Obavijesti

News

Komentari 4

Papa se susreo s Suu Kyi i nije izrijekom spomenuo Rohindže

Papa se susreo s Suu Kyi  i nije izrijekom spomenuo Rohindže
2

Franjin posjet Mjanmaru održava se nakon egzodusa više od 620.000 Rohindža iz pokrajine Rahin u južni dio Bangladeša u bijegu od vojne ofenzive

Papa Franjo u utorak je razgovarao s čelnicom Aung San Suu Kyi i zauzeo se za poštivanje vjerskih razlika i ljudskih prava, no izbjegao je spomenuti Rohindže, muslimansku manjinu koja je masovno izbjegla u Bangladeš pred vojnom ofenzivom mjanmarske vojske. 

"Teški proces izgradnje mira i nacionalne pomirbe može napredovati samo kroz predanost pravednosti i poštovanju ljudskih prava", poručio je Papa nakon sastanak s mjanmarskom čelnicom Aung San Suu Kyi i pozvao na "zauzimanje za pravdu" i "poštivanje ljudskih prava". 

"Vjerske razlike ne trebaju biti izvor podjela i nepovjerenja, nego snaga za jedinstvo, opraštanje, toleranciju i mudru izgradnju nacije", dodao je Papa pred mjanmarskim civilnim vlastima u prijestolnici Naypyidawu, drugog dana svog posjeta toj državi. 

Franjin posjet Mjanmaru održava se nakon egzodusa više od 620.000 Rohindža iz pokrajine Rahin u južni dio Bangladeša u bijegu od vojne ofenzive koju je američki državni tajnik Rex Tillerson prošli tjedan nazvao "etničkim čišćenjem".

Papin posjet je toliko delikatan da su ga neki savjetnici upozorili neka ne izgovara riječ "Rohindža", što je više puta učinio proteklih mjeseci, kako ne bi izazvao diplomatski incident koji bi vojsku i vladu te države okrenuo protiv manjinskih kršćana. U Mjanmaru živi oko 700.000 katolika u sveukupnoj populaciji od 51 milijun ljudi.

Mjanmar Rohindžama ne priznaje građanska ni manjinska prava i odbija uporabu njihova imena. 

Čelnica te države Aung San Suu Kyi je u 45-minutnom razgovoru sa Svetim Ocem u Naypyidawu obećala zaštitu prava i promicanje tolerancije "prema svima". Poručila je da se urušilo povjerenje i razumijevanje između zajednica u Rahinu, no ni ona nije izrijekom spomenula  tamošnju muslimansku manjinu. 

"Od mnogih izazova s kojima se suočava naša vlada, najveću pozornost svijeta dobila je situacija u Rahinu", naglasila je Suu Kyi na ceremoniji dobrodošlice papi Franji. 

"Dok se borimo protiv dugotrajnih društvenih, ekonomskih i političkih problema koji su upropastili povjerenje i razumijevanje, harmoniju i suradnju između raznih zajednica u Rahinu, neprocjenjiva je potpora našeg naroda i dobrih prijatelja koji žele da uspijemo u našoj borbi", rekla je ta dobitnica Nobelove nagrade za mir.

Suu Kyi je na meti oštre kritike međunarodne zajednice jer je izrazila dvojbe u izvještaj o kršenju ljudskih prava Rohindža i nije osudila postupanje svoje vojske. 

"Zadaća naše vlade je pokazati ljepotu naše različitosti i osnažiti je, štiteći prava, potičući snošljivost i jamčeći sigurnost svih", dodala je, prenosi afp.

Više od 620 tisuća Rohindža napustilo je Rakhine u protekla tri mjeseca kako bi pobjegli od onoga što je Amnesty International nazvao "zločinima protiv čovječnosti". 

Papa je u Mjanmaru naglasio vjersko jedinstvo u različitosti

Papa Franjo sastao se u utorak u većinski budističkom Mjanmaru s vođama različitih vjeroispovijesti i pritom naglasio "jedinstvo u različitosti", ali nije spomenuo muslimansku manjinu Rohindža koja je masovno izbjegla u Bangladeš nakon ofenzive mjanmarske vojske. 

"Jedinstvo je uvijek proizvod različitosti", poručio je Franjo čelnicima budističke, islamske, hinduističke, židovske i kršćanske zajednice u Yangonu, prenijeli su dužnosnici Vatikana o tom 40 minuta dugom sastanku. 

Papa je naglasio da sve religije imaju svoje vrijednosti i tradicije za dijeliti, a da se to može dogoditi samo "ako se živi u miru, a mir se gradi u zbiru različitosti". 

Aye Lwin, istaknuti muslimanski čelnik koji je sudjelovao na sastanku, otkrio je da je zamolio Papu da pozove mjanmarske političke čelnike da "spase vjeru koju poštujemo, no koju bi mogle oteti skrivene namjere". 

Papin posjet je toliko delikatan da su ga neki savjetnici upozorili neka ne izgovara riječ "Rohindža" kako ne bi izazvao diplomatski incident koji bi vojsku i vladu te države okrenuo protiv manjinskih kršćana. U Mjanmaru živi oko 700 tisuća katolika u sveukupnoj populaciji od 51 milijun ljudi. 

Tvrdolinijaška skupina budističkih svećenika, ranije znana pod imenom Ma Ba Tha, u ponedjeljak je pozdravila Papin posjet, ali je bez objašnjenja, upozorila da će "odgovoriti" ako će Franjo otvoreno govoriti o Rohindžama. 

Papa će nakon Mjanmara od 30. do 2. prosinca posjetiti Bangladeš, državu u kojoj je utočište našlo više od 620.000 Rohindža izbjeglih iz Mjanmara. U Dhaki će se sastati skupinom izbjeglica Rohindža. 

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 4
Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'
PORUKA IZ BRUXELLESA

Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'

Visoki NATO-ov admiral pozvao je u ponedjeljak poslovne ljude da pripreme "ratni scenarij" i prilagode svoju proizvodnju i distribuciju kako bi bili što manje izloženi ucjenama Rusije i Kine
Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'
DETALJI UŽASA

Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'

Amara Softića (34) iz BiH ubojica Jura U. (23) napao je zbog BMW-a. U međuvremenu su ga priveli zbog krađe i napada na ženu na koju je s krivotvorenim papirima prepisao auto
Grmoja rekao Plenkoviću: Ti si glava koruptivne hobotnice. Odrezat ću je! Ovaj mu vratio
KAOS NA SJEDNICI

Grmoja rekao Plenkoviću: Ti si glava koruptivne hobotnice. Odrezat ću je! Ovaj mu vratio

Zastupnik Mosta Nikola Grmoja poručio je Plenkoviću da je glava koruptivne hobotnice u Hrvatskoj