Ministri vanjskih poslova G7 se protive ruskom priznanju Abhazije i Južne Osetije i traže da se Rusija povuče. Rusi traže povlačenje Gruzijaca
Oporba u Gruziji: I Mihail Saakašvili je kriv za sukob
Gruzijska ministrica vanjskih poslova objavila je u četvrtak u Beču da se u Južnoj Osetiji provodi etničko čišćenje gruzijskog stanovništva te je pozvala Vijeće sigurnosti UN-a da poduzme mjere protiv Rusije zbog kršenja međunarodne sigurnosti. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov je ismijao izjavu francuskog kolege Bernarda Kouchnera koji je u četvrtak najavio da će europske zemlje u ponedjeljak u Bruxellesu razgovarati i o sankcijama Moskvi. Rekao je da je Europska unija zapravo "ozlojeđena" nevoljama koje su snašle njezinu mezimicu Gruziju i da je riječ o "bolesnoj mašti"." Rusko priznanje Abhazije i Južne Osetije narušava suverenitet Gruzije, izjavili su u četvrtak ministri vanjskih poslova članica skupine G7, sedam industrijski najrazvijenijih zemalja. Pozvali su Rusiju da povuče vojnike iz Gruzije. Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev rekao je u telefonskom razgovoru Nicolasu Sarkozyju da se gruzijski vojnici moraju vratiti u vojarne. Razgovarali su više od sat vremena. Medvedev je kazao i kako su Kina i ostale azijske zemlje saveznice Moskve usvojile "jedinstveno stajalište" o situaciji u Gruziji. Gruzijska oporba počela je kritizirati gruzijskog predsjednika Mihaila Saakašvilija.
- Nisu samo Rusi krivi za ono što se dogodilo, odgovoran je i Saakašvili. Nije se potrudio izbjeći ovaj strašni sukob - rekla je Eka Beselia iz oporbene stranke Za jedinstvenu Gruziju.
Rusija je izvela rutinsko testiranje rakete Topolj dizajnirane da probije proturaketni obrambeni štit, javile su ruske agencije. Raketa RS-12 M Topolj ima maksimalni doseg od 10 tisuća km i može nositi jednu bojnu glavu od 550 kilotona. S druge strane, NATO je odbacio ruske optužbe da pojačava svoju prisutnost u Crnome moru, rekavši da je pet njegovih ratnih brodova ondje radi rutinskih vježba koje su odavno planirane.