Safet Oručević, direktor Centra za mir i multietničku suradnju rekao je kako je ovaj film slučajno otkriven i da samo potvrđuje ono što je presudio Haški tribunal u dijelu presude "šestorci"
Objavili dosad neviđenu snimku rušenja Starog mosta u Mostaru projektilima s položaja HVO-a
Jedinstvena organizacija boraca grada Mostara (JOB) i Centar za mir i multietničku suradnju iz Mostara objavili su kako su nabavili autentičnu snimku granatiranja i rušenja Starog mosta u Mostaru, 8. i 9. studenog 1993, prenosi Anadolu.
POGLEDAJTE VIDEO: Dosad neviđena snimka rušenja Starog mosta
Pokretanje videa...
- Granatiranje Starog mosta snimila je posada HV-a s utvrde na kulama brda Hum iznad grada. Njihova kamera kontinuirano prati putanje više od 50 projektila koje ispaljuje tenk HVO-a s lokaliteta Stotine, tada smještenog na zapadnoj strani Bulevara iznad mostarskog naselja Kolonija - navode u priopćenju.
- Sadržaj snimljenog materijala neporecivo svjedoči da je Stari most s kompletnom povijesnom jezgrom granatiran i srušen - dodaju.
- Iako je Haaški sud u pravomoćnoj presudi Šestorici političkih i vojnih dužnosnika paradržave Herceg-Bosne 29. studenoga 2017. jasno definirao da je Stari most razoren granatama iz tenka s položaja HVO-a, filmski materijali koji posjedujemo su zapečatili i udarili žig na sramotnu ulogu nalogodavaca ovog zločina od kojeg se službeni Zagreb i hrvatska struktura vlasti u Mostaru i Hercegovini nikada nisu ogradili - poručili su.
Safet Oručević, direktor Centra za mir i multietničku suradnju i bivši gradonačelnik Mostara poručio je kako je ovaj film slučajno otkriven i da samo potvrđuje ono što je presudio Haški tribunal u dijelu presude "šestorci", koji se odnosi na rušenje Starog mosta.
- Ponosan sam danas na činjenicu, da od prvog dana ovog stravičnog rušenja nikada nismo optuživali hrvatski narod nego monstrume koji su ovo naredili i izvršili. Ponosan sam što smo Stari most odlučili graditi zajedno sa svjetskom bankom i UNESCO-om još 1997. i što je pored brojih zemalja koji su sudjelovale u izgradnji, hrvatska Vlada na čelu sa premijerom Račanom došla u Mostar i podržala ovaj projekat, Stari most - spomenik mira - poručio je.
Druga snimka bila je dokaz u Haagu
Mostarac Nedžad Kasumović 8. studenog 1993. godine upisao se u povijest Mostara kada je snimio rušenje Starog mosta u Mostaru.
On je u to vrijeme bio pripadnik 4. korpusa Armije RBiH.
- Gledam ja lapci otpadaju od mosta, gledam na lijevo oko, ne mogu vjerovati što snimam. Vidim ja to, ali mozak ne može prihvatiti. Jednostavno ni sam ne vjerujem i ne shvaćam - prepričao je Kasumović trenutke nevjerojatnog prizora kojeg je tada snimio.
Njegova snimka je bila glavni dokaz na suđenju u Haagu.