Sindikat Zajedno poručuje: 'Pacijenti trebaju zvati svoje bolnice i pitati hoće li sutra biti primljeni, mi ne znamo tko će gdje štrajkati. To je složeno'. Ravnatelji nekih bolnica dali su nam informacije o štrajkašima
Pacijenti će poljubiti vrata, nitko im ne zna reći kojih će terapija i postupaka sutra biti
Pacijenti nas zovu u velikom broju, zbunjeni su, ne znaju hoće li sutra uspjeti obaviti što trebaju. Neki su čekali na to i godinu dana, mnogi trebaju doći iz udaljenijih mjesta do bolnica, a ne znaju hoće li poljubiti vrata. Pritom, nemaju koga ni pitati jer ni u samim bolnicama ne znaju što će biti, ogorčena je Jasna Karačić Zanetti, predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata.
Sindikat Zajedno, koji okuplja oko četiri tisuće zaposlenih u zdravstvenom sektoru za sutra je, podsjetimo, najavio štrajk u bolnicama i drugim zdravstvenim ustanovama, koji će, kako su u subotu najavili, trajati do ispunjenja njihovih zahtjeva prema Ministarstvu zdravstva. Traže povećanje koeficijenata, a okupljaju zaposlene u laboratorijima, na radiologijama, u sanitetu, brojna zdravstvena i nezdravstvena zanimanja u sektoru zdravstva.
- Obrušili su se, u konačnici, na pacijente, koji će jedini nastradati u štrajku. Nije fer, zaključuje Karačić Zanetti. Jer tek će sutra pacijenti, dodaje, znati na čemu, odakle god doputovali, i po što god u ustanove došli.
Neki od ravnatelja bolnica za 24sata navode što će kod njih raditi, ili neće. Ravnatelj Vinogradske Davor Vagić rekao je kako će, za sada, kod njih sve raditi, pri čemu laboratorij i neka dijagnostika radilišta sporije, za naručene pacijente.
- Svi bolnički pacijenti se normalno zbrinjavaju. Doktori i medicinske sestre te pomoćno osoblje normalno rade, ističe dr. Vagić. Ravnatelj KB Dubrava Ivica Lukšić za kaže kako kod njih štrajka mali broj ljudi pa bi sve trebalo ići normalno.
Iz KBC-a Split odgovaraju kako će kod njih štrajkati dio djelatnika Zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, Zavoda za nuklearnu medicinu i Zavoda za laboratorijsku dijagnostiku. Svi hitni i onkološki pacijenti će, dodaju, dobiti svu potrebnu skrb. Danas popodne splitski KBC još nije imao informaciju hoće li se štrajku, iz solidarnosti, sutra pridružiti i drugo medicinsko osoblje.
KBC Rijeka odgovara kako prema dosad dostupnim podacima ne očekuju značajne zastoje. KBC Zagreba nam nije zasad odgovorio, a u bolnici Koprivnica rekli su nam, primjerice, da nitko kod njih neće u štrajk.
- Krećemo u ponedjeljak ujutro, unatoč prijetnjama otkaza koje smo dobili, jer ima i toga, kaže Vladimir Markuš iz sindikata Zajedno. Na pitanje što poručuju pacijentima koji će dolaziti, odgovara kako sve ovisi o tome koje pretrage trebaju obaviti.
- Moraju se informirati za svoje bolnice, mi ne znamo unaprijed tko gdje neće, ili hoće raditi. To je složen sistem, odgovara Markuš. Pacijenti koji imaju zakazane pretrage, a nisu hitni, na rendgen, CT, magnetsku, u laboratorij i slično - neće moći, zaključuje.
Ravnatelji svih bolnica su poslijepodne održali online sastanak s ministrom zdravstva Vilijem Berošem. Prema neslužbenim informacijama iz njegovog ministarstva, sastanak je završen, "konsolidirali su se", ali zasad neće s informacijama izlaziti u javnost.