Riječ je o onkološkom pacijentu kojemu je ovaj zahvat spriječio daljnje propadanje čeljusti
Pacijentu u KBC-u Split izvadili koštanu srž iz potkoljenice i stavili u čeljust da je spase
Kirurški tim Zavoda za maksilofacijalnu kirurgiju KBC-a Split protekli je mjesec napravio prvu autolognu transplantaciju matičnih stanica iz potkoljenice u čeljust kod pacijenta kojem se razvila opsežna osteoradionekroza nakon provedene onkološke radioterapije.
Jedinstven je to zahvat u Hrvatskoj s kojim se KBC Split smjestio rame uz rame s najrazvijenijim Kliničkim centrima u svijetu, javljaju iz navedene bolnice.
- S obzirom na povećani broj pacijenata koji boluju od medikamentozno uzrokovane nekroze čeljusti te onih koji su razvili nekrozu čeljusti kao posljedica onkološke radioterapije počeli smo koristiti najsuvremenije kirurške protokole u njihovome liječenju. Ovaj regenerativan postupak upotrebe autolognih matičnih stanica predstavlja vrhunac regenerativne kirurgije te multidisciplinarnog pristupa - kazao je dr. Saša Ercegović, pročelnik Zavoda za maksilofacijalnu kirurgiju KBC-a Split.
'Ovo je najsuvremenija metoda liječenja'
Objasnio je kako se radi o najsuvremenijoj metodi, u kojoj se za vrijeme standardnog kirurškog postupka sanacije kosti čeljusti koja odumire, iz vlastite pacijentove potkoljenice uzima koncentrat koštane srži, te se nakon obrade aplicira u nekrotičnu kost čeljusti.
Cilj terapije je, objašnjava liječnik, vršiti regeneraciju nekrotične kosti te zaustaviti njeno daljnje propadanje kako bi se spriječili opsežniji kirurški postupci koji postoperativno značajno utječu na kvalitetu pacijentova života.
Dr. Ercegović ističe da je do sada pod vodstvom doc.dr.sc. Daniela Jerkovića, provedeno nekoliko ovakvih kirurški postupaka te da je kod svih pacijenata zabilježen izvrstan klinički odgovor.
- S ovim postupcima naši pacijenti dobivaju najsuvremeniju kiruršku skrb te nas kao djelatnike Zavoda potiče na daljnje napredovanje i stavlja nas visoko na ljestvici izvrsnosti-navodi dr. Ercegović.