusija je zatražila održavanje sastanka Vijeća sigurnosti o aferi Skripal, rekao je u srijedu ruski veleposlanik pri Ujedinjenim narodima Vasilij Nebenzia
'Pojasnit ćemo naše stajalište na sastanku Vijeća sigurnosti'
Na traženje naše vlade, molim vas da sazovete u četvrtak u 15 sati po lokalnom vremenu sastanak Vijeća sigurnosti o pismu britanske premijerke Therese May, koja povezuje Rusiju s trovanjem bivšeg špijuna Sergeja Skripala i njegove kćeri 4. ožujka u Salisburyju, rekao je ruski veleposlanik.
Vasilij Nebenzia nije iznio druge pojedinosti o razlozima koji su potaknuli Rusiju da traži taj specifični sastanak Vijeća sigurnosti o aferi Skripal. On je samo rekao da će Vijeću sljedećih sati biti poslano pismo u kojem će precizirati rusko stajalište.
Na inicijativu Velike Britanije je 14. ožujka Vijeće sigurnosti održalo hitan sastanak o tom predmetu tijekom kojeg su Sjedinjene Države ocijenile Moskvu odgovornom za trovanje bivšeg špijuna.
Nekoliko dana nakon trovanja Sergeja Skripala i Julije, Theresa May je rekla da smatra da je odgovornost Moskve "jedino moguće objašnjenje".
Rusiju, koja od početka tvrdi da je nedužna, ohrabruju rezultati britanskog laboratorija koji je analizirao otrov. Laboratorij je potvrdio da je riječ o novičoku, vojnom nervnom otrovu koji se navodno proizvodio u sovjetskim laboratorijima. Istaknuo je također da su za njegovu proizvodnju potrebne "jako složene metode" s kojima može raspolagati samo "državni akter", ali da ne postoje dokazi da je taj otrov proizveden u Rusiji.
Afera je izazvala najtežu diplomatsku krizu između Istoka i Zapada nakon Hladnog rata i izbacivanje oko 300 diplomata s jedne i druge strane.
Skripal, bivši pukovnik u ruskoj vojnoj obavještajnoj službi, osuđen je u Rusiji 2006. po optužnici da je špijunirao za britansku obavještajnu agenciju MI6 na 13 godina zatvora. Pomilovan je 2010. u okviru razmjene špijuna između Moskve, Londona i Sjedinjenih Država.
Odbijen ruski prijedlog zajedničke istrage o trovanju Skripala
Ruski prijedlog nove zajedničke istrage trovanja bivšeg dvostrukog ruskog agenta u Britaniji odbijen je s 15 glasova prema šest na sjednici Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW), rekao je srijedu diplomatski izvor agenciji Reuters.
Rusija je predložila zajedničku istragu s obzirom da je Britanija nije pozvala sudjelovati u istrazi koju provodi OPCW, a čiji bi rezultati trebali biti poznati idućeg tjedna.
Ruski prijedlog su podržali Kina, Azerbajdžan, Sudan, Alžir i Iran, rekao je diplomatski izvor, a sedamnaest članica je ostalo suzdržano. Rusija je uoči sjednice tvrdila da iza nje stoji 14 zemalja.
Predstavnici 41 zemlje članice izvršnog vijeća OPCW-a počeli su u srijedu u Den Haagu izvanrednu sjednicu u jeku jedne od najgorih kriza između Rusije i Zapada nakon Hladnog rata.
Sergej Skripal otrovan je sa svojom kćerkom Julijom 4. ožujka u Salisburyju u Engleskoj nervnim otrovom novičok koji je, po britanskim vlastima, sovjetske proizvodnje. Hitno sazvana sjednica izvršnog vijeća OPCW-a održana je dan pošto je britanski laboratorij priznao da nema dokaza da tvar upotrijebljena protiv bivšeg ruskog špijuna u Engleskoj potječe iz Rusije.
London smatra da je odgovornost Moskve "jedino moguće objašnjenje", iako Moskva to niječe.
OPCW, koji nadzire primjenu Konvenciju o zabrani kemijskog oružja iz 1997., uzeo je uzorke iz Salisburyja gdje je izveden napad te očekuje da će rezultate istrage koja će se provesti u dva laboratorija objaviti idući tjedan.
Ruski predstavnik pri OPCW-u Aleksandr Šulgin rekao je da Moskva neće priznati rezultate istrage OPCW ne bude li i ona sudjelovala u ispitivanju uzoraka iz Salisburyja.
Ruski zahtjev da provede usporednu istragu Zapad odbacuje kao pokušaj Moskve da omalovaži istragu tehničkih stručnjaka OPCW-a.