Ispada da je na odlagalište u posljednje dvije godine, zaključno s trećim mjesecom ove godine dovezeno 112.700 metara kubnih što preračunato u tone iznosi 140.536 tona. Uprava Piškornice ja navela 91.301 tonu
Piškornica: 'Tražimo da se utvrdi koliko su dovezli otpada'
Do konca tjedna zatražit ćemo od mjerodavnih tijela da se utvrdi točna količina otpada koja je dovezena na plohu četiri u Piškornicu sanacijsko odlagalište, jer se količine po našem elaboratu ne poklapaju s onima kako tvrde iz Piškornice – kazao je u utorak na tiskovnoj konferenciji načelnik općine Koprivnički Ivanec, Mario Švegović. Dodajući kako tu misli na Odvjetništvo, USKOK i nadležne inspekcijske službe. U svom izlaganju Švegović je podsjetio kako je općina vlasnik u 10 postotnom dijelu tvrtke RCGO
Piškornica, društva s ograničenom odgovornošću, koje je osnivač, Piškornice d.o.o. sanacijsko odlagalište koje vozi otpad. Prema elaboratu i prema službenim dokumentu koji je nastao 3D snimanje, ispada da je na odlagalište u posljednje dvije godine, zaključno s trećim mjesecom ove godine dovezeno 112.700 metara kubnih što preračunato u tone iznosi 140.536 tona.
- Uprava Piškornice sanacijskog odlagališta je u svom izvješću navela da su dovezli s 31. prosincem prošle godine 91.301 tonu otpada. Tijekom prva tri mjeseca po dinamici iz prošle godine još 9 000 tona. Ukoliko naše analize se pokažu opravdanim postavljamo pitanje i razlike u novcu koja za 40 000 tona iznosi iznad 13 milijuna kuna. Ako je pak njihova matematika po kojoj kubni metar iznosi 0,76 tona, a struka kaže da je kubni metar 1,5 tona, onda su manje dovezli nešto stoji u izvješću koje je potpisao direktor Piškornice sanacijskog odlagališta – tvrdi Švegović.
Tijekom konferencije, načelnik općine je rekao kako štiti interese sugrađana a i zakon mu nalaže da sve uočene nepravilnosti mora prijaviti nadležnim tijelima. Na novinarski upit koja je uloga u svemu Regionalnog centra za gospodarenje otpadom, Švegović je odgovorio kako je njihova zadaća da izgrade Regionalni centar, ali do današnjeg dana ni nakon 11 godina od osnivanja od strane četiri županije i plus općine K. Ivanec, još nisu zaboli lopatu u zemlju. Odgovarajući na upit je kazao da se RCGO sve godine financira od mjesečnog najma u iznosu od 100 000 kuna koliko im plaća, Piškornica sanacijsko odlagalište, odnosno tvrtka kćer koju je RCGO osnovao. Inače Piškornica sanacijsko odlagalište bi trebalo prestati s radom početkom rada RCGO.
Vrijeme će pokazati kako dalje. Iz Uprave RCGO najavljuju da će izgradnja RCGO početi iduće godine. No, s druge strane sve je jači lobi koji ne podržava tu ideju o izgradnji RCGO, jer navode kako je u međuvremenu to zastarjela tehnologija.
Pored Švegović, za reviziju projekta se zalaže i zastupnik u Skupštini županije, Željko Lacković, saborski zastupnik. Oni govore da je sadašnji projekt štetan za okoliš Koprivničko-križevačke županije, koja je dobila smeće, a za uzvrat gotovo ništa. Argument protiv je da se „smetlište“ nalazi na vodo propusnom tlu te blizina pogona za proizvodnju hrane i lijekova, na što su upućivali i koprivnički divovi Podravka i Belupo, ali njihov glas nije imao potporu. Ističu da se ugrožavaju i iznimne količine kvalitetne podzemne vode.
- Treba istražiti sve nezakonitosti u prethodnom razdoblju povezane s bivšim direktorom Mladenom Jozinovićem i njegovim pomagačima iz javnog sektora – kaže za 24 sata Lacković te podvlači da se trebaju prozvati odgovorne osobe u politici koje su donijele ovako štetnu odluku.
Naime, RCGO je trebao proraditi 2015. pa je u međuvremenu sve prebačeno na 2023. godinu. Podsjećamo da je Piškornica d.o.o. regionalni centar za gospodarenje otpadom Sjeverozapadne Hrvatske, upisan je u sudski registar Trgovačkog suda u Bjelovaru 26. 3. 2009. Osnovan po: Koprivničko križevačkoj, Krapinsko zagorskoj, Međimurskoj i Varaždinskoj županiji te općini Koprivnički Ivanec kao petog osnivača. Sjedište je nedavno preseljeno iz Koprivničkog Ivaneca u Koprivnicu. Direktor tvrtke je Mladen Ružman. Temeljni kapital iznosi 2 840 000 kuna. Prije Ružmana, na direktorskoj fotelji je sjedio M. Jozinović, koji je sebe kao stručnjaka s lažnom diplomom uz mjesečnu plaću od 18 500 kuna u neto iznosu te neto od 10 000 mjesečnog honorara još nagradio za „rad“ s milijun kuna bonusa u netu.