Na izvanrednom sastanku Europskog vijeća čelnici država su govorili o Ukrajini, prehrambenoj krizi, energetici, obrani te šestom paketu sankcija za Rusiju
Plenković: Hrvatska u ovim okolnostima ima priliku biti energetski hub srednje Europe
Premijer Andrej Plenković je u Bruxellesu, na izvanrednom sastanku Europskog vijeća, nakon kojeg je dao izjavu za medije. Glavne teme su bile Ukrajina, prehrambena kriza, energetika i obrana.
- Šesti paket sankcija neće se usvajati na razini Europskog vijeća nego će ići na niže razine usvajanja, na veleposlaničke i ministarske razine. On se sastoji od stavljanja dodatnih osoba na liste, sastoji se od deswiftiranja još jednog određenog broja ruskih banaka, o mjerama protiv oređenih medijskih kuća koje šire propagandu i dezinformacije, a dolaze iz Rusije i odnosi se na naftu, prije svega na zabranu uvoza ruske bafte putem tankera- rekao je.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- ANAF, koji iz Omišlja prevozi naftu prema kontinetu pa i prema Mađarskoj u cijelosti je sposoban donijeti ogromne količine nafte koje su dovoljne za Mađarsku- rekao je.
- Hrvatski stav je cijelo vrijeme jasan, mi smo za šesti paket sankcija, za smo za postupno napuštanje korištenja fosilnih energenta koji dolaze iz Rusije i za smo da se uspostavlja alternativna mreža koja će svima omogućiti opskrbne pravce. Kada je riječ o nafti i onome što je predloženo, a to je da se ništa ne mijenja do kraja ove godine, mi govorimo o tranzicijskim razfobljima u 2023. Mislim da bi se tu svi, uključujući i Mađarsku trebali pronaći.
Dodao je kako je hrvatski stav jasan od prvog dana.
- Mi smo u ovih 100 dana brutalne ruske agresije izglasali pet paketa sankcija, ovakav iskaz međunarodne mobilizacije i pomoći za Ukrajinu je bez presedana. Ovo su sada razgovori o daljnjim paketima i u Versaillesu smo rekli da treba uzeti u obzir specifičnost svake od zemalja, nije to otići iz jednog dućana u drugi. Svi imamo obavezu da svi naši građani imaju benzina, struje i plina i da nema nestašice. Ta energetska ovisnost o ruskim energentima se ne može riješiti preko noći, ali pregovori idu u dobroj smjeru i tu ja ne vidim neki dugoročno veći problem.
Kaže i kako Hrvatska može jako puno te da je ovo prilika za nas.
- Mi možemo pomoći jako puno. Mi smo već komunicirali prema Ek da smo spremni s našim lukama i skladištima dati važan doprinos- rekao je.
>>>Stanje u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti ovdje<<<
- Najbolja opcija je dodatna investicija u postojeći LNG terminal, koji bi znatno povećao kapacitete. Bio bi najbrži, najučinkoviti i za nas i za puno zemlja u našem okruženju. To je realno i moguće i navjerojatniej ćemo ići u tom pravcu. To smo raspravili i blizu smo investicijskih odluka. Možemo napraviti golem iskorak, Hrvatska u ovim okolnostma može biti pravi energetski hub za srednju Europu- zaključio je.