Crnogorski parlament izglasao je u petak navečer nepovjerenje vladi premijera Zdravka Krivokapića, nakon što mu je prethodno potpredsjednik vlade i koalicijski partner Dritan Abazović uskratio podršku
Pala Vlada Crne Gore: Premijer i ministri pobjegli sa sjednice, građani su slavili na ulicama...
Skupština Crne Gore izglasala je u petak nepovjerenje 42. Vladi Zdravka Krivokapića, glasovima 43 zastupnika, dok je protiv bilo 11.
Za nepovjerenje Vladi glasali su predlagači te inicijative zastupnici kluba ,,Crno na bijelo“ i kompletne opozicije. Protiv su bili Demokrati, kao i Vladimir Dobričanin iz Ujedinjene Crne Gore i Marko Milačić iz Prave Crne Gore. Poslanici DF-a, PzP i SNP-a napustili su parlament uoči glasanja. U sali nije bio ni Miodrag Lekić (Demos). piše Pobjeda.
Opozicija, tijekom rasprave kojoj nije prisustvovao Krivokapić ni većina ministara, oštro je kritizirala Vladu i premijera, ocjenjujući da je on uništio Crnu Goru, da je uveo državu u najveću institucionalnu i političku krizu, da je napravio teokratsku državu, da su Vladini rezultati porazni.
Iz dijela parlamentarne većine Krivokapić je nazvan ,,totalnim anonimusom izvučenim iz prijašnjeg kabineta", kritizirali su ga jer je vrijeđao zastupnike nazivajući ih, kako kažu, izdajnicima, nemoralnima, švercerima kokaina, a Vlada su nazvali greškom. Većina zastupnika je tvrdila da je Krivokapić pobjegao iz parlamenta kako se ne bi suočio sa njima. Premijera je pohvalio jedino Marko Milačić koji je rekao da je „jedini pobjednik onaj koga ovdje nema“.
Nakon izglasavanja nepovjerenja, zastupnik Prave Marko Milačić vrijeđao je zastupnika GP URA Miloša Konatara.
- Splačino, splačino - dobacivao je Milačić Konataru, vidno uzrujan zbog izglasavanja nepovjerenja Vladi, nakon čega je predsjednik Skupštine Aleksa Bečić odredio stanku.
Nakon izglasavanja nepovjerenja Vladi Zdravka Krivokapića građani su slavili na više lokacija u Podgorici, Nikšiću, Tivtu, Cetinju, Žabljaku, Mojkovcu....
Na trgovima, ulicama i lokalima, uz crnogorske zastave, veselili su se i pjevali Crnoj Gori, a slavlje je uveličano vatrometima.
Budući da Ustavom nisu predviđeni rokovi u kojima je šef države obavezan predložiti novog mandatara nakon izglasavanja nepovjerenja vladi, neki pravnici tvrde da je to u roku od 30 dana od konstituiranja Skupštine, pišu Vijesti 25.
Prema Ustavu Crne Gore, vlada kojoj je prestao mandat nastavlja rad do izbora nove. Pravnici objašnjavaju da to znači da Krivokapićev kabinet u tehničkom mandatu smije obavljati samo “tekuće” poslove.