Vlada će na idućoj sjednici amandmanom na izmjene Zakona o sigurnosti prometa na cestama regulirati pitanje dužnosti obiteljskih liječnika, najavio je u srijedu premijer Andrej Plenković
Plenković najavio amandman na izmjene Zakona o sigurnosti u prometu: Uočili nedostatke
Premijer je rekao da je zbog uočenih nedostataka zastavio izglasavanje izmjena u Hrvatskom saboru.
"Zaustavio sam izglasavanje u drugom čitanju tog zakona jer sam shvatio da postoje određene nejasnoće, određeni problemi, određeni teret odgovornosti. Tražio sam od ministra Davora Božinovića da se revidira članak o kojem se radi", rekao je Plenković u izjavi novinarima nakon sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem.
Predstavnici liječnika pozitivno reagirali na revidiranje izmjena
Ministar unutarnjih poslova Božinović, dodao je premijer, sjeo je s predstavnicima liječnika i našli su formulaciju koja je prihvatljiva svima.
Premijer će o svemu više reći sutra u uvodnom dijelu sjednice Vlade, a u izjavi je istaknuo da su i predstavnici liječnika pozitivno reagirali na revidiranje prijedloga izmjena Zakona.
"Vlada će sutra na sjednici predložiti amandman, zakon će se nakon toga usvojiti, svi će biti zadovoljni, nitko neće biti nasekiran da neće moći voziti auto, a opet ćemo znati je li netko dobio ono što je najvažnije - stručni savjet liječnika da ne vozi ako je slučajno primio neku terapiju koja može smanjiti koncentraciju i sposobnost", rekao je Plenković.
Moramo naći balans između sigurnosti, odgovornosti liječnika i u konačnici odgovornosti pojedinca, dodao je.
"Kao i u svakom važno pravnom pitanju reguliranja, treba dobro procijeniti što je pametno i dobro. Ja sam shvatio da imamo neki problem, pa smo malo detaljnije pogledali i pronašli rješenje", rekao je.
Na primjedbu novinara da Most optužuje HDZ za trgovinu s SDP-om i Socijaldemokratima, koji su dali potporu prijedlogu da se pristupi promjeni Ustava u dijelu koji se tiče referenduma, Plenković je odgovorio kako će apstrahirati te komentare i epitete "koje oni drugima lijepe" te reći "ono što je razumno".
Da bi se bolje reguliralo pitanje referenduma potrebno je izmijeniti tri akta – Ustav, Ustavni zakon i Zakon o referendumu, a da bi se postigao smisao boljeg reguliranja referendumskih inicijativa - sniziti potreban broj potpisa, definirati potrebnu većinu za pojedine teme, te omogućiti da Ustavni sud, prije nego što se skupljaju potpisi, verificira je li pitanje koje neka inicijativa želi staviti kao temu u skladu s Ustavom i je li dopušteno.
"Dakle, sve što se ovdje radi je jako dobro. Nama je drago da, za razliku od ovih, postoje razumne političke opcije u Hrvatskom saboru koje žele bolju regulaciju te materije. To nije tema koja traje jedan dan, Zakon o referendumu je u raspravi i cijela tema Ustavnog zakona i o promjenama Ustava je nešto o čemu govorimo mjesecima, a to što oni možda ne prate igru to je njihov problem", poručio je Mostu.
Izmjenama Zakona o obrani precizirati nedorečene odredbe
Kratko je prokomentirao i temu eventualnih izmjena Zakona o obrani kojima bi se, kako pišu pojedini mediji, smanjile ovlasti predsjedniku Republike kao vrhovnome zapovjedniku.
"To je tema koja traje već jako dugo, a koliko ja znam ideja je ministra da se preciziraju neke odredbe koje su očito u Zakonu o obrani nedorečene i uzrokuju određene poteškoće. To nije nikakva nova tema", rekao je Plenković.
Treba stvari gledati trezveno i bolje ih regulirati, nije to neka tema oko koje se treba osobito dramatizirati, dodao je.