U knjizi se s brojnim se intervjuima, anegdotama, ali i stručnim analizama oslikava povratak Hrvatske europskoj obitelji i njezino pristupanje Europskoj uniji, koji nisu bili bez prepreka
Otmar Lahodynsky u Zagrebu predstavio knjigu: 'RH je zaista napredovala od osamostaljenja'
Republika Hrvatska je neovisna država od 1991. godine, 2013. je pristupila EU-u, a od 2023. članica je eurozone i schengenskog prostora, što je veliki uspjeh za državu. Neko je vrijeme bila izvan naslovnica, iz najboljih razloga, u miru je napredovala - rekao je novinar i dugogodišnji urednik austrijskog časopisa „profil“ Otmar Lahodynsky (70) na predstavljanju svoje knjige 'Croatia's tough road to EU membership' koje se održalo u srijedu u zagrebačkoj Europskoj Kući.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Panelisti na predstavljanju knjige bili su Andreja Metelko-Zgombić državna tajnica za Europu, Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, dr. Mate Granić bivši ministar vanjskih poslova RH i izdavač knjige Thomas Cubasch.
Lahodynsky je pomno istražio politički put nakon krvavog jugoslavenskog rata. Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo nastojale su održati Jugoslaviju zajedno. Konačno, užasna opsada Vukovara, masakri civila od strane Jugoslavenske armije (JNA) i gotovo potpuno uništenje grada, doveli su do snažnog njemačkog pritiska tadašnjeg kancelara Helmuta Kohla da osigura europsko priznanje hrvatske i slovenske neovisnosti 15. siječnja.1992.
- Kad sam dobio ponudu da napišem ovu knjigu, mislio sam si 'moram napisati nešto novo'. Nakon 30 godina prvi put se udaju u javnosti uvid državni arhivi Austrijskog Ministarstva vanjskih poslova u Beču. Pretražio sam te bijele kutije koje su sadržavale detalje iz 1990. o događanjima u HR, ali je zabilježena i austrijska potpora proglašenju hrvatske neovisnosti, kao i podrška zemlji tijekom rata koji je uslijedio. O odnosu dviju država pisao sam u drugom poglavlju - rekao je Lahodynsky.
S brojnim se intervjuima, anegdotama, ali i stručnim analizama oslikava povratak Hrvatske europskoj obitelji i njezino pristupanje Europskoj uniji, koji nisu bili bez prepreka. U knjizi svoje viđenje tog puta iznose bivši austrijski savezni kancelar Franz Vranitzky, ministar obrane Werner Fasslabend, ministar poljoprivrede Nikolaus Berlakovich, europski povjerenik Franz Fischler i europski parlamentarni zastupnik Hannes Swoboda, kao i hrvatski ministri vanjskih poslova Zdravko Mršić, Mate Granić, Zvonimir Šeparović i Gordan Grlić Radman te državna tajnica za Europu Andreja Metelko-Zgombić.
- Hrvatska je prošla mnogo teži put od ostalih članica EU. Kao jedna od 16 država, Hrvatska pripada EU, NATO-u, euro i schengenskom području - rekao je bivši hrvatski ministar vanjskih poslova dr. Mate Granić dodajući kako mu je iznimno drago što je Hrvatska napredovala.
Prezentacija se organizirala u suradnji s Veleposlanstvom Republike Austrije u Hrvatskoj i Predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj.