Među prvih deset sa čijim se putovnicama može bez viza putovati u najviše drugih država su uglavnom europske zemlje, dok je na posljednjem mjestu Afganistan, objavila je tvrtka Henley & Partners
Ovo su najjače putovnice za 2022.: Na 1. mjestu su Singapur i Japan, Hrvatska na 17. mjestu
U 16 godina, otkako prate "jačinu" putovnica svjetskih država, nije bilo ovako velikih razlika u mogućnostima putovanja. Posljedica je to Covid pandemije, objavila je tvrtka Henley&Partners koja se bavi pitanjima državljanstva i stanovanja. Od 2006., svake godine objavljuju i Indeks svjetskih putovnica.
To je pokazao i Indeks za 2002. godinu, a posebno je vidljiva još veća razlika između globalnog sjevera i juga, piše CNN. Tako najjače putovnice (bez trenutnih putnih ograničenja) imaju Japan i Singapur, a na posljednjem mjestu od 199 uključenih putovnica i 227 destinacija je Afganistan. S prve dvije putovnice može se bez vize putovati u 192 države, dok oni s afganistanskom putovnicom bez vize mogu ući u samo 26 država. U prvih 20 mjesta dominiraju zemlje EU, među kojima je i Hrvatska na 17. mjestu. To je već uobičajeno, a među 10 najjačih su Njemačka, Južna Koreja, Finska, Italija, Luksemburg, Španjolska, Austrija, Danska itd.
2. Njemačka, Južna Koreja (190)
3. Finska, Italija, Luksemburg, Španjolska (189)
4. Austrija, Danska, Francuska, Nizozemska, Švedska (188)
5. Irska, Portugal (187)
6. Belgija, Novi Zeland, Norveška, Švicarska, Velika Britanija, SAD (186)
7. Australija, Kanada, Češka, Grčka, Malta (185)
8. Poljska, Mađarska (183)
9. Litva, Slovačka (182)
10. Estonija, Latvija, Slovenija (181)
.
16. Čile, Monako, Rumunjska (174)
17. Bugarska, Hrvatska (173)
18. Hong Kong (171)
Na začelju liste su ratovima poharani Afganistan, Sirija, Irak, Pakistan, Jemen, Somalija, Sjeverna Koreja. Kako se ističe u izvješću, pojava omikrona pokazala je u punom svjetlu sve veći rascjep u međunarodnoj mobilnosti između bogatih i siromašnih zemalja. Tako su stroga ograničenja zbog omikrona nametnuta uglavnom afričkim zemljama, upozorava se. Pa ipak, u posljednjih nekoliko desetljeća značajno su se povećale slobode kretanja. Tako se 2006., bilježi Henleyev Index putovnica, u prosjeku bez viza moglo posjetiti 57 zemalja, a danas se slobodno može putovati u njih 107. No, opet, te se slobode odnose prvenstveno na stanovnike Europe, Sjeverne Amerike i bogatih azijskih država. Stanovnici, primjerice, Laosa, Angole ili Kameruna mogu putovati u jedva 50-ak zemalja.
- Putovnice i vize su najvažniji instrument koji utječe na društvenu nejednakost diljem svijeta, jer određuju koliko tko može biti mobilan. Bogatije zemlje trebale bi ohrabriti pozitivne migracije kako bi se bolje rasporedili ljudski i materijalni resursi - kazao je Christian H. Kaelin, autor Indexa i čelnik Henley&Partnersa.