Obavijesti

News

Komentari 16

Pisci koji su kultnim djelima impresionirali cijele generacije

Pisci koji su kultnim djelima impresionirali cijele generacije
1

Ako su nas Marquezove knjige, koje smo čitali u zreloj mladosti, vodile u beskrajna prostranstva mašte, uz Milčeca smo slovkali prve riječi o zgodama šestorice junaka

Sredinom mjeseca, u razmaku od samo tjedan dana, svijet knjiga ostao je bez troje pisaca koji su svojim djelima obilježili razna razdoblja naših života. Najprije je 10. travnja umrla engleska spisateljica Sue Townsend (68), a samo sedam dana poslije na lokalnoj razini žalovali smo za zagrebačkim piscem i novinarom Zvonimirom Milčecom (76). Isti dan saznali smo da nas je zauvijek napustio i kolumbijski pisac i nobelovac Gabriel Garcia Márquez (87).

Ako su nas Marquezove knjige, koje smo čitali u zreloj mladosti, najčešće vodile u beskrajna prostranstva mašte gdje ne postoji ni točno vrijeme, ni točno mjesto radnje, uz Zvonimira Milčeca slovkali smo prve riječi o zgodama šestorice junaka rođenih sredinom prošlog stoljeća na zagrebačkom Bukovcu. Negdje baš na putu iz djetinjstva prema odrastanju, u život nam je ušao i Adrian Albert Mole s tipičnim pubertetskim mukama koje je opisala Sue Townsend. Nažalost, čitajući ih, tada smo više znali o glavnim likovima knjiga negoli o to troje autora koji su i sami bili nesvakidašnje ličnosti i svatko na svoj način, junaci našeg doba.

Sue Townsend također je dio svog djetinjstva pretočila u svoje knjige. Punim imenom Susan Lillian Sue Townsend rođena je 1946. godine u Leicesteru u Engleskoj. Tajnica njezine škole bila je izvjesna gospođa Claricotes koju je ovjekovječila i u avanturama Adriana Molea. No do objave prve knjige čekala je mnogo godina. Napustila je školu s 15 i počela raditi nekoliko poslova, a s 22. je već bila udana i ubrzo postala majka troje djece. Sve to vrijeme u najvećoj tajnosti pisala je “Tajni dnevnik Adriana Molea” i skrivala ga i od same sebe uvjerena da rukopis ništa ne valja. Tek u 35. godini života, nakon druge udaje i četvrtog majčinstva odvažila se odnijeti rukopis izdavačima i uskoro postala najprodavanija autorica ‘80-ih. Od tada je napisala ukupno devet nastavaka, a posljednje tri knjige pisala je potpuno slijepa jer je od 2001. godine bolovala od dijabetesa.

“Ne preporučujem da ‘Zvižduk s Bukovca’ pročitate, naređujem vam! Da što prije odrastete, i ostanete trajno mladi. Roman je za krepati, a ispričan je za 5”, kratko je i jasno napisao recenziju Milčecove knjige njegov kolega Ivan Kušan. I doista, iako je cijeli radni vijek proveo kao filmski scenarist i novinar, kolumnist i urednik u vodećim hrvatskim dnevnim novinama Zvonimir Milčec ostao je zapamćen kao omiljeni dječji pisac. 

>>> Više pročitajte u Expressu

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 16
Teška nesreća na A1: 'Kamion je probio ogradu i uletio u kontra smjer, stvaraju se velike kolone'
ZATVORILI AUTOCESTU

Teška nesreća na A1: 'Kamion je probio ogradu i uletio u kontra smjer, stvaraju se velike kolone'

Promet je zbog nesreće na toj dionici u prekidu, a vozila se isključuju na čvoru Jastrebarsko