Muhe tjeram rukama, i molim se čudu jer smo ostali i bez pladnjeva da pacijentima donesemo hranu, izjavila je medicinska sestra Aura Estrella o stanju u najvećoj bolnici glavnog grada Venezuele
Pacijenti jedva dišu: Smrad je nepodnošljiv, muhe su posvuda
Pod pritiskom gospodarske i političke krize u Venezueli pod režimom predsjednika Nicolasa Madura urušio se i zdravstveni sustav, pa medicinsko osoblje ulaže nadljudske napore samo da svoje pacijente održe na životu.
Nakon što je navodno zbog nestanka struje u Sveučilišnoj bolnici u Caracasu život izgubilo troje pacijenata, novinarska ekipa lokalnog portala Caraota Digital obišla je hodnike i sobe te najveće medicinske institucije u državi, a snimke reportaže najbolje govore o neljudskim uvjetima su se našli bolesni Venezuelci.
Na odjelu hitne službe potpuni je kaos, pacijenti su ostavljeni na krevetima i invalidskim kolicima po hodnicima, u agoniji čekaju na pregled, lijekove i potrebnu medicinsku skrb. Klimatizacijski sustavu su pokvareni, pa se zbog zbog nepodnošljivo visokog stupnja vlage u zraku jedva može disati, a takvi su uvjeti idealni za širenje infekcija.
Nepodnošljivi smrad i nehigijenski uvjeti u toaletima i kupaonicama postali su podloga za množenje muha i kukaca.
- Muhe tjeram rukama, i molim se čudu jer smo ostali i bez pladnjeva da pacijentima donesemo hranu - izjavila je medicinska sestra Aura Estrella.
Obitelj i prijatelji bolesnika nagurani po prostorijama ustanove, mašu krpama iznad svojih najmilijih tjerajući tako muhe i insekte.
Uvjeti u zdravstvenim institucijama su takvu da tamo sigurno nitko neće ozdraviti, a medicinsko osoblje kaže da se u doglednoj budućnosti ništa neće promijeniti osim ako ne stigne prijeko potrebna pomoć izvana.
Novaca za lijekove i medicinske potrepštine nema, obitelji se snalaze kako znaju i umiju da dođu do potrebnih lijekova, a čak i vodeći zdravstveni centri poput bolnice u Caracasu ovise o privatnim donacijama kompanija, prenosi Daily Mail.
Venezuela posljednjih nekoliko godina klizi u kaos, zbog rasta nasilja i siromaštva, ljudi masovno iseljavaju u susjedne zemlje. Tri milijuna Venezuelaca živi u inozemstvu, od kojih je najmanje 2,3 milijuna otišlo od 2015., po podacima UN-a. Ta bi brojka mogla porasti na 5,3 milijuna 2019.
POGLEDAJTE VIDEO: