Obavijesti

News

Komentari 98

Što je famozni članak 307? Javio se i Milanović. HND: Istražite svoje HDZ-ovce, ne novinare!

Što je famozni članak 307? Javio se i Milanović. HND: Istražite svoje HDZ-ovce, ne novinare!

Sad su hitno pokrenuti izvidi, iako je nedvojbeno da se radi o javnom interesu, kaže Hrvoje Zovko

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Live
Sortiranje događaja
TAMARA LAPTOŠ

Europska tužiteljica iz Hrvatske zatražila je zaštitu EPPO-a!

Europska tužiteljica iz Hrvatske u Uredu europskog javnog tužitelja, Tamara Laptoš, zatražila je zaštitu EPPO-a, doznaje Dnevnik.hr.

VIŠE PROČITAJTE OVDJE

REAGIRAO I HND

Hrvatsko novinarsko društvo poziva sve novinarke i novinare – članove HND-a, ali i one koji to nisu – da nam se jave ako se na bilo koji način nađu na udaru "LEX AP-a". HND će svima pružiti pravnu i svaku drugu pomoć. Nećemo se dati zastrašiti nikakvim izvidima koje provodi Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu zbog "osnovane sumnje u počinjenje kaznenog djela neovlaštenog otkrivanja sadržaja izvidne ili dokazne radnje".

Riječ je o izvidima jer su u medijima objavljeni podaci iz EPPO-ove istrage o aferi "Beroš – Petrač". Time se, koliko nam je poznato, prvi put provode izvidi po članku 307.a Kaznenog zakona. Zanimljivo, nakon što je predsjednik Vlade Andrej Plenković izjavio kako je objavom detalja iz istrage protiv bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša prekršen zakon te ocijenio da je to "nečuveno, nečuveno!", Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu ekspresno je krenulo u akciju.

HND je u više navrata upozoravao na uvođenje članka 307.a u Kazneni zakon, odnosno njegovu pogubnost za javni interes, a time i novinarsku profesiju. Zbog njega smo u siječnju ove godine organizirali i prosvjed na Markovu trgu u Zagrebu. Podsjećamo, uvođenje „LEX AP-a“ uslijedilo je nakon najave premijera Plenkovića kada je u javnost procurila jedna prepiska, a u njoj i inicijali AP.

Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić nije pomislio istraživati otkud cure informacije kada su moćni članovi HDZ-a davali ostavke prije uhićenja, no istraživao bi sada kada su u medijima objavljene poruke vezane uz aferu u zdravstvu o kojoj javnost ima pravo znati. Ovakvim napadom na novinarsku profesiju Turudić potvrđuje ono o čemu od početka govorimo – „Lex AP“ uveden je s isključivim ciljem ušutkivanja kritičkih glasova i otvorena je prijetnja istraživačkom novinarstvu.

Ističemo kako su nedavno objavljene informacije apsolutno u interesu javnosti jer je riječ o korupciji u zdravstvenom sustavu, i inače opterećenom nizom problema, od listi čekanja do kvarenja ili nedostatka životno važnih uređaja, zbog čega na dnevnoj bazi trpe građani.
Izražavamo duboku zabrinutost jer smatramo da su izvidi ODO-a usmjereni na medije, odnosno da je riječ o odmazdi zbog objavljenih poruka koje prokazuju, kako iz njih proizlazi, upletenost vrha države u najgori kriminal.

Ovim putem stoga pitamo premijera: nije li nečuveno da je osoba od njegova osobnog povjerenja osumnjičena za korupciju u zdravstvu, i to još jedna u nizu njegovih odabranih? To je, gospodine Plenkoviću, nečuveno. Nečuveno je i nedopustivo da građani ove zemlje gledaju kako naočigled svih institucija pojedinci kradu naš novac. Znamo da to nije ugodno čuti, ali upravo je zadaća medija da o tome izvještavaju, kako oni ne bi mogli u tišini uzimati u vlastite džepove, kao u ovoj zadnjoj, najodvratnijoj od svih pljački. Ne pristajemo na to!

PRITISAK NA NOVINARE

Novinarima ne prijeti zatvor. Ali oni će sada biti izloženi tome da ih se poziva u policiju ili državno odvjetništvo, traži ih se da odaju svoje izvore, traži ih se da predaju svoja sredstva komunikacije... Ukratko, radi se pritisak na njih jer su objavili informacije o zločinačkom udruženju koje je kralo državni novac.  Alaburić smatra da se novinari moraju odazvati takvom pozivu, kao i svi ostali građani.

- Novinari imaju pravo štiti izvore i ne reći tko su im izvori. I za predaju sredstava komunikacije ih štiti Zakon o kaznenom postupku, ali ne potpuno. Neke amandmane kojim bi novinari imali potpunu zaštitu je Vlada odbila, pa u zakonu nedvosmisleno ne piše da im se ne mogu uzeti mobiteli kada su tema njihovi izvori – kaže Alaburić koja novinarima savjetuje da se pozivaju na međunarodne propise i praksu, a HND bi sada, nakon prvog ovakvog slučaja, trebao organizirati pravni tim koji bi bio na usluzi novinarima

'ODUSTAT ĆE OD OVOGA'

A tko procjenjuje javni interes? Prvo državni odvjetnik, a zatim i sud ako dođe do te faze postupka. Ali činjenica je da glavni državni odvjetnik Ivan Turudić ili netko njemu podređeni uopće nije morao pokrenuti izvide jer se radi o informacijama od javnog interesa. A one po zakonu – nisu kažnjive. Međutim, ipak su otvorili izvide.

- Državni odvjetnik je u ovoj fazi odlučio o javnom interesu. Sigurna sam da će se nakon poduzimanja izvidnih radnji zaključiti da ovdje nema mjesta za kazneni progon. Pitanje je radili se čak i o neovlaštenom davanju informacija, ako je netko iz Ureda europskog javnog tužitelja uz suglasnost nadređenih to dao javnosti - smatra Alaburić.

OD INTERESA JAVNOSTI

Nakon puno javnog pritiska, Vlada Andreja Plenkovića je odustala od svoje prvotne namjere i ubacila jasno da novinari ne mogu biti kažnjeni, a također u zakonu stoji da nema kaznenog djela ako su informacije iz istrage objavljene u interesu zaštite žrtve, interesu obrane u kaznenom postupku i drugom pretežitom javnom interesu.  Pravni stručnjaci s kojima smo razgovarali se slažu da je javni interes objava poruka grupe Hrvoja Petrača, njegovih sinova i Saše Pozdera o tome kako su namještali javne natječaje, davali mito i da je mito dobio i "mali", odnosno ministar Vili Beroš.

- To je svakako tema od iznimnog javnog interesa i nema tu nikakve protupravnosti – jasna je poznata odvjetnica Vesna Alaburić.

Komentari 98