Obilazak je započeo u 9 sati na gradilištu višestambene zgrade u Đorđićevoj 8a, a završio je u Čučerju gdje je premijer dao izjavu za medije
Plenković o obnovi: 'Nadamo se da će zamjenske kuće u Zagrebu do kraja 2025. biti gotove...'
Predsjednik Vlade Andrej Plenković obišao je s potpredsjednikom Vlade i ministrom prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Brankom Bačićem, nekoliko gradilišta u procesu obnove nakon potresa u Zagrebu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Obilazak je započeo u 9 sati na gradilištu višestambene zgrade u Đorđićevoj 8a.
- Obnova košta 80.000 eura po stanu. To je dug proces, sami to ne bismo mogli. To je moglo biti ovako ili nikako - govori predstavnica suvlasnika Nevenka Petri.
- 80 posto novca je dala država, 20 posto grad. Bila je tu i crvena i žuta i zelena naljepnica pa smo tražili zahtjev da se vrati na žutu. Kad su obijali zidove, ispostavilo se da je gore nego što se mislilo. Osam dana nakon potresa napravili smo oko tisuću fotografija i Projekt. To je bila osnova da ministarstvo odobri ulaganje. Iselili smo 8.1.2024. i nakon tri godine su krenuli radovi. Dočekala sam četvrtog ministra, izmijenjali su se šefovi fondova, fond se ukidao i mijenjali su se zakoni. Dok se sve to događalo, prodano je osam stanova od 25. Prodavalo se po 2.000 eura po kvadratu umjesto po 4.000. Vjerovala sam da će doći do konstrukcijske obnove i je - kazala nam je Petri.
Nakon toga otišli su u obilazak izgrađene zamjenske obiteljske kuće na adresi Cesari 38. Dočekala ih je vlasnica Marija Mihelčić (86), a u ovoj će kući živjeti ona, suprug, najmlađa kći i unuka.
- Sretna sam jer je kuća gotova i jako je lijepo. Sretna sam sto se vraćam doma. Isplatilo se čekati - rekla je unuka vlasnice Lorena (12).
- Puklo je kao bomba, kao da mi ju je netko bacio u kuću. Muž je vikao ‘bježmo bomba je pala’. Izašli smo van. Unuka i kćer su bile na katu, čim su pobjegle stepenice su se urušile. Cijela kuća je pala, nemamo namještaj, ništa. Taman smo trebali krov obnoviti. Imali smo kuću od 250 kvadrata, sad imamo 85. Nas petero će tu živjeti - kazala je vlasnica Marija Mihelčić.
Obilazak je završio u 10,40 sati, u obnovljenoj crkvi Župe Pohoda Blažene Djevice Marije u Čučerju gdje premijer daje izjavu medijima.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Vidjeli smo jednu konstrukcijsku obnovu u centru grada u Đorđićevoj. Posjetili smo i ljude kojima se grade zamjenske kuće - rekao je Plenković i odmah nastavio:
- Vidjeli smo i obnovu crkve stare 300 godina u Čučerju. Taj proces ide jako dobro, ukupna investicija 4,6 milijuna eura. Ovo je samo dio velikog mozaika procesa obnove - rekao je Plenković.
Zahvalio se svima na strpljenju i angažmanu.
- Velik je taj napor obnove škola, bolnica, fakulteta, gradnje zamjenskih kuća i stambenih zgrada. To je jedan ogroman pothvat koji se odvija paralelno s brojnim drugim projektima. Zahvaljujem ljudima na strpljenju i zahvaljujem svima na angažmanu. Nadam se da će zamjenske kuće u Zagrebu biti potpuno gotove do kraja 2025. godine - kazao je Plenković i nastavio:
- Na Banovini se gradi 56 zgrada, 91 stan i to je ogroman pothvat što se tiče obnove i angažmanu građevinskog sektora. Ovako veliki angažman jednog velikog sektora sigurno doprinosi rastu BDP-a. Projekcija gospodarskog rasta je 3,3 posto. Jedino se Malti projecira veći rast - rekao je Plenković.
Onda su na red stigle plaće...
- Ohrabruje podatak i o rastu plaća. 1326 eura je prosječna plaća. Imamo rast prosječne plaće u zadnjih osam godina veći od 500 eura. Današnji podatak HZZ su povijesnog karaktera. Po prvi puta smo spustili razinu nezaposlenih. 89.000 ljudi je nezaposleno. Imamo najmanju brojku nezaposlenih ikada - rekao je Plenković.
- U tom sporazumu nema ništa mistificirajuće. Imamo okvir suradnje - rekao je Plenković i koalicijskom sporazumu s Domovinskim pokretom.
Upitali su ga i o Davoru Dretaru Dreli kao novom državnom tajniku.
- Ne znam ništa o tome, osim da smo skupa išli u školu - kazao je Plenković.
Na red je došla i Istanbulska konvencija. Plenković je naveo da je bit zaštita žena do nasilja:
- Smisao je zaštititi žene od divljaka i primitivaca i zato sam je želio ratificirati, da nam digne standarde. Podsjetit ću javnost, budući da je najčešće tema u vezi konvencije, bila je tema lijevih opcija, a lijeve su opcije bile na vlasti od 2011. do 2015. i nisu imale političke hrabrosti, htijenja ni volje da naprave ikakav korak da potvrde tu konvenciju. Oni koji najčešće govore o tome, kad su se trebali pokazati, nisu napravili ništa. Tu prvenstveno mislim na SDP, izvlače se na neke smiješne teze - kazao je Plenković.
Hoće li Hrvatska slijediti Irsku, Španjolsku i Norvešku po pitanju priznanja Palestine, upitali su novinari potom Plenkovića.
- Ne razmišljamo o tome u ovom trenutku, naša je pozicija ona o rješenju od dvije države, ali dogovorom - poručio je.