Hrvatska strana je prošli tjedan iznijela svoje argumente u prilog proglašenju Srbije odgovornom za genocid počinjen nad hrvatskim stanovništvom u Domovinskom ratu
"Hrvati su propatili u tom ratu, ali propatili su i hrvatski Srbi"
Predstavnici Srbije su u ponedjeljak počeli odgovarati na hrvatsku tužbu za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu.
Svjedoci koje je predložila Srbija neće biti saslušavani u sudnici jer je Hrvatska odbila mogućnost da ih unakrsno ispituje. Prema pravilima Suda, ako druga strana ne želi ispitivati svjedoka prve strane, iskaz tog svjedoka uzima se u obzir u pisanoj formi i nema potrebe da ga Sud čuje usmeno.
- Nema sumnje da su Hrvati propatili u tom ratu. Ovo je prilika da se prisjetimo tih tragedija. Ali u ratu u Hrvatskoj propatili su i hrvatski Srbi, koji su u raspadu Jugoslavije odlučili osnovati svoj vlastiti nacionalni entitet pod nazivom SAO Krajina. Nadali smo se da će prošli tjedan u izlaganjima hrvatskog pravnog tima biti spomenuta i njihova tragedija, ali nije - rekao je šef srpskog pravnog tima Saša Obradović u uvodnom izlaganju.
"U operaciji Oluja počinjen je genocid nad hrvatskim Srbima"
Obradović je rekao kako je u operaciji Oluja počinjen genocid nad hrvatskim Srbima. Naveo je podatke Dokumentacijsko-informacijskog centra "Veritas" prema kojima je u Oluji ubijeno 1719 Srba. Oko 200.000 krajiških Srba pobjeglo je u Oluji, rekao je. Saša Obradović je istaknuo i kako su Srbi još uvijek ugroženi u Hrvatskoj, jer su povremeno izloženi govoru mržnje.
Dodaje da je i hrvatski predsjednik Ivo Josipović javno priznao kako "hrvatski sudovi nisu nikoga osudili ni za jedno ubojstvo Srba u operaciji Oluja". Nakon Obradovića izlaganje je nastavio Williams Schabas, koji govori o pravnom konceptu genocida.
Schabas jedan je od vodećih svjetskih pravnih stručnjaka koji obrazlaže da nije svako masovno ubojstvo genocid. Predsjednik je Međunarodnog udruženja znanstvenika koji istražuju genocid. U svojoj karijeri objavljivao je radove iz kojih proizlazi da su jedini istinski slučajevi genocida u novijoj povijesti bili genocid nad Armencima, Holokaust (genocid protiv Židova i Roma) te genocid u Ruandi. Smatra da na području bivše Jugoslavije nije počinjen genocid, pa čak ni u Srebrenici, iako Međunarodni sud pravde (ICJ) smatra da je u Srebrenici počinjen genocid i da ga je počinila Vojska bosanskih Srba. I ICTY u svojim presudama priznaje da se u Srebrenici dogodio genocid, a još jedan međunarodni sud, Europski sud za ljudska prava, u presudi u slučaju Jorgić protiv Njemačke zaključio je da se genocid dogodio i u Doboju i okolici 1992. godine.
Podsjetimo, hrvatska strana je prošli tjedan iznijela svoje argumente u prilog proglašenju Srbije odgovornom za genocid počinjen nad hrvatskim stanovništvom u Domovinskom ratu. Srbija će se braniti kako ne može biti odgovorna jer 1991. još nije postojala kao država. Osim toga u svojoj protutužbi će, očekuje se, optužiti Hrvatsku za navodni genocid Srba koji su protjerani iz Hrvatske nakon akcije Oluja.