PLIVA predviđa financijsku uštedu od 20%, a 10 do 15% ovako proizvedene električne energije u ljetnim mjesecima ustupit će se preko mreže i drugim korisnicima
PLIVA i E.ON u Savskom Marofu u rad pustili solarnu elektranu
PLIVA je u četvrtak u suradnji s tvrtkom E.ON u Savskom Marofu u rad pustila solarnu elektranu koja će moći pokriti 30-tak posto potreba za električnom energijom. Elektrana ima instaliranu snagu od 9.71 MWp, što odgovara prosječnoj godišnjoj potrošnji 3300 kućanstava u RH ili 2000 kućanstava na području grada Zagreba i okolice.
- U posljednjih nekoliko godina Teva i PLIVA dodatno su se usredotočile na razvoj kulture brige o okolišu, poštivanjem visokih standarda očuvanja okoliša i implementacijom zelenih tehnologija. Svjesni smo da odgovornim poslovanjem pomažemo osigurati kako našu dugoročnu održivost, tako i ono najvažnije poboljšanje zdravlja sviju nas. Važna komponenta ovog projekta je i smanjivanje ovisnosti o drugim izvorima energije pogotovo u vrijeme kada cijene energenata utječu na porast cijena, inflaciju i zastoje u lancima opskrbe. Ponosni smo na uspješnu realizaciju ovog projekta, kao i na našu cjelokupnu strategiju održivog poslovanja, te planiramo nastaviti s investicijama u zelenu tranziciju koja u današnjem poslovanju ima sve veću važnost - rekao je predsjednik Uprave PLIVE Mihael Furjan.
Iz PLIVA-e navode kako je elektrana financirana ugovorom o kupoprodaji energije odnosno PPA ugovorom (power purchasing agreement), zauzima površinu od gotovo 60.000 m², instalirano je 17.820 panela površine 2,58 m² odnosno 45.975,6 m² aktivne površine. Za izgradnju elektrane korišteni su najmoderniji paneli snage 545Wp što je uz orijentaciju elektrane istok-zapad omogućilo da se zauzme značajno manja površina uz maksimalnu iskoristivost. Ova će elektrana zadovoljiti gotovo 30 % potreba za električnom energijom PLIVINIH proizvodnih pogona na toj lokaciji.
- Sustavno ulažemo velike napore u smanjivanje energetske potrošnje i utjecaja na okoliš kroz niz projekata poput izgradnje pogona za obradu procesnih plinova i otpadnih voda, korištenje procesnih otapala kao alternativnog goriva iskorištavanje otpadne topline. Veseli nas činjenica da ćemo novom solarnom ekranom moći zadovoljiti 30-ak posto naših potreba za električnom energijom. Uz to, izrazito smo zadovoljni suradnjom s našim partnerima iz E.ON-a i vjerujemo kako je ovaj projekt odličan primjer racionalizacije i unapređenja poslovnih procesa, a istovremeno potvrđuje našu brigu za okoliš i zajednicu u kojoj poslujemo - kaže direktorica PLIVINE proizvodne lokacije u Savskom Marofu, Romana Šantar.
Elektrana je napravljena u suradnji s HEP-om, a ima najveću snagu instaliranih panela do sad na hrvatskom tržištu za vlastitu potrošnju.
– Možemo pohvaliti kolege iz HEP-a, koji su radili s nama danonoćno na finalnim koracima, puštanje elektrane u pogon. Imamo pozitivnih iskustava, ali ima projekata na kojima zapinje i na tome moramo raditi. Ponekad su procedure puštanja u pogon elektrane dugotrajne, ponekad nisu ni jasne u određenim područjima, potrebna je digitalizacija, potrebno je još kapaciteta, još resursa, kao društvo moramo raditi na tome da damo podršku HEP-u, da mogu i oni iskoračiti jače u energetskoj tranziciji - poručio je Vedran Belamarić, direktor tvrtke za solarnu energiju.
Zadovoljstvo projektom je izrazio i Andreas Rörig, predsjednik Uprave E.ON Hrvatska.
- S još jednim uspješnim projektom i suradnjom s PLIVOM, tržišnim liderom u farmaceutskom sektoru, ponovno smo dokazali da smo pouzdan i stručan energetski partner za rješenja kojima se doprinosi energetskoj učinkovitosti i neovisnosti, dok se istovremeno podržavaju klimatski ciljevi dekarbonizacije industrija. Energetika je danas u fokusu više nego ikada i kao dio snažne E.ON grupe koja djeluje na 15 tržišta zadovoljni smo što i kupci u Hrvatskoj sve više prepoznaju potrebu za ulaganjima u energetska infrastrukturna rješenja koja spremno nudimo i instaliramo i za kućanstva, poduzetnike, gradove i općine. Samo partnerstvima sa svim ključnim dionicima možemo ostvariti ambiciozne poslovne, ali i klimatske ciljeve - istaknuo je Rörig.
Župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić rekao je kako oni kao županija potiču razvoj solarnih panela i održivi način poslovanja.
- Zagrebačka županija, ne samo da želi da ima što više investitora, i da su drugi investitori, nego i sama Zagrebačka županija potiče, posebno OPG-ove za proizvodnjom ovakvih elektrana. Imamo i određene potpore više godina. Sama županija ulaže, kroz energetske obnove, kako škola tako i zdravstvenih ustanova. Nedavno smo pustili solarnu elektranu na krovu našeg distributivnog centra, čime pokazujemo, ne samo da od drugih tražimo čistoću, odnosno kvalitetu koju želimo zadržati, nego i sami kroz svoje izvore, kroz svoje napore doprinosimo tome da i primjerom to pokazujemo - kaže Kožić.
Ovo je stota solarna elektrana puštena u pogon u Hrvatskoj, uskoro će ih biti pušteno još nekoliko, ali ni to nije dovoljno kako bi se u potpunosti ispunio potencijal koji Hrvatska ima.
Iz PLIVA-e otkrivaju kao i oni razmatraju izgradnju još jedne nove elektrane.
- Razmatramo, zemlja preko puta je također u Plivinom vlasništvu i to je nešto na čemu analiziramo idući projekt. Ne bismo ovako nešto jer moramo pohraniti energiju. Iduća elektrana koja će biti, bit će varijanta s pohranjivanjem energije, radit ćemo s partnerima koji su stručniji u tom području kako bi vidjeli koja je najbolja tehnologija koju bi implementirali - istaknula je Šantar.
PLIVA predviđa financijsku uštedu od 20%, a 10 do 15% ovako proizvedene električne energije u ljetnim mjesecima ustupit će se preko mreže i drugim korisnicima.