Conte je prošli tjedan izgubio apsolutnu većinu u Senatu kada se mlađi partner, stranka Italia Viva na čelu s bivšim premijerom Matteom Renzijem, povukla iz koalicije
Pala talijanska vlada: Traži se novi premijer ili se ide na izbore
Talijanski premijer Giuseppe Conte podnio je danas ostavku vlade predsjedniku Sergiu Mattarelli. Mattarella je već održao brze konzultacije sa stranačkim čelnicima kako bi ispitao političko ozračje, ali i da ova politička kriza što kraće potraje, jer se Italija, kao i većina zemalja u EU nalazi u teškoj gospodarskoj situaciji, te je suočena s velikim problema oko pandemije korona virusa.
Conte je prošli tjedan izgubio apsolutnu većinu u Senatu kada se mlađi partner, stranka Italia Viva na čelu s bivšim premijerom Matteom Renzijem, povukla iz koalicije zbog vladina rješavanja krize s koronavirusom i ekonomske recesije.
Pokušaji privlačenja centrističkih i neovisnih senatora u redove koalicije kako bi popunili rupu koju je ostavio Renzi nisu urodili plodom, a Conteu nije preostalo drugo nego da podnese ostavku i otvori formalnu krizu vlade koja će mu dati više vremena za pronalazak dogovora.
Mattarella će uskoro morati iznijeti alternativnog kandidata za kojeg se smatra da je sposoban sastaviti izvedivu koaliciju. Ako sve drugo zakaže, morat će sazvati izbore, dvije godine prije roka. Konzultacije kreću već danas i rješenje će morati ponuditi kroz par dana.
U slučaju novih izbora desni centar, kojeg čine Liga za Salvinija, Braća Italije koju vodi Giorgia Meloni, te Forza Italia, osobna stranka Silvija Berlusconija dobiva ju blizu 50 posto glasova i apsolutnu većinu u oba doma Parlamenta.
Conte je odvjetnik koji nema izravnu političku pripadnost, ali blizak je najvećoj stranci u parlamentu, Pokretu 5 zvijezda.
Prvi je put došao na vlast 2018. godine nakon što je Pokret 5 zvijezda sklopio neočekivanu koaliciju s krajnje desničarskom Ligom.
Kad se savez razotkrio godinu dana kasnije, ostao je na mjestu čelnika nove administracije koja uključuje Pokret 5 zvijezda i ljevičarske stranke.
Produbljivanje krize odvija se u pozadini pandemije korona virusa, u kojoj je umrlo više od 85.000 Talijana - što je drugi najveći broj umrlih u Europi nakon Britanije i šesti na svijetu.
Zdravstvena kriza izazvala je najtežu recesiju u Italiji od Drugoga svjetskog rata, a vlada nastoji sastaviti plan kako najbolje utrošiti oko 200 milijardi eura sredstava Europske unije za pomoć oporavku gospodarstva.