Odluku protiv ulaska Grada u strateško partnerstvo u IMZ-u Mrak Taritaš obrazlaže time da nije u nadležnosti Zagreba da spašava iz financijskih dubioza dionička društva u većinskom državnom vlasništvu
"Plan gospodarenja otpadom u Zagrebu nećemo podržati"
Oporbeni zastupnici GLAS-a i HSU-a u Gradu Zagrebu neće u četvrtak na sjednici Skupštine podržati Plan gospodarenja otpadom, kao ni model strateškog partnerstva između Vlade i Grada Zagreba sa svrhom pokretanja proizvodnje u Imunološkom zavodu (IMZ) d.d., a po kojemu Grad Zagreb ulazi u vlasništvo IMZ-a sa 110 milijuna kuna.
Predsjednica Kluba zastupnika GLAS-a i HSU-a Anka Mrak-Taritaš poručila je u srijedu da je iz Plana gospodarenja otpadom, koji predlaže gradonačelnik Milan Bandić, jasno samo da će se Grad Zagreb ubuduće baviti otpadom Zagrebačke županije.
Poručila je i da njihovi zastupnici neće podržati ni odluku o IMZ-u, u koji bi iz gradskog proračuna trebalo otići 110 milijuna kuna i to nakon što je Grad Zagreb prošlu godinu završio u minusu od 385 milijuna kuna.
Zastupnice GLAS-a Anka Mrak Taritaš i Sonja Konig održale su konferenciju za novinare uoči sutrašnje sjednice Gradske skupštine na čijem je dnevnom redu, među 52 točke, i Prijedlog plana gospodarenja otpadom Grada Zagreba te zaključak o prihvaćanju Modela strateškog partnerstva za pokretanje proizvodnje u Imunološkom zavodu između Grada Zagreba i Vlade.
Odluku protiv ulaska Grada Zagreba u strateško partnerstvo u IMZ-u Mrak Taritaš je obrazložila time da nije u nadležnosti Grada Zagreba da spašava iz financijskih dubioza dionička društva u većinskom državnom vlasništvu.
Zastupnicima GLAS-a neprihvatljivo je da gradonačelnik novcem Zagrepčana rješava problematiku koja nije u njegovoj nadležnosti, kaže Mrak Taritaš koja se upitala hoće li Bandić sutra pomagati i Borovu.
Zastupnici GLAS-a poručili su i da neće podržati izmjenu Odluke o određivanju poslova javne rasvjete koji se financiraju iz proračuna Grada Zagreba što obrazlažu namještanjem natječajne dokumentacije tako da poslovi javne rasvjete pripadnu tvrtki Elicom (u vlasništvu Ivana Mučnjaka).
Sonja Konig kaže da je natječajna dokumentacija "toliko specifična da bi bilo poštenije da se u prvoj rečenici navelo kako je važno da se tvrtka zove Elicom".
Smatra i da su ovakvi i slični natječaji razlog što je Zagreb na dnu ljestvice gradova po kompetitivnim javnim nabavama.
To, kaže, pokazuje i istraživanje javnih nabava glavnih europskih gradova koje su nedavno predstavili Centar za mirovne studije i Centar za istraživanje korupcije iz Budimpešte, a po kojemu je od Zagreba gora jedino Varšava.
"Zbog ovakvih rođačkih i prijateljskih postupaka gradske uprave, ljudi odlaze iz Zagreba. Ne odlaze isključivo zbog male plaće, već zbog korupcije i odnosa gradskih i državnih tijela prema našim resursima i imovini", istaknula je Konig i poručila da će GLAS biti protiv ovakvog natječaja i ovakve odluke.
Ni SDP neće podržati Plan gospodarenja otpadom
Klub SDP-ovih vijećnika u zagrebačkoj Gradskoj skupštini neće podržati predloženi Plan gospodarenja otpadom jer on ne rješava niti jedan od gorućih problema, rekao je u srijedu na konferenciji za novinare predsjednik Kluba Zvane Brumnić.
"Klub SDP-a neće podržati ovakav Plan gospodarenja otpadom jer on nije riješio niti jedan od gorućih problema, a mislim da će dovesti i do novih", rekao je Brumnić.
Podsjećajući da je skupštinska većina na zadnjih par sjednica donijela nekoliko odluka o gospodarenju otpadom istaknuo je kako je i tada upozoravao da je loš ugovor sa Zagrebačkom županijom po kojem je Zagreb na sebe preuzeo sve obveze, a od Županije nije dobio ništa za uzvrat.
"Ako smo se dogovorili da Centar za gospodarenje otpadom bude u Zagrebu jer on stvara bitno veće količine otpada od Zagrebačke županije, ne bi li bilo normalno da smo tada ispregovarali da na njihovom području bude kompostana ili neko odlagalište", rekao je.
Brumnić promašenima smatra i skupštinske odluke o pružanju javne usluge prikupljanja mješovitog komunalnog i bio otpada, te o donošenju prostornog plana Grada Zagreba u kojoj su prejudicirane lokacije za Plan gospodarenja otpadom.
V. d. predsjednik GO SDP-a Saša Molan upozorio je na loš odnos gradske vlasti prema obnovi okoliša Meštrovićeva paviljona i RŠC Jarunu, gdje se prvi put nakon Univerzijade, koja je održana prije 30 godina, građani neće moći kupati na plažama Malog i Velikog jezera te otoka Univerzijade.
Molan: Jarun će postati bara
"Prvi put u povijesti nema 'jarunskog mora' jer Grad nije napravio plan razvoja Centra, ne ulaže se u njegovu infrastrukturu i ne postoji urbanistički plan njegova uređenja. Jarun propada i za par godina možemo očekivati da će postati bara", upozorio je.
Molan je izrazio nezadovoljstvo odlukom da Grad Zagreb uđe u partnerstvo s Imunološkim zavodom, po kojoj se od Zagreba očekuje da iz proračuna izdvoji 110 milijuna kuna kako bi ušao u vlasništvo oko 50 posto Zavoda.
"Imunološki zavod treba spasiti jer je on od nacionalnog interesa, no za to sredstva treba pronaći u državnom proračunu", kazao je upozorivši kako je državni proračun prvi put u suficitu, dok je zagrebački proračun u deficitu od 385 milijuna kuna.
SDP-ova vijećnica Vesna Nađ upozorila je kako je lani za provedbu Strategije izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom iz gradskog proračuna utrošeno samo 130 milijuna kuna, što je premalo.
Smatra da treba ukloniti postojeće barijere, povećati broj niskopodnih tramvaja, olakšati pristupe zgradama osobama s invaliditetom i sl. da bi se te osobe mogle uključiti u normalan život.
Vijećnik Matej Mišić najavio je da će SDP na sjednici Gradske skupštine predložiti uvođenje građanskog odgoja u sve zainteresirane osnovne škole od školske godine 2019./2020.
Podsjećajući na pozitivna iskustva uvođenja građanskog odgoja u riječkim školama, istaknuo je kako se time ne nameće nikakva nova obaveza učenicima, roditeljima niti nastavnicima već bi to bila izvannastavna aktivnost.