Picula smatra da je diskriminacija među članicama neprihvatljiva. Pitao je EK koje mjere planira poduzeti osim suspenzije razmjene u znanstveno-istraživačke svrhe
Picula: Što ćete poduzeti da Hrvati budu ravnopravni u EU?
Hrvatski građani nalaze se u nepovoljnijoj poziciji naspram svojih EU sugrađana jer će im se ograničiti prava kretanja u odnosu na Švicarsku, pored već limitiranih prava u nekim drugim članicama EU, kazao je zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula.
On je u raspravi o implikacijama referenduma 'protiv masovnog useljavanja', kako su priopćili, naglasio da je posve jasno da 'Europa tvrđava' ne postoji, kao pojam restriktivnog odnosa prema imigrantima ili slobodi kretanja samo na granicama EU prema istoku ili na sjevernim obalama Mediterana.
Kazao je da je 'većina građana jedne Švicarske odbila usred Europe potvrditi, via facti, i već ugovoren model slobodnog kretanja ljudi sa EU!'
-Sloboda kretanja je jedna od 4 temeljne slobode EU, koja u ovom slučaju postaje značajnija od drugih jer uz ekonomsku ima i simboličnu dimenziju. Diskriminacija među članicama apsolutno je neprihvatljiva - istaknuo je zastupnik Picula tijekom razmjene mišljenja s Davidom O'Sullivanom, glavnim operativnim direktorom Europske službe za vanjsko djelovanje.
Picula je, tijekom saslušanja na Odboru za vanjsku politiku, Europskoj komisiji postavio pitanje o tome koje mjere planiraju poduzeti, osim suspenzije razmjene u znanstveno – istraživačkim programima, kako bi se hrvatskim građanima omogućio ravnopravan status zagarantiran pristupanjem EU.
- Oko statusa Hrvatske smo jasni - razlika između RH i ostalih EU članica ne smije biti. U ovom trenutku poduzete su mjere o zamrzavanju pregovora o sudjelovanju Švicarske u programima Horizont 2020 i Erasmus+, a nastavak će ovisiti o poziciji Švicarske. EU će nastojati otvoriti sve kanale komunikacije za obostrani dijalog, zadržavajući svoju poziciju da se postojeći sporazumi o slobodi kretanja ne trebaju mijenjati - odgovorila je EK.