Eko-ratnici spriječili su sječu ogromne 200-godišnje jele koja je trebala biti središte ovogodišnje proslave Božića, a tvrde kako stablo visoko oko trideset metara raste u zaštićenom rezervatu i da se ne smije sjeći
Papa ostao bez božićne jelke? Ekološki aktivisti spriječili sječu 200 godina starog stabla
Trg svetog Petra u Vatikanu svake godine uoči proslave Božića krasi tradicionalna okićena jelka, ali ona je ove godine podigla prašinu među regijama i borcima za ekologiju, piše The Telegraph.
Eko-ratnici spriječili su sječu ogromne 200-godišnje jele koja je trebala biti središte ovogodišnje proslave, a tvrde kako stablo visoko oko trideset metara raste u zaštićenom rezervatu i da se ne smije sjeći. Talijanska nacionalna novinska agencija u utorak ju je nazvala "stablom razdora".
Smreka raste u šumi na granici između planinskih regija Abruzzo i Molise, a za sječu ga je odredio grad Rosello u Abruzzu. Na Trgu svetog Petra trebao je biti postavljen 3. prosinca, no sječu divovskog stabla blokirao je šumarski zbor nakon prosvjeda koji je pokrenuo Dario Rapino, prirodoslovac i fotograf.
Papi se obratio i izravno u pismu moleći ga da ne dopusti sječu jele i transport u Rim dok se Vatikan priprema za blagdansko razdoblje.
- Zamolio sam ga da intervenira kako se stoljećima staro stablo ne bi posjeklo s obzirom na njegovu važnost za lokalni ekosustav - rekao je Rapino te citirao je jednu od Papinih enciklika, Laudato Si’ ("neka si hvaljen"), otvoreno pismo svijetu koje je napisao 2015. godine u kojem je između ostalog naglasio i potrebu zaštite okoliša.
"Afera jelka" dodatno se zakomplicirala kada su vlasti otkrile da stablo zapravo raste odmah preko granice u Moliseu, što znači da ga grad Rosello više nema pravo slati kao dar papi jer ne potpada pod jurisdikciju Abruzza . Cijeli plan je obustavljen jer se dvije regije svađaju hoće li pokušati identificirati drugo stablo koje se može poslati u Vatikan.
- Ako bude takvih problema s tim stablom, morat ćemo pronaći drugo u nekoj od regionalnih plantaža, gdje ima jelki visokih 25 do 35 metara - rekao je Alessio Monaco, gradonačelnik Rosella.
Papa izgleda ipak neće ostati bez tradicionalnog stabla jer su službenici šumarije rekli da će Rosellu dati stablo iz drugog dijela Abruzza kako bi ga grad potom mogao donirati Vatikanu.
- Cijeli posao imao je sretan ishod. To što sam spasio tako važno stablo donosi mi veliku radost - rekao je g. Rapino, voditelj kampanje.
Ipak, ističe kako bi običaj sječe starih stabala za ukrašavanje Vatikana, kojeg je uspostavio je papa Ivan Pavao II 1982. godine, trebao “prije ili kasnije biti okončan”.
Svake godine drvce donira ili jedna od 20 talijanskih regija ili neka druga europska država. Prošla stabla poslala su Njemačka, Slovenija, Austrija i Poljska, a ona su među eko-ratnicima i ranije izazivala kontroverze.
Austrijski ekolozi usprotivili su se da je jedno od njihovih stabala donirano 1989. godine, a slična rasprava vodila se i oko stabla koje je raslo u šumama Kalabrije u južnoj Italiji 2006. godine.