Ministrica demografije Vesna Bedeković poručila nam je kako izvješće nadzora iz splitskog Doma za starije ne može objaviti dok traju izvidi DORH-a pa je pisala glavnoj Državnoj odvjetnici da vidi smije li ipak
'Pitala sam DORH za objavu izvješća iz splitskog Doma'
Već sam puno puta to komunicirala. Sukladno odredbama Zakona o pravu na pristup informacijama, ne možemo objaviti izvješće i dati ga na uvid dok traju izvidi Državnog odvjetništva, poručila nam je u četvrtak ministrica demografije, Vesna Bedeković, na pitanje zašto ne objavi javno izvješće inspekcijskog nalaza u splitskom Domu za starije i nemoćne, prema kojem nitko nije kriv za širenje korona virusa među štićenicima i prema kojem su svi sve radili prema pravilima i preporukama.
POGLEDAJTE VIDEO:
Povećavaju se naknade za roditelje njegovatelje i njegovatelje na 4000 kuna Reporterka: Nikol Zagorac
Objavljuje 24sata Politiko u Četvrtak, 28. svibnja 2020.
Na opasku da, prema pisanju nekih medija, DORH nema ništa protiv da se izvješća objave dok traju njihovi izvidi, Bedeković je poručila da se zato obratila i novoj glavnoj Državnoj odvjetnici, Zlati Hrvoj Šipek.
- S obzirom da su se pojavila različita mišljenja, ja sam uputila jedan dopis glavnoj Državnoj odvjetnici od koje sam zatražila njeno mišljenje. Kad dobijem odgovor, onda ću vas obavijestiti - rekla je.
Vlada je danas donijela Uredbu, obzirom da je tehnička Vlada i da je Sabor raspušten, o izmjeni Zakona o socijalnoj skrbi, kojom su povećali naknadu za roditelje njegovatelje i njegovatelje s 2500 na 4000 kuna. Novinari su upitali ministricu zašto prije, dok je Sabor još zasjedao, nisu donijeli taj Zakon i zakonski riješili to pitanje te odakle uopće novac za to povećanje.
- Zakon je trebao biti donesen u ožujku, ali svi znamo da se desila kriza epidemije korona virusa. Zakon nije donesen, fiskalni učinak bio je oko pola milijardi kuna. Bilo je predviđeno povećanje visine naknade, a s obzirom na tu okolnost, na tu krizu, osnovni fokus bio je na zadržavanju svih naknada u sustavu socijalne skrbi. I ni jedna naknada nije obustavljena, a jednako tako se vodilo računa o tome da se naknada roditeljima njegovateljima i njegovateljima nije podizala od 2008. godine - istaknula je dodavši kako je njena osobna inicijativa da se ta naknada konačno poveća.
- Išla sam prije 15-ak dana inicijativom prema Vladi i premijeru da se, kako je god moguće, nađu financijska sredstva i da se ta naknada podigne. U međuvremenu sam s ministrom Marićem pronašla rješenje. Novac, 60-ak milijuna kuna za otprilike do kraja godine, pronaći će se unutarnjom preraspodjelom unutar limita Državnog proračuna - rekla je.
Na pitanje tko gubi - jer ako netko dobiva, uvijek s druge strane netko i gubi, odnosno uzimaju mu se sredstva - ministrica je poručila kako je to posao ministra financija Zdravka Marića.
- Ministarstvo socijalne politike, prilikom izrade rebalansa, nije se uopće odricalo svojih sredstava da bi što više zadržalo za potrebe svojih korisnika i promišljali smo kako unutarnjim preraspodjelama namaknuti novac, ne samo za njegovatelje, nego i za invalidnine, doplatak za tuđu pomoć i njegu, zajamčenu minimalnu naknadu i sve one druge naknade - poručila je Bedeković.