O teškoj ekonomskoj krizi, istini o novcu iz europskih fondova, korupciji u politici, aferama u SDP-u i HDZ-u, govorili su nositelji lista SDP-a i HDZ-a na euroizborima
'Karamarko je nudio suradnju, ali Milanović ne želi dijalog'
U prvom velikom predizbornom sučeljavanju u '60 minuta s Tihomirom Ladišićem' na 24sataTV-u gostovali su u četvrtak nositelji SDP-ove i HDZ-ove koalicijske liste na euroizborima Neven Mimica i Andrej Plenković.
Govorili su o teškoj ekonomskoj krizi, istini o novcu iz europskih fondova, korupciji u politici, aferama u SDP-u i HDZ-u.
Govorili su i o suradnji SDP-a i HDZ-a na europskoj razini i nedostatku te komunikacije na državnoj razini. Mimica je rekao kako je politički kontekst u EU drugačiji dok je Plenković rekao da je njegov šef Karamarko nudio suradnju no kako je Milanović taj koji pokazuje nedostatak dijaloga.
- Milanović ne komunicira s koalicijskim partnerima, ni s ministrima, nije imao godinu dana kontakta s Toninom Piculom, on ne pokazuje političku zrelost i pokazuje manjak dijaloga - rekao je Plenković.
"Za velike krize treba puno više vremena"
O radu Vlade, Mimica kaže:
- Vlada je na početku bila suočena s prostorom nereda i nerada i možda je preoptimistički pristupila vremenskom određivanju gospodarskog oporavka. Za to će trebati puno više vremena, za velike krize treba puno više vremena. Vlada ima hrabrosti i znanja i ulazila je u reforme. U neke je možda ušla s manje želje ili odlučnosti ali zbog toga što bi one značile nerazumnu štednju.
Plenković je pak rekao kako javnost vidi da od Plana 21 nije ostalo gotovo ništa. Tvrdi i da se Vlada nije snašla u članstvu u EU-u te da od EU fondova skoro nismo dobili ništa. Kaže i kako je javnost vidjela da je Grčićev softver kasnio.
- Nije dobro da se u prvih deset mjeseci nije osjetilo ono za što smo se zalagali i propustili smo šansu što se tiče EU fondova - kaže Plenković. Mimica kaže kako ćemo mi tek u ovoj godini biti pravi korisnik EU fondova te da ćemo ih više koristiti nego što ćemo u njih uplatiti.
"Vlada predlaže jednokratne mjere, to u EU neće proći"
- Stalno smo u kontaktu s Europskom komisijom i raspravljamo o mjerama štednje. Uvjeren sam da će mjera II. mirovinskog stupa koja se odnosi na beneficirani radni staž dobiti zeleno svjetlo EU-a - rekao je Mimica.
Plenković pak smatra kako Vlada nije dobro planirala smjernice fiskalne politike.
- Napravili su previše pokušaja i pogreški s uravnotežavanjem proračuna. EU želi mjere dugoročnog karaktera, ove mjere II. mirovinskog skupa će biti u staru prepoznate kao jednokratna mjera. Mi trebamo kvalitetne, strukturalne reforme pravosuđa, državne uprave, investicijskog okruženja, ovo nisu prave mjere, to su računovodstvene mjere - rekao je Plenković.
Mimica je priznao da Milanovićeva Vlada previše troši, ali je rekao da je sva dosadašnja potrošnja, dakle i potrošnja prijašnjih Vlada bila veće od onoga što se privređuje.
Plenković je pak govorio o mjerama koje je HDZ u srijedu predlagao za oporavak gospodarstva te se složio i da treba napraviti učinkovitu državnu upravu, pa makar to zahtijevalo i smanjenje broja ljudi u državnom aparatu.
"Treba tražiti mišljenje Ustavnog suda o referendumu o ćirilici"
I Mimica i Plenković su se složili da treba tražiti mišljenje Ustavnog suda za referendum o ćirilici. Plenković je rekao i da se svaka razuma vlada ne bi niti dovela u takvu situaciju.
- Trebalo je ići u pregovore s braniteljima, nije se smjelo ići u sukob s onima koji su dali najviše za Hrvatsku. Taj se referendum trebao politički izbjeći - smatra Plenković.
Mimica bi dao potporu LGBT osobama
Mimica je rekao kako bi potpisao dopis kojim bi dao potporu LGBT osobama, a Plenković je rekao kako je stav HDZ-a o tim pitanjima jasan.
Obojica očekuju pobjedu na EU izborima
Mimica vjeruje kako će socijalisti i demokrati na predstojećim EU izborima dobiti većinu. Vjeruje i kako će lista SDP-a i koalicijskih partnera u Hrvatskoj dobiti najviše glasova. Plenković je uvjeren da će njihova lista dobiti najveći broj glasova. Mimica je rekao i da nema straha od Picule ili bilo kojeg drugog kolege iz stranke. Kaže kako je uspjeh svakog od njih uspjeh cijele liste.