Rusija je članove skupina opisala kao ukrajinske militante i sabotere, a zamjenica ukrajinskog ministra obrane Hanna Maliar poručila da se radi o 'ruskim patriotima' koji sudjeluju u 'unutarnjoj ruskoj krizi'
Partizani su koristili američka oklopna vozila?! SAD: 'Nismo poticali napade unutar Rusije'
Proukrajinski borci koristili najmanje tri oklopna vozila američke proizvodnje tijekom upada u Rusiju, sugeriraju objavljene fotografije i snimke. Te se jedinice većinom sastoje od Rusa orijentiranih protiv Putina, stoga je nejasno kako su došli u posjed američkih vozila.
POGLEDAJTE VIDEO
Pokretanje videa...
Vozila poznata pod imenom MRAP otporna su na mine, a služe za zaštitu od zasjeda. Kako navodi New York Times, dodatni vizualni dokazi sugeriraju da su ruske snage zaplijenile najmanje dva vozila. Naime, ruski Telegram kanali su nekoliko sati nakon upada partizana krenuli objavljivati fotografije tih vozila.
MRAP vozila izvorno su proizveli za američke snage u Afganistanu i Iraku, a SAD je nekoliko stotina primjeraka poslao ukrajinskoj vojsci. Partizani su prilikom upada, čini se, koristili model International MaxxPro, koji se inače često pojavljuje na snimkama s bojišnice.
Brojne fotografije i snimke vozila
Brojne su zemlje kupovale i koristile američke MRAP-ove, no SAD je jedina zemlja za koju se zna da ih je poslala Ukrajini.
Na jednoj od fotografija koji prikazuje zaplijenjenog MRAP-a, ruski vojnik stoji pokraj vozila s jasnom bijelom oznakom, strelicom usmjerenom prema gore. Vozilo s takvim oznakama viđeno je na snimkama napadačkih snaga oko osam kilometara od granice samo nekoliko sati prije njihova prodora u Rusiju.
Fotografija drugog vozila, koje je očito zaplijenila Rusija, sadržavala je detalje, bijele plus znakove, prisutne i na mnogim drugim vozilima koja su se pojavila na objavljenim fotografijama. Treći MaxxPro sa sličnim oznakama pojavljuje se u kratkom videu koji prikazuje partizana u selu Glotovo.
Reakcija Sjedinjenih Država
Američki dužnosnik reagirao je na novosti rekavši da je vlada vidjela izvješća na društvenim mrežama koja govore da su vozila korištena u upadu te provjerava njihovu istinitost.
- Reći ću da smo u ovom trenutku skeptični u pogledu istinitosti ovih izvješća- rekao je Matthew Miller, glasnogovornik State Departmenta.
Ponovio je da Sjedinjene Države nisu 'poticale ni omogućile napade unutar Rusije'.
- Ali kao što smo također rekli... na Ukrajini je da odluči kako će voditi ovaj rat- dodao je.
Korištenje američke vojne opreme na ruskom tlu moglo bi zaoštriti odnose između Ukrajine i Sjedinjenih Država. Amerikanci su Ukrajini poslali desetke milijardi dolara vojne pomoći, međutim jedan od uvjeta je da se pomoć ne koristi za napade na ruskom teritoriju.
Fotografije i videozapisi pokazuju desetke proukrajinskih boraca koji koriste američka vozila za prelazak granice. Uključenost ukrajinske vojske u operaciju u ovom trenutku još nije jasna.
Rusija navodno potisnula napadače preko granice
Tijekom rata koji traje od veljače 2022. bilo je napada i s ove strane granice, no napad u ponedjeljak bio je jedinstven po drskosti i trajanju. Postrojbe koje su preuzele odgovornost za upad jesu Legija slobodne Rusije i Ruski dobrovoljački korpus.
Rusija je članove skupina opisala kao ukrajinske militante i sabotere, a zamjenica ukrajinskog ministra obrane Hanna Maliar poručila da se radi o 'ruskim patriotima' koji sudjeluju u 'unutarnjoj ruskoj krizi'. Legija slobodne Rusije dio je postrojbe koju nadziru ukrajinski časnici, međutim savjetnik predsjednika Mihajlo Podoljak kaže da Ukrajina nema nikakve veze s upadom.
Rusko ministarstvo obrane je jučer priopćilo da je potisnulo borce natrag preko granice. Upad na ruski teritorij je uslijedio samo nekoliko dana nakon što je američki predsjednik Biden pristao na obučavanje ukrajinskih trupa na ratnim zrakoplovima F-16.