Sve to dogodilo se samo tri desetljeća od međunarodnog priznanja Hrvatske koja je početkom devedesetih kretala na put neovisnosti, obrane teritorija i slobode, pohvalio se premijer na današnjoj konferenciji
Plenković: Prva smo zemlja u povijesti koja je u isto vrijeme ušla u eurozonu i schengen
Premijer Andrej Plenković, potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis te povjerenik Europske komisije za gospodarstvo Paolo Gentiloni sudjeluju na današnjoj konferenciji 'Hrvatska, 20. članica Eurozone' čije su teme, osim prednosti koje donosi nova valuta, neopravdano dizanje cijena i inflacija.
- Jedina smo zemlja u povijesti koja je istodobno ušla u europodručje i u schengenski prostor. Sve to dogodilo se samo tri desetljeća od međunarodnog priznanja Hrvatske koja je početkom devedesetih kretala na put neovisnosti, obrane teritorija i slobode - rekao je u uvodnom govoru Plenković uz zahvalu svima koji su omogućili da Hrvatska uđe u eurozonu, prenosi HRT.
- Oni su nas itekako dobro pratili u reformskom procesu kojega smo ostvarili u tom razdoblju. Mi smo zemlja koja je prva država članica europodručja nakon Litve, koja je to ostvarila još 2015. godine. Bitno je podsjetiti se da smo samo pet dana nakon parlamentarnih izbora 2020. godine ušli u europski tečajni mehanizam II., bankovnu uniju. Ta činjenica je pokazala visoki stupanj povjerenja kojega smo uspostavili s našim partnerima koji su Hrvatsku vidjeli kao zemlju koju, kada je riječ o svojoj temeljnoj orijentaciji, a to je bilo europodručje, vodi svoju ekonomsku politiku, fiskalnu politiku - izjavio je Plenković.
Potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis također je pohvalio Hrvatsku.
- Hrvatska je sada dio geopolitičkog bloka koji ima direktni utjecaj na donošenje odluka i politiku. Naša valuta pokazuje solidarnost i jedinstvenost i garancija je trajnog europskog mira. Mir sada ugrožava ruska agresija na Ukrajinu. To je jedno pokazivanje mržnje prema svim vrijednostima koje zastupa Europska unija, kazao je među ostalim Dombrovskis.
Guverner HNB-a Boris Vujčić podsjetio je na vrijeme kad je Hrvatska u srpnju 2020. ušla u tečajni mehanizam, navodeći da je to bio ključan datum.