Milana Vujotića, koji glasi kao jedan od visopozicioniranih članova kavačkog klana, u Hrvatskoj terete za krivotvorenje isprava. Sude mu u Turskoj, a u Crnoj Gori ima nekoliko optužnica
Podigli optužnicu protiv bliskog Zvicerovog suradnika, imao je lažne hrvatske dokumente
Protiv Podgoričanina Milana Vujotića (42), kojega se u medijima označavalo kao jednog od vođa kavačkog klana, podignute su optužnice u Crnoj Gori, Turskoj, a odnedavno i u Hrvatskoj. Hrvatska ga traži zbog krivotvorenja isprave jer su utvrdili da je uz pomoć lažne putovnice i osobne iskaznice Kraljevine Švedske tijekom 2018. godine uspio nabaviti hrvatsku putovnicu i osobnu iskaznicu na ime B. M.
Za Vujotića su mediji pisali da je prije gotovo deset godina trebao biti prva žrtva krvavog rata škaljarskog i kavačkog klana. Naime, početkom veljače 2015. godine, usred dana aktivirana je eksplozivna naprava ispod njegovog blindiranog Audija A8.
On je preživio, a kasnije istog dana u podzemnoj garaži na Novom Beogradu ubijen je Goran Radoman, što je predstavilo okidač za rat u kojem je ubijeno najmanje 60 ljudi.
Vujotić je u rujnu 2022 uhićen u Turskoj gdje mu se sudi zbog sumnje da je sudjelovao u organizaciji ubojstva vođe škaljarskog klana Jovana Vukotića. nalazio se u kućnom pritvoru iz kojega je u studenom 2023. pušten zbog liječenja uz uvjet da ne napušta zemlju.
U Crnoj Gori je, prema pisanju tamošnjih medija, obuhvaćen dvjema optužnicama. U jednoj ga zajedno s Radojem Zvicerom, Draganom Kneževićem, Slobodanom Kašćelanom i Igorom Božovićem terete da je dio skupine koja je iz Južne Amerike organizirala šverc 743 kilograma kokaina, koji je zaplijenjen u Rotterdamu 2020. godine.
Drugom optužnicom, crnogorsko Specijalno državno tužiteljstvo tereti Radoja Zvicera, Milana Vujotića, Slobodana Kašćelana i još 15 ljudi za planiranje ubojstva sada pokojnog vođe škaljarskog klana Jovana Vukotića i Jovana Jovanovića, pisala je RTCG.
Jovana Vukotića planirali su likvidirati dok je ovaj bio u pritvoru u Crnoj Gori. Čim je izašao iz pritvora Vukotiću se izgubio svaki trag sve dok nije likvidiran u Istanbulu.
Suđenje za te optužbe trebalo je početi u prosincu prošle godine u Podgorici, no odgođeno je. Vujotiću i još nekim suoptuženicima koji su nedostupnu crnogorskim tijelima progona suditi će u odsutnosti.
Suđenje u odsutnosti predlaže se i u Hrvatskoj gdje je također nedostupan pravosudnim tijelima od 2022. godine. Zbog toga tijekom istrage nije ni ispitan.
Optužnica, koja još nije potvrđena, tereti ga da je u ožujku 2018. godine, kako bi prikrio stvarni identitet i ishodio hrvatske dokumente na ime B. M., od nepoznate osobe pribavio lažnu švedsku putovnicu i osobnu iskaznicu u kojima se umjesto fotografije B. M. nalazila Vujotićeva fotografija.
Takve dokumente predao je u prostorijama PU zagrebačke u Petrinjskoj ulici te zatražio hrvatsku putovnicu i osobnu iskaznicu na ime B. M. u žurnom postupku. Tom prilikom dao je i otiske lijevog i desnog kažiprsta, temeljem kojih će policija kasnije utvrditi njegov pravi identitet.
Zbog dva kaznena djela tužiteljstvo za njega traži jedinstvenu kaznu od četiri godine zatvora.
U ovom postupku mu je sud zagrebački Županijski sud odredio istražni zatvor u srpnju 2022. zbog opasnosti od bijega budući da je nedostupan hrvatskim tijelima, a za njim je kasnije izdana međunarodna tjeralica i Europski uhidbeni nalog.
Do hrvatskih dokumenata Vujotić je, pisao je Telegram, došao preko skupine na čelu s Nusretom Seferovićem. Ta je skupina sređivala lažne dokumente raznim kriminalcima iz regije, pa tako i pripadnicima škaljarskog i kavačkog klana. Komplet putovnicu i osobnu iskaznicu naplaćivali su oko 3500 eura, a u grupi su bili i policajci, koji su u sustavu tražili podatke o osobama čije su identitete mogli iskoristiti.