Novčanice se krivotvore s pomoću tintnog i laserskog pisača, a dodirom možemo utvrditi kakvoću papira i tiska. Za razliku od krivotvorine, originalne novčanice su šuškave i hrapave
Podvaljuju nam lažne kune! Ne škodi da provjerite u novčaniku
Kada je u pitanju domaća valuta, najčešće se kod nas krivotvori novčanica od 200 kuna. Nema neku preveliku vrijednost, a najčešće je u uporabi. Često se falsificira i novčanica od 500 kn te ona od 50 eura, piše Zagreb.info.
Napominju da na krivotvorene novce najviše treba pripaziti na mjestima gdje se novac često izmjenjuje, kao što su sajmovi i tržnice.
Novčanice se krivotvore s pomoću tintnog i laserskog pisača, a dodirom možemo utvrditi kakvoću papira i tiska. Za razliku od krivotvorine, originalne novčanice su šuškave i hrapave. Lažni novac uglavnom se 'podvaljuje' u kafićima i diskoklubovima, gdje se sve transakcije odvijaju 'brzo'.
- Na 200 kuna uopće nije vidljiv vodeni znak koji bi trebao biti pod svijetlom vidljiv, za razliku od 500 kuna gdje se vodeni znak vidi prostim okom, a trebao bi biti vidljiv isključivo kad ga okrenemo prema izvoru svijetla - izjavio je Tihomir Mavriček, direktor Direkcije trezora HNB-a.
POGLEDAJTE VIDEO