Iako je uz majku cijelo vrijeme otac djeteta Goran - ni jedno od njih nema posao. Žive od porodiljne naknade, invalidnine i dječjeg doplatka, sveukupno 4000 kuna
Otkrila da ima rak dok je bila trudna: 'Nika je 'palčica', živimo od 4000 kuna mjesečno'
Vijest o trudnoći jedna je od najljepših mogućih u životu, barem je tako mislila Korčulanka Mirela Šolić.
U 39. godini, nakon što se vratila s posla iz Njemačke u kojoj je provela četiri godine, planirala je na Visu pokrenuti posao sa svojim partnerom Goranom. Život im je krenuo u idealnom smjeru jer je došla i vijest da je prinova na putu. No sretna vijest se poklopila s onom najgorom - otkriveno je da ima karcinom dojke.
- Bila sam trudna mjesec dana. Već sam se samopregledavala jer i s majčine i očeve strane imamo slučajeve karcinoma dojke. U nas je to genetika. Kad sam napipala kvržicu, sve mi je bilo jasno - objašnjava Mirela.
Prvi medicinski rezultati nisu upućivali na najgore. Mislilo se da se radi o nakupini bezazlenih stanica, ali se u tome ujedno i izgubilo dragocjeno vrijeme do prave dijagnoze.
- Na splitskim Firulama sam ipak doznala da imam hormonski ovisan rak. Postavljena mi je dijagnoza C50, zloćudne novotvorine dojke, a dio je metastazirao na limfne čvorove, koje su mi izvadili. I to njih deset - govori Mirela.
Izdržala 12 kemoterapija
Sve vrijeme saznanja da ima zloćudnu bolest Mireli nije palo na um da ne rodi dijete. Pozitivna vijest u moru groznih bila je i ta što je s takvom dijagnozom mogla podnijeti kemoterapiju, na koju je i krenula od 19. tjedna trudnoće.
- Dobro sam to podnosila, iako su nuspojave strašne. Osjećate kao da tijelo kopni. Bila sam sva modra, pa žuta, a iznutra vas preplave osjećaji koje ni ne mogu opisati - opisuje ova otočanka kako je izdržala 12 kemoterapija. Zadnja je završila pred sam Božić.
Svu snagu crpila je iz saznanja da će postati majka, što se i obistinilo u rujnu. Njezina Nika rođena je kao “palčica”, mjesec i pol prije termina u Petrovoj bolnici u Zagrebu.
- Morilo je to mene hoće li biti sve s njom u redu, hoće li biti dobro i nekako na kraju tu smo bitku dobile skupa - prisjeća se novopečena majka.
Žive od 4000 kuna
Doba pandemije, karcinom, život daleko od kuće i novorođenče doista su izazovno vrijeme za bilo kakve financijske manevre. Iako je uz majku cijelo vrijeme otac djeteta Goran - ni jedno od njih nema posao. Žive od porodiljne naknade, invalidnine i dječjeg doplatka, sveukupno 4000 kuna. Otac djeteta ne može raditi jer Mirelino stanje iziskuje da je netko stalno kod kuće.
- Imam gubitak pamćenja, lijeva ruka mi nije funkcionalna, a nakon kemoterapije moram odraditi još i zračenje. Za sve to vrijeme Goran mora biti uz dijete jer nam ga nema tko pričuvati - otkriva Mirela teškoće s kojima se ona i suprug nose.
- Mijenjam pelene, dežuram uz bebu kad Mirela mora ići u bolnicu - kaže Goran Lokica, koji je supruzi i najveća podrška, a Mirela dodaje: “Moja bitka za život još nije gotova, tek sam na pola puta”.
Podršku dobivaju od prijatelja
Nije svaka šira obitelj u mogućnosti i voljna pomoći. Ovi roditelji se tako oslanjaju na svoje otočne prijatelje.
- Mi smo se našli u groznoj situaciji. Još ljetos su mi prijatelji s Korčule iz udruge Korčulansko srce organizirali humanitarnu akciju. Sve je bilo fantastično, novac se skupio i mi smo zatvorili tu akciju jer nam je bilo neugodno uopće pitati nešto više - govori Mirela, koja se nekako snalazi s vrlo malim prihodima.
Oslonjeni na vlastite snage i prijatelje, ovaj mladi par ni u zlu ipak nije potpuno sam. Pomoć i podrška stižu sa svih strana.
- Klonula sam duhom nakon porođaja. Sve mi je bilo teško, nisam više imala snage i nisam mogla malu nositi. Užasno sam se bojala što će na kraju biti s njom - suočava se Mirela sa svojim najvećim strahom - što će biti s Nikom ako se njoj nešto dogodi.
Podršku u takvim stanjima pružaju joj psiholozi iz udruge “Sve za nju”. Godišnje dvjestotinjak žena dobije psihološku pomoć u udruzi jer su se našle u sličnoj zdravstvenoj situaciji kao i ova hrabra mama.
- Nama telefon zvoni svakih pet minuta koliko je to veliki pritisak. Početak pandemije je bio na istoj razini koliko smo pružili pomoć osobama, ali nas je iznenadila prošla godina, imamo 70 posto više posla. Toliko da smo proširili terapijski tim - objašnjava psihologinja Ljiljana Vukota.
Pred Mirelom i njezinom malom obitelji tek predstoji težak put. Osim zračenja, korčulansku lavicu očekuje i mastektomija, a oporavak će biti dug i težak. Sve to vrijeme Mirela ne može raditi, a financijsku konstrukciju tek treba smisliti kako bi imala barem šansu dobro se oporaviti.
Žive sa samo 4000 kuna, a prijatelji im pomažu
Mireli i Goranu prijatelji uskaču kad god mogu, a organiziraju i humanitarne akcije. Dok Mirela vodi bitku s rakom, Goran je stalno doma te ne radi kako bi se brinuo o njoj i njihovoj kćeri.
Možete im pomoći uplatom na račun Mirela Šolić
IBAN: HR6523400093211923393 (PBZ)
Zbog radija je na Trg došlo 120 tisuća ljudi: 'Da sam poslušao Tuđmana, Zagreb bi bio u krvi'
Moskva upozorava da će početi Treći svjetski rat: 'Ratna baza u Poljskoj postala je naša meta...'
Zelenski: 'Nemamo dovoljno snage da vratimo izgubljena područja koje je Rusija osvojila'